2024-ben hatalmas szúnyoginvázióra lehet számítani. Az entomológus szakértők szerint egyelőre nincs probléma, ugyanis az elmúlt időszak tavaszias időjárása miatt csak az áttelelő szúnyogok jöttek elő, de ezek elpusztulnak vagy visszavonulnak a védett helyeikre, amint lehűl az idő. Nagyobb invázióra akkor kell számítanunk, amikor a magasabb hőmérséklet miatt a klasszikus lárvatenyésző helyeken is megindul a felmelegedés, a lárvák pedig kirajzanak – vagyis mostanában! Az elmúlt fél év csapadékos időjárása miatt most sokkal több szúnyoglárva jelent meg. Zala és Vas vármegyében, valamint az Alföld egyes területein pedig a belvízterületek miatt már a kevesebb csapadék sem tud elszivárogni, ez pedig kedvez a tenyészőhelyek elterjedésének és a szúnyogok szaporodásának. Már a tavasz elején el kell kezdeni a biológiai védekezést, a főszezonban pedig a kémiai védekezést.
Leghatékonyabb a szúnyogháló
Amennyiben meg akarjuk előzni a rovarinváziót, érdemes mielőbb szúnyoghálóval lefedni nyílászáróinkat, hiszen ennél hatékonyabb, vegyszermentes módszer egyelőre nem született még a kártevők távoltartására. A fix szúnyogháló az egyik legrégebbi és legáltalánosabb alternatíva abban az esetben, ha nyílászárónkra szeretnénk egy olyan extra védelmet, amelyen nemcsak a szúnyogok és az egyéb repülő rovarok, hanem garantáltan a pókok, a sáskák és a poloskák sem jutnak be otthonunkba. Nagy előnye tehát a maximális védelem, azonban hátránya is akad, mégpedig az, hogy ajtón például egyáltalán nem alkalmazható, de olyan ablakon sem, amelynek fontos az átjárhatósága, hiszen a fix szúnyogháló nem nyitható és zárható. Cserébe azonban egyszerűen szerelhető és kiválóan hozzáilleszthető szinte bármilyen nyílászáróhoz!
A rolós szúnyogháló korunk egyik legnépszerűbb és emiatt leginkább elterjedt megoldása, ami nem véletlen, hiszen a fixen rögzített típusokkal ellentétben ezt a rovarhálót könnyedén mozgathatjuk egy rolós szerkezettel. Felszerelhető szinte bármilyen nyílászáróra, alkalmazható redőny előtt, külön tokszerkezettel, de kérhető kombi redőnnyel együtt, amelyben az árnyékoló és a rovarháló egy szerkezeten és sínen mozog, ezáltal olcsóbb, helytakarékosabb és praktikusabb megoldás is egyben. Előnye a könnyed mozgathatóság, hátránya azonban, hogy bár a repülő rovaroktól tökéletes védelmet nyújt, illeszkedéseinél viszont a kisebb mászó ízeltlábúak, mint a katicák vagy a pókok, könnyedén bejuthatnak otthonunkba.
Ha nagyobb méretű ablakokat vagy ajtókat szeretnénk ellátni olyan rovarvédelemmel, aminél a legfontosabb szempont a hatékonyság mellett az átjárhatóság, akkor a pliszé szúnyoghálónál jobb alternatívát aligha találhatunk. Segítségével akár 3 méter széles ajtókat is elláthatunk rovarhálóval úgy, hogy a harmonikaszerű kialakításból kifolyólag nemcsak gyorsan és könnyedén elhúzhatjuk, illetve összezárhatjuk a hálót, hanem mindezen felül a tartósságra sem panaszkodhatunk majd.
Párologtatós szúnyogriasztók
Kevésbé környezetbarát, de ugyancsak bizonyítottan hatékonyak a konnektorba dugható szúnyogriasztók. A lapkás változatban a betétet kb. 8 óránként cserélni kell, és az új betét az első órában – zárt térben – el is pusztítja a vérszívókat. A tapasztalatok szerint a folyadékos változatok nem ölik meg a bestiákat, de amíg be vannak kapcsolva, addig nem jelentkeznek – még nyitott ablaknál sem. A folyadékos készülékek talán praktikusabbak és gazdaságosabbak; ha csak éjjelre használjuk őket, akár 1-2 hónapra is elegendőek. Nagyon ügyes a világító kapcsolós változat, ez folyamatosan a konnektorban lehet, és elegendő csak éjszakára bekapcsolni. Szabad térben viszont egyik sem hatékony.
