Faforgácsokból készült lapok

Bútor alapanyagok II.

Előző számunkban a tömör fából készült laptermékeket mutattuk be. Ezek minden szempontból a természetes tömör fa hatását keltik, ám szakszerű felületkikészítést igényelnek. A korszerű feldolgozóipar azonban ezeknél előnyösebb tulajdonságú, aprított faforgácsokból készült különféle laptermékeket is gyárt, amelyek számos előnyt biztosítanak a bútorkészítők számára. Ezek a lapok kivitelük sokfélesége miatt célirányosabban, a szerkezeti funkcióknak megfelelően alkalmazhatók, és számos változatuk felületkikészítést sem igényel. Fedőbevonataik rendkívül változatosak, szinte azonnal beépíthetők, és ezzel a természetes fákból készült laptermékek kedvező alternatíváját teremtik meg. E lapanyagok küllemükben igen változatosak, továbbá különféle felületi bevonataik előnyösebbek a természetes faanyagoknál. Az alábbiakban ezért a faforgácsokból készült lapanyagokat mutatjuk be olvasóinknak.

Natúr faforgácslapok

Ezek a termékek a nevük alapján kis méretű faforgácsokból állnak. A forgácsokat műgyanta hozzáadásával magas hőmérsékleten és nagy nyomással lapokká préselik össze. A lapok szerkezete azonban különböző. Az azonos méretű faforgácsokból gyártott táblák az ún. egyrétegű lapok. Felületük eléggé durva és a szilárdságuk közepes.
Gyakoribb a három rétegű forgácslap, amelynek középső, durvább faforgácsokból álló magját két oldalról finomabb forgácsokból képzett réteg alkotja. Felületük ennek megfelelően sima és a rugalmasságuk is jobb. Ezeket használják a különféle bevonó réteggel ellátott lapanyagokhoz. A forgácsok összeragasztásához általában hőre keményedő karbamid, fenol-formaldehid-, vagy más műgyantát használnak, amelyek lassan, de folyamatosan formaldehidet bocsátanak ki magukból.
A szabvány szerint az egészségre káros anyag kibocsátás alapján a lapokat különböző emissziós kategóriákba sorolják. A legminimálisabb formaldehid emissziójúak az E1-es kategóriába tartoznak, bútorkészítésre csak ezek használhatók. A normál kivitelű forgácslapok csak belső térben, a gyorsan kiszáradó, nedvességet tűrő lapok viszont a szabadban is felhasználhatók, ám léteznek kimondottan vízálló, nehezen éghető, gombásodás-gátló adalékokat tartalmazó forgácslapok is, amelyek jól tűrik a sokszor szélsőséges kültéri igénybevételeket is.
Mivel a csavar és kötőelem tartó szilárdságuk ezeknek az anyagoknak rosszabb a tömörfákénál, ezért ún. forgácslap-csavarokat célszerű összerögzítésükhöz használni, amelyeknek menete mélyebb a hagyományos facsavarokénál. Facsapos kötéseknél a szokásosnál vastagabb, illetve hosszabb csapokat kell alkalmazni. Lamelló kötéseknél a csapok már eleve ehhez az anyaghoz méretezettek, így megfelelő diszperziós ragasztót használva kellő szilárdságú lesz a kötés.
A faforgácslapokat általában 8, 10, 12, 16, 18, 19, 22, 25 30, 38 mm vastagságban és 2750xx2800, 2070x 2650, 1850x2750 mm-es táblaméretben, sima és csaphornyos élkialakítással gyártják. Térfogatsúlyuk 560-800 kg/m3 és normál kivitel esetén csak beltérben használhatók, amelyeknek vastagsági dagadása egy nap alatt akár 14 % is lehet. Külső térben ezért csak a V 100-as, nedvességálló lapokat lehet faszerkezetekben biztonsággal alkalmazni.
A normál kivitelű natúr táblaanyagokat bútorkészítéshez csak nem látható helyeken, vázerősítő elemekként célszerű használni. Különféle bevonattal ellátott, használatra kész változatai viszont széles körben használatosak, és kiváló bútoralapanyagok.

Különféle bevonatú faforgácslapok

Ebbe a termékcsoportba sorolhatók a bútorgyártásban leggyakrabban használt különféle anyagokkal borított faforgács lapanyagok. Ezek a bevonatuk alapján lehetnek laminált, papírral kasírozott és lakkozott, továbbá csiszolt színfurnérral borított felületűek. Alkalmazásukat a bevonat kopásállóságától függően célszerű megválasztani. Továbbá azt is figyelembe kell venni, hogy milyen azonos, vagy hasonló külső jegyekkel rendelkező félkész tartozék és díszítő elemeket, pl. élfedőket, párkány és élléceket lehet a kiválasztott lapanyaghoz beszerezni. Ez főként a szín és erezetrajz azonosság tekintetében lényeges. A maganyag lehet akár MDF, vagy HDF is.

