A lehetőség az 1990 előtt épült házak fűtési és szigetelési rendszereinek megújítására nyitja meg a pénzcsapokat. A korábbi hírek szerint azonban kitétel volt, hogy csak azon ingatlanokkal lehet pályázni, amelyekbe be volt kötve a vezetékes gáz. A pontosított közleményében ez a feltétel már nem szerepel a kiírásban, ezáltal megduplázódhat az otthonfelújításra jogosult ingatlanok száma. Ez azonban egyben azt is jelenti, hogy sietnie kell azoknak, akik kihasználnák a lehetőséget, mert a rendelkezésre álló 108 milliárd forintos keret még gyorsabban kimerülhet. A pályázati kiírás részletezi a – korábban már általánosan összefoglalt – tevékenységeket, amikre a támogatás igénybe vehető. Eszerint kizárólag a (Földhivatali) ingatlan-nyilvántartásban belterületi-, külterületi-, zártkerti lakóház, szabadon álló családi ház, sorházi családi ház, ikerház bejegyzett, életvitelszerűen lakott ingatlan energetikai korszerűsítése támogatható az alábbi energiahatékonyság javítására vonatkozó beruházási elemek megvalósításával:
– Fűtött és
fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső
határoló elemeinek rendszerszintű (teljes körű) hőszigetelése,
födémszigetelése.
– Támogatott a
külső fal, lapostető (a hozzá közvetlenül kapcsolódó vízszigeteléssel),
fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek,
alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek
hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése.
– Fűtött és
fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló
szerkezetek cseréje, energia-megtakarítást eredményező korszerűsítése,
kizárólag nyílászárócseréhez kapcsolódóan épületek nyári hővédelmének javítása,
árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése. (Ez utóbbi önállóan nem
támogatható tevékenység).
– Használati
meleg víz (HMV) rendszerek korszerűsítésére.
–
Fűtéskorszerűsítés magas hatásfokú gázkazánnal (önállóan nem támogatható) és a
hozzá közvetlenül kapcsolódó kéménytechnikai fejlesztések elvégzése (utóbbi
csak a hőtermelő berendezés korszerűsítésével, cseréjével együtt támogatható,
önállóan nem).
– Hőtermelő
berendezések korszerűsítése, cseréje korszerű berendezésekre: pl. kondenzációs
kazánra.
– Szekunder
fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje.
Automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése:
– Meleg vizes
puffertartály létesítése.
– Kizárólag az
energetikai korszerűsítéshez kapcsolódó elemként (önállóan nem támogatható) a
helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek.
A fosszilis tüzelőanyagokon alapuló felújítási tevékenység (pl. kazáncsere) kizárólag a forráskeret kimerüléséig, de legkésőbb 2024. december 31-ig történő Kölcsönszerződés-kötéssel támogatott. Tisztán fosszilis alapú tüzelőberendezés (pl. új gázfűtés) kiépítése nem támogatható önálló tevékenységként.
A pályázati kiírás pontosan meghatározza, hogy az egyes munkálatok során mekkora fajlagos költségeket lehet elszámolni; négyzetméterre, méterre lebontva az anyagköltségeket és a munkadíjakat, szakértői díjakat és minden olyan munka költséget, amelynek elvégzése elengedhetetlen a kivitelezési munkákhoz. Minden költséget számlával kell igazolni. Nem számolható el viszont a saját kivitelezésű munkák költsége. Az épületbővítésekkel, -átalakításokkal és -átépítésekkel kapcsolatos beruházások sem támogatható tevékenységek. Épületbővítéssel, átalakítással vagy átépítéssel egyidejűleg kizárólag abban az esetben támogathatóak beruházási tevékenységek, ha a korszerűsítéssel érintett ingatlan az épületrésszel együtt megfelel a támogathatósági feltételeknek, és a kiállított számlák jól elkülöníthetőek a bővítés, átalakítás költségeitől.
A támogatással megvalósuló tevékenységekkel épületenként legalább 30%-os primer energia-megtakarítás elérése szükséges. Amennyiben a záró Hiteles Energetikai Tanúsítvány alapján nem éri el a megvalósított beruházás a 30%-os primer energiamegtakarítást, úgy az ügylet szabálytalanná válik, és a teljes finanszírozási összeget vissza kell fizetni. Az építőipari kapacitások és szakértelem megfelelőségének biztosítása érdekében az Építési Minisztérium az egyes tipizált ingatlanok tekintetében a jellemző korszerűsítési munkálatok listájának összeállításával segíti a kölcsönigénylőt a megfelelő döntéshozatalban.
Az illetékes minisztériumok közleményében megadták,…
…hogy melyik járásokban lehet 3,5 milliós közvetlen támogatásra pályázni, és hol kapható 3 millió, illetve csak 2,5 millió. 63 olyan járás van az országban, ahol az átlagkereset a tavalyi országos havi bruttó átlagkereset 75 százaléka alatt van. Ezekben a közvetlen támogatás 3,5 millió forint lehet, míg a hitelrész 2,5 millió forint. Abban a 96 járásban, ahol az átlagkereset 75 százalék és 110 százalék között van, ott a közvetlen támogatás és a hitelrész 3-3 millió forint lehet. Az országos átlag 110 százaléka feletti átlagjövedelmű 38 járásban a vissza nem térítendő támogatás összeg 2,5 millió forint lehet, míg a hitel 3,5 millió forint. A járások listáját részletesen nyilvánosságra hozták.