Védekezés kültérben
Kültérben elég jól beválnak a különböző füstölők, gyertyák, és talán leginkább a szúnyogriasztó olajjal feltöltött petróleumlámpák. Sajnos a szél mindegyiket semlegesíti, bár ha erősebb a szél, akkor az a szúnyogokat is visszaszorítja. Szeles időben is hatékonyak a szúnyogriasztó krémek és spray-k. (Ugyanezek rendszerint kullancs ellen is jók.) Bár illatuk nem éppen kellemes, de működésük éppen ezen alapul. Erős szúnyoginvázióban minden szabad testfelületet be kell kenni vagy fújni, sőt még a vékonyabb ruhadarabok (zokni) alatti részeket is, mert a szúnyog megtalálja a védetlenül hagyott testrészt. A szerek hatásossága legfeljebb néhány órát tart ki. Ügyelni kell arra is, hogy az érzékeny bőrűeknél esetleg allergiás reakciót válthatnak ki ezek a szerek.
Ultrahangos riasztók
Egyesek szerint hatékonyak a különböző ultrahangos riasztók, amik a hím szúnyog által kibocsátott hangot utánozzák, és ezzel tartják távol a csípős nőstényeket. Ilyen hangot ma már a mobiltelefonokra letölthető programok is elő tudnak állítani, iPhone-os és Android-os változatok is elérhetők. Az ultrahangos szúnyogriasztók eredményessége azért meglehetősen vitatott. Gyengébb idegzetű külföldi szúnyogok ellen talán hatásosak lehetnek ezek a készülékek, de a harcedzett hazai fajták, úgy tűnik, rá se hederítnek. Tapasztalataink egészen rosszak. Miként az ibolyakék színnel világító, kis teljesítményű elektromos csapdákkal kapcsolatban is. Néhány öngyilkos szúnyog kétségtelenül néha beleütközik a nagyfeszültségű elektromos vezetékekbe, de a többi renitenskedővel bizony sok baj van.
Biológiai lárvagyérítés: földi vagy légi kijuttatással
Az előírások szerint a szúnyoggyérítést alapvetően kétféle technológiával végzik, ott ahol azt a szakértő a szúnyogok egyedszám-növekedése miatt javasolja: a biológiai gyérítés során egy baktérium által termelt fehérjetartalmú készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire a vízbe. A kisebb vízfelületekre járműre szerelt nagynyomású permetezővel, a nagyobb vízfelületekre pedig repülővel juttatják ki a készítményt. A környezetbarát szer az alkalmazott dózisban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ártalmatlan minden más élőlényre.
Ez a módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható, csak az utánpótlásuk csökkenthető a lárvák elpusztításával. A biológiai módszer alkalmazása elsőbbséget élvez minden olyan esetben, amikor ezt a helyszín és az időjárási viszonyok, illetve az évszak lehetővé teszi, azonban erre nincs mindig lehetőség. A kémiai szúnyoggyérítés során egy piretroid hatóanyagú irtószert permeteznek a szakemberek földi úton, azaz platós gépjárművön rögzített berendezések segítségével. Az eljárás történhet melegködképzéssel, ekkor az apró cseppekre bontott irtószer terjedését hő hozzáadása is segíti. Ez a technológia elsősorban növényzettel erősebben borított környezetben előnyös, de a létrejövő köd rövid időre korlátozza a látási viszonyokat, ezért forgalmas helyeken kevésbé használatos. A másik lehetőség az ULV eljárás, ami szintén apró cseppekben juttatja ki az irtószert, de hő hozzáadása nélkül. A permetfelhő csak kis mértékben észlelhető, a közlekedést nem zavarja, ezért forgalmasabb, városias területeken elsődlegesen ezt az eljárást alkalmazzák. Az irtószer a kijuttatott mennyiségben emberekre, melegvérű állatokra, növényekre ártalmatlan, az csak többezerszeres dózisban fejtene ki negatív hatást.