Laminált faforgácslapok

Ma talán ez a leggyakrabban használt bútor alapanyag, és ennek megfelelően több száz szín mintázat közül lehet válogatni. Kiváló a kopásállóságuk, ami a két oldalukon dekorpapírral és melamingyantával kialakított laminált bevonatnak köszönhető. Ezeknek az anyagoknak a térfogatsúlya gyártmánytól függően 540-750 kg/m3 közötti, vastagságuk pedig 10-28 mm között változik. A táblaméreteik gyártótól függetlenül közel azonosak; 2070x 2800 mm. A táblák közepesen éghetők, csekély füstképzők és formaldehid emissziójuk szerint E1-es minősítésűek. Kötőelem-állóságuk közepes, szilárdak és alaktartók, továbbá tömör és színfurnérral fedett lapokkal is kombinálhatók.
A különböző gyártók dekor választéka elképesztően sokrétű, a lapok felületi strukturáltságát a színkód utáni betűkombinációk jelölik. Ezek többnyire azonos mintázatokra utalnak, ezért érdemes jól megjegyezni. Ezek szerint az ES kód sűrű faerezetű-, az SM selyemfényű-, a PE, vagy BS jelzés gyöngy prégelt, illetve narancshéjszerűen rücskös, a PR, vagy ME kód mély faerezetű, míg az NG jelzés magasfényű felületre utal. A különféle gyártók dekorválasztéka természetesen eltérő, de akadnak közöttük közel azonos jellemzőkkel bíró laminátumok is. Pótlás, javítás, vagy bővítés esetén azért érdemes az alkalmazott anyagok gyártóját és a termék pontos típusszámát feltüntetni, pl. a káva belsőoldalán, mert új, de azonos anyagot igénylő bútordarabok készítéséhez csak így lehet pontosan az eredetivel azonos színű és felületi strukturáltságú alapanyagot beszerezni.
A forgalomban levő laminált faforgácslapokhoz általában színben azonos élfóliák, ABS élfedők, papírral kasírozott és lakkozott felületű HDF lapok, idomlécek, párkányanyagok valamint munkalapok is beszerezhetők.
A lamináltakon kívül kaphatók még lombos keményfa furnér fedőrétegű faforgácslapok is, amelyek megfelelő felületkezelés és élfedés után a tömörfa látszatát keltik. Ezek élfedéséhez is furnér élfedők vagy azonos fafajból készült idommart lécek szolgálhatnak alapanyagként.

MDF- és HDF lapok

Ezek vallójában közepes sűrűségű és egyrétegű farostlemezek. A lapok minkét oldala teljesen sima, gyengén vízállóak és jól felületkezelhetők, laminálhatók. Kötőanyaguk az előzőkhöz hasonlóam műgyanta, és E1-es minőségűek. Térfogatsúlyuk 600-1000 kg/m3 közötti, vastagságuk pedig 2,5-45 mm. Táblaméretük 2070x2650-2850 mm. Sima felületük miatt alkalmasak bármilyen felületkezelésre, élfedést csak a felületi bevonathoz igazodóan igényelnek. Egyenletes rétegszerkezetük miatt idomosra marhatók, posztformingolhatók.
Beszerezhetők színfurnérozott síktábla változataik is. Az ilyen táblák fedőrétegét kemény lombosfa furnérok adják. Vastagságuk 5 és 19 mm. Azonos fafajok esetén a vékonyabbak hátfal-, a vastagabbak pedig korpusz és frontfelületek készítésére is alkalmasak. Az idomosra mart frontfelületű darabok fóliás borítású kész bútorelemek alapanyaga.

Farost lemezek

Hasonló, de finomabb rostokból készülnek a farostlemezek. Ezeknek a szín oldaluk teljesen sima, hátoldaluk pedig szitalenyomatú. Térfogatsúlyuk 800-850 kg/m3. Vastagságuk 2-7 mm közötti és 1700x2745, 1830x2140, 2140x2750 mm-es táblaméretekben kaphatók. Ezek az anyagok közepes hajlítószilárdsággal bírtnak. Natúr változatban igénytelenebb bútorok hát- és fenéklapok anyagaként használatosak. Esztétikailag sokkal előnyösebben használhatók a különféle fedőréteggel ellátott farostlemezek. Gyártanak különféle fautánzatúra és színesre laminált felületű, színre lakkozott, továbbá színfurnérral borított farostlemezeket is, amelyek tömörfa bútorok készítésekor hátfalként és fiókokhoz fenéklapokként is kiválóan megfelelnek.
E laptermékeket mindig az adott bútor borításához igazodva kell kiválasztani, és a legkevesebb hulladékképződés mellett kell felszabni. Csak teljes táblákat lehet beszerezni, de a lapszabászatokban csak a megrendelt mennyiséget kell kifizetni, igaz, az ár tartalmazza a különböző műveleti költséget pl. fészekmarásokét, elfedésekét stb., továbbá az esetleges táblamaradék miatt plusz összeget is felszámítanak. Érdemes a kiválasztott lap táblamérete alapján ún. kiosztási rajzot készíteni, a vágásokra 5 mm az általános ráhagyás.
A fautánzatoknál a darabok erezet iránya is fontos lehet, ezt is előre ajánlatos megadni, hogy hiba esetén tudjunk mi alapján reklamálni. Az utólagos méretellenőrzés sem árt. A keletkező táblamaradék el is vihető, de azt is előre jelezni kell. A lapszabászatok anyagválasztéka nem túl bőséges, a fatelepeken nagyobb anyagválaszték áll a rendelkezésünkre, méretre vágásra azonban ritkán van helyben lehetőség, a lapszabászatok pedig nem minden esetben vállalnak bérvágást.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Fafűtési lehetőségek

A fafűtés reneszánszát éli, elsősorban kedvező ára, másodsorban hangulata miatt. Optimális megoldás, ha a gáz- és a fafűtést egymással kiegészítve használjuk. A fatüzelésnek számos előnye és kevés...


Jó hír

Az építőipari árak folyamatos növekedésével szemben az alapanyag árak tekintetében újabban jó hírek is érkeznek. Csökkenni kezdtek az árak az építőanyag gyártók nyersanyagai területén, ami a...