Anyagszükséglet
A sarokkötésekhez 2 mm vastagságú, 125x125 mm-es szárhosszúságú sarokvasakat (3), 90x90x45 mm-es hajlított palástú sarokmerevítő idomot (4), továbbá 2x60x140 mm-es kötőlemezt (5) célszerű használnunk. Az asztallap és az alsó tárolópolc rögzítéséhez nem szükséges saroklemezeket használnunk, ha a keretek élére ragasztva és csavarokkal megerősítve szereljük fel. Kötőelemként használhatunk bordázott palástú kötőszeget, vagy süllyesztettfejű, 3,5x40 mm-es, illetve a sarkoknál 4x60-as facsavart. Az egységesen 60x60 mm-es fenyőstafliból kialakítandó asztal vázához a táblázatban látható méretű darabokra lesz szükségünk.
A váz összeállítása előtt a staflikból vágjuk le a megfelelő méretű darabokat. Az alkatrészek bütüi merőlegesek legyenek az oldalélekre. A darabokat itassuk át alaposan fakonzerváló szerrel, pl. Xilamonnal, vagy falazúrral. Az összeállítási munkát a két oldalsó lábkeret kialakításával kezdjük el. A lábelemekre felül fogassunk fel egy-egy egyenlőszárú saroklemezt. A vasalat helyén a falábak sarokélét előzőleg kerekítsük le. Két lábelemre alulról mérjünk fel 210 mm-t, majd e jel fölé is szereljünk fel egy-egy saroklemezt. E két lábra a sarokvasalatok segítségével fogassuk fel a kereszthevedereket, és ezt követően a másik két lábat szorosan a szabad végük bütüjéhez illesztve rögzítsük az oldalélekre.
Az alsó hevedereket egy-egy kötőlemez párral fogassuk a lábak alsó részéhez. E hevederek belső élére, a hátsó lábaktól 350 mm-re szereljünk fel újabb két saroklemezt, majd a lábkereteket a felső-, ezt követően pedig az alsó hossztartók beerősítésével fogjuk össze. Az alsó hossztartók közül az egyiket a kereszthevederek közé hajlított palástú sarokmerevítővel kell beerősítenünk. A vázat ajánlatos még az alsó rakodórész alatt, és felül az első lábak mögött egy-egy hajlított palástú, derékszögű sarokmerevítővel is megerősíteni.
Most már csak az asztal- és polclapot kell a vázra erősítenünk. A polclapba a hátsó lábak számára fűrészeljünk fészket, majd 100 mm-enként behajtott 3x50 mm-es facsavarokkal fogassuk a léckáva élére. A tartós szilárdság érdekében ajánlatos a lapot ragasztással is a keret éleire rögzíteni. Mivel az asztallap sérülékeny élét ajánlatos védeni, ezt ragasztva, csavarozva felerősített éllécekkel, vagy legalábbis 2-3 mm vastagságú, a lapszabászatok által felragasztott műanyag élvédő szegélyekkel. Az asztallap felerősítésekor a váz hátsó éléhez illesszük a lapot, majd a polclaphoz hasonlóan ragasztva, csavarozva rögzítsük a vázra. A lábak bütüibe az asztallap felől 4x60-as facsavarokat hajtsunk be, a többi helyre megfelelnek az eddig használt 3x40-es facsavarok is.
Ha a vasalatokat szilárdan erősítettük fel az elemekre, akkor a munkaasztalunkon ezt követően nyugodtan dolgozhatunk, kötései nem fognak kilazulni, és a túlnyúló részére még egy nagyobb satut is felfogathatunk. Ha pedig kicsinek találnánk az asztal felületét, erős pántokkal felhajtható pótasztallapot is szerelhetünk a hátsó oldalára. Ez azonban 400 mm-nél ne legyen szélesebb, és alátámasztását kihajtható, a hátsó lábakra felerősíthető átlós léckonzolokkal oldhatjuk meg. Ez a felület csak a terjedelmesebb munkadarabok alátámasztását szolgálja, a munkát az eredeti asztallapon végezzük.