Modern technika az idősek védelmében

2019-03-31 10:09:07 | Módosítva: 2019-03-31 10:09:26

Idős hozzátartozóink, szüleink érthetően ragaszkodnak megszokott saját otthonukhoz még akkor is, amikor számukra már veszélyeket rejtenek. Mindennapi életük során hibázhatnak – bekapcsolva felejtett tűzhely, nyitva hagyott ajtó –, vagy kisebb-nagyobb baleset érheti őket, eleshetnek, amiből nem tudnak felállni stb. A modern okosotthonos megoldások viszont segítségünkre lehetnek. Lehetőséget biztosítanak arra, hogy idős szeretteink megfelelő biztonságban élhessék tovább életüket megszokott környezetükben – a mi „távfelügyeletünkkel”.


Okosotthon megoldások

Az okosotthon megoldásokról többször írtunk már lapunkban. Ezeket a megoldásokat rendszerint kényelmi, illetve gazdaságossági okból szoktuk használni. Tény az is, hogy némi technikai, műszaki, informatikai ismeretet, tapasztalatot igényelnek. Az idősek védelmére ugyanezeket az eszközöket vethetjük be azzal a különbséggel, hogy ezek működtetését nem kívánjuk feltétlenül a nagymamára bízni, nem akarjuk megtanítani őket a használatukra, hanem a távfelügyelet, távvezérelhetőség lehetőségeit igyekszünk kihasználni.

Legkézenfekvőbb, hogy az amúgy is hasznos hőérzékelők, füstérzékelők, CO érzékelő működését wifis rendszeren keresztül felügyeljük. A távriasztó rendszerekbe, vagy a korábban már szintén bemutatott Broadlink rendszerbe (2018/3) gyakran különböző érzékelők is becsatlakoztathatók, amik éles helyzetben riasztást küldenek mobiltelefonunkra – pl. füstöt érzékelve a lakásban. Jó, ha a legveszélyesebb készülékek tápellátása be van vonva az okosotthon megoldásba, hogy az eszközöket addig is áramtalanítani tudjuk, míg megkérjük a szomszédot, hogy nézzen át hozzátartozónkhoz.


Hasznos, ha okos mozgásérzékelők tájékoztatást tudnak küldeni nekünk, hogy a „megfigyelt” lakásban a szokványosnak megfelelő mozgás érzékelhető. Léteznek algoritmusok arra, hogy ha a szokásostól eltérő mozgások, vagy „nem mozgások” történnek, akkor jelzést küld a rendszer, figyelmeztet. Jelezheti pl., hogy utoljára a fürdőszobai mozgásérzékelő jelzett, de már túl hosszú ideje nincs mozgás a lakásban.

Kicsit berzenkedünk az IP kameráktól, de ha mondjuk idős szülőnk tudtával, és az ő érdekében van néhány kamera a lakásban, akkor ez elfogadható kompromisszumnak látszik. Természetesen nem a fürdőszobába fogunk bekukucskálni, de figyelheti egy kamera a bejárati ajtót, a konyhát, és a legfőbb tartózkodási helyet, a nappalit. Akár azért, mert valamelyik másik érzékelő üzenetet küldött, akár csak önmagunk megnyugtatására „belenézhetünk” időnként a lakásba, és hamar meggyőződhetünk arról, hogy minden rendben van-e. Az IP kamera mikrofonján és hangszóróján keresztül még kapcsolatba is léphetünk szerettünkkel.

A rossz szándékú behatolás, betörés elterjedt védelmi rendszereit is használhatjuk távrendszerben. Figyelhetjük a bejárati ajtó, az ablakok nyílását, és ha az szokatlan időpontban történik, akkor máris érkezhet a vészjelzés telefonunkra – lehetőséget biztosítva arra is, hogy az IP kamerán keresztül utánanézhessünk a jelenségnek. Feledékeny, kissé már demens idős emberre nézve az is veszélyes, ha indokolatlanul elhagyja a házat. Szükséges, hogy erről azonnal értesítést kapjunk, illetve arról is, ha idegent engedett be otthonába; a csalók, tolvajok gyakori célpontja az egyedülálló idős ember.




Az okosotthonos megoldások sokszor a kényelmünket szolgálják, emlékezetünket pótolják. Talán nálunk még ritkaság, de vannak már okoshűtők, melyek számon tartják, hogy milyen élelmiszerből állunk fogytán (erről is írtunk már), okosmosógépek, melyekkel optimálisan időzíthetjük a mosás időpontját, vagy éppen főzőeszközök, melyekkel a főzést távolról vezérelhetjük. Ezek a berendezések hasznunkra lehetnek akkor is, ha nem a saját kényelmünket, hanem idős szerettünk ellátását szolgálják. Látogatás előtt már a bevásárló listával a kezünkben megyünk az üzletekbe, elindíthatjuk a mosást, hogy mire odaérünk, már végezzen is a gép.

Szintén sokszor írtunk már a fűtőberendezés wifis távvezérléséről. Ennek segítségével arról is folyamatosan meggyőződhetünk, hogy megfelelő-e a hőmérséklet a nagymama lakásában, rendben működik-e a gázkazán. Nyáron is beavatkozhatunk, ha túl melegnek találjuk a lakást. Egy korszerű okosotthon rendszerben távolból is látjuk, hogy be vannak-e csukva az ablakok, leereszthetjük a napsütött oldalon a redőnyt, behúzhatjuk a függönyt és bekapcsolhatjuk a klímát.

A wifis villanykapcsolók arról is információt küldenek, hogy a szokott időben használatban voltak-e, vagy éppen az esti órákban melyik van bekapcsolva, és éjszakára kikapcsolva. Ezekből az adatokból is következtetni tudunk arra, hogy a lakásban rendben zajlik-e az élet.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Időseket támogató okosotthon a belvárosban

Magyarországon egyedülálló innovatív idősügyi szolgáltatást vezetett be az V. kerületi önkormányzat. Az úgynevezett „okosotthon” program keretében egyedül élő idősek otthonait szerelik fel...


Fűtsünk okosan

Attól függetlenül, hogy melyik szobában helyezzük fel a szabályozót minden szem a CT200 EasyControlra fog szegeződni. A lenyűgöző, karcsú üveg tervezésű érintőkijelző modern megjelenésével – a...