A fa előretörése az építészetben

2024-06-14 11:22:01 | Módosítva: 2024-06-14 11:22:29

Bár a magyar közgondolkozásban még mindig tartja magát az az elmélet, hogy az „igazi ház kőből készül”, külföldi országok sokasága bizonyítja az ellenkezőjét. Könnyű persze azoknak – jellemzően az északi országokban –, akiknél rengeteg a fa, ők kézenfekvően nyúlnak ehhez az építőanyaghoz a házépítéskor. De nálunk is változik a helyzet, előtérbe kerül a környezetvédelem, a megújuló fogalma, és ez a fa építőanyagok, illetve a könnyűszerkezetes házak felé fordítja a figyelmet.


Környezetbarát és fenntartható univerzális építőanyag

A faházak népszerűsége világszerte növekszik. Az emberek keresik a környezetbarát, egészséges és fenntartható alternatívákat már az építészetben is, amelyekkel hozzájárulhatnak a környezetvédelemhez. A fából készült házak nemcsak praktikusak, de szépek is, így az építészet is egyre több figyelmet fordít rájuk. A fa természetközeli, az emberi szemnek tetszetős látványt nyújt beépítve is, ezért nem csak tartóként, de felületképző, díszítő elemként is használható. A faház – sokoldalúsága és a környezetvédelmi szempontok mellett – számos design lehetőséget is rejt magában, amelyek maradéktalanul kielégíthetik az igényeket.

Helye van a korszerű építészetben is

A faházak kiváló példák az energiatakarékos építészetre. A fa olyan megújuló erőforrás, amely a megfelelő erdőgazdálkodással fenntartható módon nyerhető. Az építőanyagok kitermelése és feldolgozása során kevesebb energia és szén-dioxid kerül kibocsátásra, mint például a hagyományos téglaépületeknél, ráadásul az előállításához szükséges áramot napelemmel termeljük. Ahogyan a fa felhasználása is az éghajlattól és a helyben rendelkezésre álló fajoktól függ, úgy a technológiai fejlesztések is helyben alakultak ki. A faházak kialakítása és építése során korszerű építési módszerek alkalmazhatók. Ezek közé tartozik az előre gyártott modulok használata, amelyek könnyen szállíthatók és összeszerelhetők a telephelyen. Ez felgyorsítja az építési folyamatot, és csökkenti a környezeti hatásokat.

Az élhető ház

A fa kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy a faházak jól megtartsák a belső hőmérsékletüket. Ez csökkenti a fűtési és hűtési költségeket, valamint csökkenti az energiaveszteséget. A faházak általában kevesebb hőhidat tartalmaznak, mint más építési módszerek, ami tovább növeli az energiahatékonyságot.

Az energiahatékonyság mellett a faházak alacsony karbonlábnyommal rendelkeznek. Az építési folyamat során kevesebb károsanyag-kibocsátás történik, és az épületek működése során is kevesebb energiafogyasztás következik be. Ez hozzájárul a klímaváltozás elleni küzdelemhez és a fenntartható fejlődéshez. A faházak építésének egyik legfőbb előnye a környezettudatosság. Az építési folyamatok során jóval kevesebb szén-dioxid kerül a légkörbe, mint az egyéb építőanyagok használatakor. 

A faházak korszerűségét az is meghatározza, hogy a faanyagokat fenntartható erdőgazdálkodásból származó forrásokból nyerik. A fenntartható erdőgazdálkodás azt jelenti, hogy a fát olyan módon termelik és használják fel, amely megőrzi az erdők biológiai sokféleségét és megakadályozza az illegális fakitermelést.

Jelenleg a faanyag az építés minden szakaszában alkalmazásra kerül, a tartószerkezetekben, a másodlagos szerkezetekben és az állandó szerkezeti elemekben is. A felhasználás sokfélesége a nyersanyag formájában is tükröződik: a faanyag megtalálható természetes (rönk) formában, szerkezeti darabokra vágva és kiegyenesítve, speciális célokra formázva, mint például a keretek, vagy akár a padlók, falak és bútorok befejezésére szolgáló deszkák formájában.


A fát főszerkezetként is használják, mind természetes formájában, masszív törzsekként, mind pedig keretek és önhordó fapanelek formájában. A faszerkezetek az utóbbi években nagy technológiai fejlődésen mentek keresztül, olyan új anyagokkal, mint például a ragasztott rétegelt lemezek, amelyekkel egyre magasabb épületek szerkezetét sikerült felépíteni, ami a jövő konstruktív rendszerének érdekes lehetőségét jelenti. Az általános szerkezetként való alkalmazás mellett a fa az épületet kiegészítő állandó szerkezetként is használható, mint például egy falépcső vagy akár a tetőszerkezet. A fa számtalan olyan tulajdonsággal rendelkezik, mely különösen alkalmassá teszi építési szerkezetként történő felhasználásra. Súlya – más építési anyaghoz képest – csekély, és mégis jelentős nyomó-, húzó- és hajlítószilárdsággal rendelkezik. Jó a hőszigetelő képessége, ezzel együtt igen csekély a hőtágulási tulajdonsága. Könnyen megmunkálható, sőt, ha megfelelően bánnak vele, többször is felhasználható. Számtalan példa van arra, hogy egy-egy elbontott épület fagerendáit, oszlopait újból és újból felhasználják.

Az élhetőség szempontjából a faházak kiváló alternatívát kínálnak. Az építőanyagok természetes anyagok, amelyek szabályozzák a beltéri klímát, ezáltal javítva az egészséget. A fa, mint alapanyag hőtartó és páraáteresztő, amelynek köszönhetően a faházban kellemes életkörülményeket lehet teremteni.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Faanyagok szárítása

Az építkezések fő anyagai a tégla, a beton, az acél és a fa. A fa olyan szempontból kakukktojás, hogy élő eredetű szerves anyag, ebből adódóan pedig viselkedése sok mindenben eltér az építkezésben...


Különleges enteriőrök

Egy lakószobát, vagy annak egy sarkát nemcsak különleges formájú berendezési tárgyakkal, hanem azok eltérő bevonó huzataival, vagyakontrasztos falfestés és 3D elemes lambériához jól...