Dinamikus fűtésvezérlés

2024-07-02 12:10:59 | Módosítva: 2024-07-02 12:33:56

Nem is gondolnánk, hogy egy régi keringtető szivattyú a gázkazánunkban milyen sok villanyáramot fogyaszt. Egy állandó fordulatú keringtető szivattyú csak két állapotot ismer, működik vagy nem működik. Nincs tekintettel arra, hogy mekkora a fűtési igény, mennyi a fűtővíz hőfoka, és milyen áramlási sebességre lenne szükség optimálisan a fűtésrendszerben. De nem kéne ennek törvényszerűen így lennie. A dinamikus vezérlés segítségével a villamos energia költségek akár 20 százalékkal is csökkenthetők.

De mit jelent ez?

A fűtésrendszerben a hőt a kazán állítja elő, és a radiátorok adják át a lakásnak. A rendszerben kering a fűtővíz a kazán és a radiátorok között. A fűtési keringető szivattyúk szükségesek ahhoz, hogy a berendezés a fűtőkazánban felmelegített vizet a fűtőtestekhez szállítsa. De a vízszállításhoz elektromos áramra van szükségük, és nem is kevésre. Egy átlagos családi otthonban a fűtési keringető szivattyú gyorsan elfogyasztja a teljes háztartási energia egyötödét – többet, mint egy mosógép vagy hűtőszekrény.

Két tényező döntő jelentőségű a fűtőszivattyú elektromos energia fogyasztása szempontjából: először is, annak wattban (W) kifejezett teljesítménye, másodszor pedig, hogy pontosan hogyan lehet a szabályozót a tényleges fűtési igényhez igazítani. A következő elv érvényesül: minél alacsonyabb az elektromos teljesítmény, annál kevesebb áramra van szüksége a szivattyúnak. Minél pontosabban reagál a vezérlés a fűtési igényre, annál ritkábban kell sok, vagy akár túl sok áramot fogyasztania, ami energiát és költségeket takarít meg.


Az igényvezérelt szivattyúvezérlés manapság magától értetődő lenne, de nem az. A gyakorlatban még a nálunk fejlettebb országokban is a keringtető szivattyúk jelentős százaléka szabályozás nélküli, nálunk meg pláne. Ezek a szabályozatlan szivattyúk a nagy áramfalók, mert vagy nem lehet őket beállítani, vagy csak fix értékkel lehet működtetni őket, ami magas elektromosenergia-fogyasztást eredményez. Nagy elektromosenergia-fogyasztásuk miatt a szabályozatlan szivattyúk nem csak magas költségeket okoznak, hanem negatív hatással vannak a környezetre is. Az Európai Bizottság ezért úgy határozott, hogy 2013-től kezdődően fokozatosan kivonja a piacról a nem szabályozott fordulatszámú fűtési keringető szivattyúkat. Attól kezdve a fűtési keringető szivattyúkat a műszaki ismeretek legújabb szintjéhez kell igazítani, és meg kell felelniük az energiahatékonyság szigorú követelményeinek is. Ezeknek a követelményeknek való megfelelés érdekében a fűtési keringető szivattyúkat például szabályozható fordulatszámú rendszerrel kell felszerelni.

A modern, nagy hatékonyságú szivattyúk képesek a tényleges hőigényhez igazítani a teljesítményüket, és csak a ténylegesen felhasznált mennyiségű forró vizet keringtetik, így az elektromosenergia-fogyasztásuk alacsony hőfogyasztás mellett is változatlan marad. Ebből a célból az érzékelők rögzítik pl. nyomást, áramlást vagy hőmérséklet, és továbbítják az adatokat a fűtésszabályozó rendszernek, amely ennek megfelelően vezérli a szivattyú fordulatszámát.

Van azért ennek a rendszernek gyenge pontja is. A legtöbb szabályozható fordulatszámú fűtési keringető szivattyú egy algoritmus segítségével állítja be az áramlási sebességet és a szállítási mennyiséget, hogy az üzemi pontjuk egy programozott vezérlőgörbe mentén eltolódhasson. A jelleggörbe azt a csővezeték-ellenállást írja le, amikor az összes termosztát szelepe teljesen nyitva van. Mivel azonban a rendszernek ez a minimális jelleggörbéje általában nem ismert, a vezérlőgörbe jóval a hagyományos rendszerek minimális jelleggörbéje felett fut. Az eredmény: a szabályozás ellenére sok értékes energia megy veszendőbe. Ezen kívül a csővezetékben áramló forró víz zavaró háttérzajt okozhat a fűtőtestek termosztát-szelepein. Az intelligens vezérlőrendszerek azonban kiküszöbölik ezt a problémát is. A fűtési keringető szivattyú üzemi pontját lefelé, az aktuálisan kiválasztott szabályozási görbétől kiindulva addig tolják, amíg el nem éri a rendszer minimális jelleggörbéjét.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Miből áll a gázkészülékek karbantartása?

A lakosság körében használt gázkészülékek – függetlenül azok típusától, működési módjától – a tökéletes működés, a biztonságos üzem és a takarékosabb gázfelhasználás biztosítása végett...


Okosfűtés: megtérülő kényelem

De miért legyen a fűtés okos? Nem elég csak, hogy gazdaságos és hatékony legyen? Nos, ezek a szempontok nem ellentétesek egymással, sőt az okosfűtés csak kisebb részben szolgálja a kényelmet, és...