Egyre elterjedtebbek a kisteljesítményű otthoni elektromos desztilláló készülékek, melyek a csapvízből, kútvízből állítanak elő tökéletesen tiszta desztillált vizet. Az eljárás egyaránt alkalmas a kommunális vízben lévő kellemetlen illatok, esetlegesen előforduló fertőtlenítő szer (klór, fluor) maradványok és egyéb szennyeződések hatékony eltávolítására. A desztilláció a rétegvizekben, kutakban előforduló mérgező ásványi anyagokat (nitrát, arzén), de a biológiai bakteriális, virális szennyeződéseket is tökéletesen eltávolítja. Gyakran a kommunális ivóvíz is tartalmaz alumínium vagy fluorid szennyeződéseket, melyek a tisztítási folyamat során kerülnek a vízbe. A desztilláció minden szennyet eltávolít. Számos országban palackozott formában is árulják szupermarketekben. Egy különleges formája a sarkvidéki jégből felolvasztott palackozott ivóvíz, melynek iontartalma közel van a desztillált vízhez. Tengerparti országokban, ahol nem áll rendelkezésre megfelelő tisztaságú és mennyiségű ivóvíz, tengervíz lepárlásából nyerik az ivóvizet.
Élettani szempontból a desztillált víz fogyasztásnak semmilyen káros következménye nincs, mivel a megfelelően vegyes táplálék bőven elegendő mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat (nátrium, kálium, klorid, kalcium, magnézium, vas stb.). Ahol nem áll rendelkezésre biztonságos tiszta ivóvíz, ott a desztillált víz fogyasztása mindenképpen ajánlott. Ugyanakkor meg kell jegyeznünk, hogy a jó minőségű ásványvizekben előforduló sokféle ásványi anyag hozzájárul a napi ásványi anyag szükséglet pótlásához.
Öntözővíz
A tisztán gyűjtött és kezelt esővíz összetétele áll a legközelebb a desztillált vízhez, mely gyakorlatilag egy természetes desztilláción esik át. A légköri szennyezettségétől függően az esővíz tartalmaz kisebb nagyobb mennyiségben szennyeződéseket, de a desztillált vízhez hasonlóan erősen redukált az ásványi anyag mennyisége. Az összegyűjtött esővíz általában biológiai szennyeződések miatt nem alkalmas emberi fogyasztásra, de öntözésre annál inkább.
A klíma berendezések kondenzvize is lényegében desztillált víz, ioncserélt víz. A levegőben meglévő páratartalom csapódik le a készüléken, ahogy a hűtőszekrényeknél is, csak ott a kompresszor melege újból elpárologtatja. Ilyen értelemben igen közel áll az esővízhez, amit a legjobb öntözővíznek tartanak. Lényegében semmilyen tápanyag nincs benne, de az öntözővíznek nem is az a dolga, hogy bevigye a tápanyagokat, hanem, hogy szállítsa azokat. A csapvízzel se azért szoktak öntözni, hogy trágyázzák a növényeket, arra vannak tápoldatok.
Ha a kondenzvizet tartályban összegyűjtjük, és rendszeresen felhasználjuk öntözésre, akkor baktériumok sem szaporodnak fel benne nagyobb eséllyel, mint a tetőről gyűjtött esővízben. Bátran lehet tehát öntözésre felhasználni.