Optimális hőszigetelő rendszer

2024-06-27 08:30:31 | Módosítva: 2024-06-27 08:40:17

Szakmailag elfogadott, hogy a legjobb minőségű hőszigetelés az, amikor egyetlen gyártó termékeiből felépített hőszigetelő rendszert használunk. Ennek az is az előnye, hogy a gyártó magára a rendszerre biztosít garanciát, az egyes elemekkel nem kell sem a kivitelezőnek, sem az építtetőnek foglalkoznia, csak az előírás szerinti kivitelezéssel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy hőszigetelést nem lehet különböző gyártók termékeiből összerakni, csak ezek az elemek így nem lesznek rendszerben minősítve. Ilyenkor az úgynevezett „rendszer-garanciális” kötelezettség automatikusan átszáll a „rendszertelenség” elrendelőjére és megvalósítójára.


Homlokzati hőszigetelő rendszer

Akkor van létjogosultsága, ha a külső falazat vagy falszerkezet önmagában nem képes elégséges hőtechnikai és páratechnikai teljesítményt nyújtani. Azaz ha elégtelen a hőszigetelő képessége, vagy ha a falazat csekély páradiffúziós ellenállása miatt – fűtési időszakban – a normál külső vakolat mögött páratorlódás következne be hőszigetelés nélkül. Egy teljes hőszigetelő rendszer objektív adottsága, hogy a szigetelendő falat és a rendszer külső kérgét (hálózás + vékonyvakolat) magas hatékonyságú hőszigetelés választja el egymástól, amitől a néhány mm vastag kéreg szinte „önálló életet” él. Önmagában kell reagálnia az olyan külső hatásokra, mint a fölmelegedés, hirtelen lehűlés, fagyhatás, netán jegesedés, jégverés, csapóeső, naponta ismétlődő páralecsapódások. Míg a viszonylag nagytömegű falakon lévő hagyományos vastag külső vakolat a fallal együtt viseli az igénybevételeket, együtt biztosítanak hőtehetetlenséget fölmelegedéssel, lehűléssel kapcsolatban, és együtt nyújtanak védelmet a belső térnek, addig a teljes homlokzati hőszigetelő rendszernek és a mögötte lévő falszerkezetnek „külön élete” van. A falazat így védettebbé válik, ugyanakkor a szigetelő rendszer kérge fokozott igénybevételeknek van kitéve.


A hőszigetelő rendszer kérge képes akár igen magas hőmérsékletre melegedni, pl. sötét szín esetén, ami jelentős feszültségeket generál, míg egy hagyományos vakolatú (például valódi tégla) falazat hőtehetetlensége következtében alig melegszik fel a néhány órás benapozás következtében. A megemelkedett hőmérséklet nemcsak magát a kérget veszi igénybe, hanem veszélyeztetheti a hőszigetelő magot is. Tehát az dönti el a teljes rendszer hőszigetelésének anyagát, hogy milyen annak a hőtűrése.

Általános páratechnikai szabály, hogy a térelhatároló falazat rétegeinek páradiffúziós ellenállása kifelé csökkenjen. Azaz a – páragőznyomás következtében – belülről kifelé áramló pára egyre kisebb ellenállású rétegekkel találkozzon. Meglepő módon különböző alapfalak (vasbeton, tömör tégla, pórusos vázkerámia, pórusbeton) és expandált polisztirol vagy kőzetgyapot hőszigetelés legfeljebb 3-5%-ot képes átengedni a falon. A „maradék”, azaz a belső térben termelődő pára túlnyomó többsége csak légcsere, azaz szellőztetés útján képes távozni. Érthető, hiszen a térelhatároló falak esetében is kötelező a légzárás biztosítása. A valóban „lélegző” falak (ahol a levegő ki-be jár, azaz nem légzárók) nem megengedettek!

A külső falak hő- és páratechnikai megfelelőségének tehát három kulcs eleme van. Döntő a hőszigetelőanyag lambda értéke és vastagsága. Hasonlóan fontos, hogy sem a felületeken, sem a szerkezeteken belül nem történhet párakicsapódás. A belső felület nedvesedése penészesedéshez vezet, a hőszigetelő anyagban kondenzálódó pára rontja a hőszigetelés hatékonyságát, a külső rétegekben télen fagyveszély, nyáron a száradási folyamatban a páragőznyomás által okozott hólyagosodás léphet fel, és a külső felületi tartós nedvesedés algásodási kockázattal is jár. Végül az előző kettőnél nem kevésbé fontos a komfortérzet. A belső felület hőmérséklete legfeljebb 3 fokkal térhet el adott helyiség léghőmérsékletétől – télen és nyáron is.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Igazság a belső hőszigetelésről

Mint oly sok mindenről, a belső oldali hőszigetelésről is hetet-havat összehordanak néha, így arra gondoltam, érdemes lenne kicsit rendbe rakni a kérdést. Annál is inkább, mert egyáltalán nem...


A passzívház első téglája

A Foamglas habüveg hőszigetelő rendszerek kimagasló tulajdonságai optimális védelmet biztosítanak az épületnek. A „beépített” párazáró réteggel ellátott cellaszerkezet megakadályozza a nedvesség...