A munkaasztalok megvilágítása a világítástervezésnél a legalaposabb megfontolást igényli. A dolgozószoba vagy dolgozósarok természetes fényviszonyaiból indulhatunk ki. Úgy kell elhelyeznünk az asztalt, hogy felülete egyenletesen és árnyékmentesen kapjon természetes fényt, ugyanakkor a monitor képe is élvezhető legyen. Ez csak látszólag egyszerű feladat, hiszen eközben olyan lakberendezési szempontokat is figyelembe kell venni, mint a bútorok helyigénye, a használatukhoz szükséges tér vagy az asztal és a szék viszonya, a tárolóbútorok praktikuma és az egész berendezés harmóniája.
A világítástervezés ennek függvényében, de nem ezeknek alárendelve alakul ki. Többféle mesterséges fényforrást alkalmazhatunk. Amire minden esetben szükség van, az egy általános mennyezeti világítás és egy helyi, funkcionálisan a munkaasztalt megvilágító lámpatest. Ezek fényereje igény szerint változhat. Függ például a helyiség használati módjától, az ott végzett íróasztalon kívüli tevékenységektől, de függ a helyiség berendezési tárgyainak fényelnyelésétől és tükröződő felületektől is. Át kell gondolnunk, hogy szükségünk van e nagy "fényárra" vagy a helyi funkciókra összpontosítunk. A megfelelő látási kényelmet és a teljesen egyenletes megvilágítást a többféle funkcionálisan alkalmazott lámpatest egyszerre való használatával is elérhetjük.
Lakberendezési szempontból az árnyékok ugyanolyan fontosak a berendezési és dísztárgyak kiemelése miatt, mint a fény. Az árnyék nyugalmi területeket hoz létre. A sejtelmes puha fények a munkafelületen kívül jobban elősegítik a munkára való összpontosítást, mint az éles világítás.
Figyelni kell a világítótestek színhőmérsékletére is. A természeteshez közelítve érhetjük el a legoptimálisabb hatást. Tudnunk kell, hogy a felhasznált színek és anyagok látványa, hogyan változik mesterséges fényviszonyok között.
A legnagyobb hiba, amit íróasztallámpa választásnál elkövethetünk, hogy a forma szépsége vagy tökéletes stílusa eltereli figyelmünket a nem megfelelő fényerőről, vagy például a káprázásról, amit okoz. A jó íróasztallámpa többféle irányba is mozdítható, fényerőssége is állítható, burája pedig megakadályozza, hogy használója szemébe világítson.
A munkahelyi megvilágításnak egyik újdonsága a dinamikus, vagyis időszakonként változó fényerejű megvilágítás. Ennek alkalmazását mindenkinek javasoljuk, aki otthon folyamatosan mesterséges fényben dolgozik. Ez lehetőség a fiziológiai egyensúlyteremtésre és a közérzetjavításra.
Külön figyelmet érdemel a gyerekek íróasztalának a megvilágítása. Ne tévesszen meg senkit az a típusú látványos berendezés, ahol megemelt ágyak alatt íróasztallal tanulórészt alakítanak ki, teljesen elzárva a gyerekeket a természetes fénytől! Itt már hiábavaló akármilyen jó íróasztallámpa, fényük nem helyettesítheti a természetes nappali fényviszonyokat, ráadásul a gyerekek az iskolában is egész nap mesterséges fények mellett dolgoznak. Ha megteremtettük a berendezés optimális elrendezését, akkor az egyenletes, árnyékmentes és állítható világítás a legfontosabb célkitűzés. Az egészség érdekében érdemes mindezeket szem előtt tartani.