Szerencsés esetben kertünkben nincsenek olyan foltok, ahol a tavaszi hóolvadás után nem szivárog el egyből a víz. Ám minden kertben vannak nedvesebb részek, ahonnan a vizet célszerű minél gyorsabban eltávolítani. Ezekre a részekre olyan fajokat ültethetünk, amelyek időszakosan bírják akár a vízborítást is, ám még fontosabb, hogy nagy vízigényüknek és párologtató-képességüknek köszönhetően segíthetnek a nedvesség eltávolításában.
A belvizes foltokra - az alacsonyabban fekvő területekre - mindenképp érdemes vízcsapoló növényeket ültetnünk, de ugyanígy jó szolgálatot tehetnek az ereszcsatorna kivezetőjénél is, hiszen ha az nincs eléggé messzire elvezetve a ház oldalától, akkor a falak vizesedni fognak. Amennyiben az ereszcsatorna egy föld alatti elszivárgós drénezett részbe gyűjti a vizet, ezek környékén is jó szolgálatot tehetnek e növények.
Bár a pince szigetelését nem helyettesítik, de főleg a fásszárú fajok hatékonyan csökkentik a talaj víztartalmát, amivel némiképp a pince nedvesedését is mérsékelhetik.
Bár ez már teljesen szabálytalan, csatornázatlan tanyákon még sokan használnak elszivárgós szennyvízülepítőt. Ha ezt körbeültetjük e "vízfaló" fajokkal, amellett, hogy ritkábban kell hívni a szennyvízszállítót, talán kevesebb jut le a talajvízig e növényeknek köszönhetően.
A következő fajok alkalmasak vizes kertrészek szárítására:
Lombos fák:
Nyárfafélék (Populus sp.)
Fűzfafélék (Salix sp.)
Japán juhar (Acer palmatum)
Gyertyán (Carpinus betulus)
Eperfa (Morus alba)
Éger (Alnus glutinosa)
Feketedió (Juglans nigra)
Fenyők:
Mamutfenyő (Metasequoia gliptostroboides)
Vörösfenyő (Taxodium distichum)
Cserjék:
Som (Cornus sp.)
Babérsom (Aucuba japonica)
Babérmeggy (Laurocerasus officinalis)
Tatárlonc (Lonicera tatarica)
Rózsaloncok (Weigela florida)
Bazsarózsa (Paeonia suffruticosa)
Lágyszárú évelők:
Bőrlevél (Bergenia sp.)
Májusi gyöngyvirág (Convallaria majus)
Páfrányfélék (Dryopteris sp.)