Hőszigetelő anyag farostból

2024-11-18 10:42:42 | Módosítva: 2024-11-18 10:47:35

A farost szigetelőanyagok fenntartható természetes termékek. Segítenek az energiafelhasználás csökkentésében, és jelentősen hozzájárulnak a tartósan egészséges lakókörnyezethez, melyet nem csak az allergiában szenvedők értékelnek.


A farost hőszigetelés természetes anyagból, vagyis fenyőfából készül, ami megújuló alapanyag, környezetbarát és újrahasznosítható. Ráadásul a gyártáshoz felhasznált fa közvetlenül erdőgazdálkodásból származik, ami lényegében azt jelenti, hogy környezettudatos magatartást követve minden egyes kivágott fa helyén új fa lesz ültetve. Szigetelőképesség szempontjából a farost hőszigetelés könnyedén felveszi a versenyt más hőszigetelő rendszerekkel, hiszen anyagsűrűsége magas, a hővezető képessége alacsony, és a speciális hőtároló kapacitása rendkívül nagy, vagyis a hőszigetelési hatékonyság télen és a legforróbb nyári napokon is kimagasló.

A hőszigetelés gyártása és felhasználása egyaránt környezetbarát

Hiszen a gyártás során nincs szükség vegyi anyagok hozzáadására, mivel a kezeletlen fenyőfát ipari megmunkálással alakítják építőanyagokká. Ennek köszönhetően a farost hőszigetelés valóban természetes szigetelés, ugyanis mentes mindenféle egészségkárosító adalékanyagtól. Ráadásul a gyártás során keletkezett hulladék visszaforgatásra kerül, vagy energia termelésére használják a biomassza-erőműben. A felhasználás során keletkezett hulladék esetén szintén nincs szükség különleges kezelésre, mint például a vegyi hulladékoknál, mivel a farost hőszigetelés nagy része újrahasznosítható.

A friss fa alapanyagot, aprítékot gőzölés után rostokra bontják, majd ebből készülnek a különböző sűrűségű szigetelő táblák. A nedves eljárással készített szilárd lemezek esetében kizárólag a fa saját kötőanyaga, a lignin gondoskodik a lemezképzésről. A rugalmas tervezéskor csekély mennyiségű szintetikus textilszálakat adnak hozzá. További adalékanyagokra nincs is szükség. A természetes hőszigetelés kivitelezhető flexibilis farost hőszigetelő táblákkal, illetve befújásos hőszigetelés szintén megvalósítható. A hőszigetelő táblák tömör rostszerkezettel rendelkeznek, aminek köszönhetően egyrészt meglehetősen stabilak, másrészt formatartóak. A használatuk viszonylag egyszerű, mindössze egy hőszigetelés-vágó késre van szükség, melynek segítségével könnyedén méretre vágható a tábla. Tetőtér beépítés esetén szarufa közé rakható a szigetelőanyag, de könnyűszerkezetes házak falszerkezetében is alkalmazható.



A farost szigetelőanyagok nem csak télen biztosítanak nagyon jó hőszigetelést. A viszonylagosan nagy szigetelési tömegnek hála (nagyobb sűrűség) nyáron is kiváló hőszigeteléssel rendelkeznek, ami különösen fontos például beépített tetőtereknél. Hővezetési tényezője 0,036 [W/(m x K)] a természetes szigetelőanyagok között a legalacsonyabb. Nemcsak alacsony hővezetési tényezővel, de viszonylag magas sűrűséggel (60 kg/m3), valamint kiemelkedő hőkapacitással (2100 J/kg x K) rendelkezik. Sajnos nem szokták fontos szempontnak tekinteni a szigetelőanyag hőtároló kapacitását, pedig nem is gondolnánk, hogy ez mennyire fontos. Speciálisan erre kifejlesztett farost szigetelő tábla alkalmazásával nagyon jó zajcsillapító hatás is elérhető.

A farost hőszigetelések alkalmazhatók födémek, tetők, falak és padlók esetén is, akár új építésnél, akár felújításnál. A szigetelőanyag nyitott a diffúzióra, így jelentős mértékben hozzájárul a helyiség kiegyensúlyozott klímájához. A pára és nedvesség egyensúly fenntartását is segíti, úgy, hogy az épület „szabadon lélegzik”. Ezt a szintetikus szigetelőanyagok nem tudják teljesíteni. A természetes fa alapú szigetelés magas páratartalom kialakulása során (mint például főzés vagy zuhanyzás) páraszabályozó képességének köszönhetően nem zárja le a pára útját, a nedves levegő szabadon távozik. Használatával elkerülhető a falak és a födém penészedése, a hőhidak képződése, a gombásodást okozó páralecsapódás. A farost szigetelőanyagok használatával a homlokzat gombásodása, penészesedése elkerülhető. Nagyon fontos a megfelelő rétegrend kialakítása, a lakótér felől mindenképpen párazáró réteget kell használni, de emellett biztosítani kell a másik oldalon a pára eltávozását a szerkezetből. Ezzel hosszú távon megfelelően megóvható a szerkezet.



Köszönhetően a nagy hőtároló kapacitásnak a homlokzatszigetelésként megakadályozza a vakolatréteg gyors kihűlését, így kevesebb nedvesség csapódik le a vakolaton. A nagy anyagsűrűség és az ebből adódó nagy hőtároló kapacitásnak köszönhetően a téli hidegben és a meleg nyári napokon is tökéletes védelmet jelent az épületnek.





További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: farost, szigetelőanyag

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

A szigetelés is lehet romantikus

Egy új termékcsoport, a barna URSA TERRA ásványgyapotok hazai piacra dobásával ünnepli a tavaszt az URSA nemzetközileg elismert szigetelőanyag-gyártó vállalat. A termékek tudatosan arra lettek...


Mikor és mivel szigeteljünk

Egy új ház építésénél, de még felújításnál is fontos gondoskodni az épület hőszigeteléséről. Az építtetőnek előbb-utóbb döntést kell hoznia arról, hogy milyen anyagot válasszon erre a célra....