Műgyantabeton, más néven polimerbeton

2024-09-24 07:45:43 | Módosítva: 2024-09-24 08:04:31

Az építészet egyik legfontosabb alapanyaga a beton; kavics, víz és cement. Ebben az összetételben a kötőanyag a cement, amely önmagában is képes megszilárdulni. A klasszikus betonnak azonban van néhány hátrányos tulajdonsága is. A betonszerkezeteket az agresszív talajvizek, a levegő savtartalma károsítja. Azokban komoly korróziót okozva a teherbírásukat, szilárdságukat lecsökkenti. Különösen hamar károsodik a kész beton levegővel érintkező felülete. Repedések, fészkesedések keletkeznek rajta, idővel az egész felület tönkremegy.


Ezeket a hátrányokat igyekeznek semlegesíteni azok a betonok, amelyekben a cementet, valami más kötőanyaggal helyettesítik. A polimerbeton műgyanta kötőanyagú beton. Szemben a cementbetonnal alig nedvesedik át, emiatt jóval vízzáróbb és fagytűrő képessége is magasabb. Teherbírása is nagyobb, mint cementbetonból készült betonelemeknek, így azonos teherbírás mellett jóval kisebb önsúlyú termékek gyártása is lehetséges. Magas a vegyszerállósági képessége, így kiváló alapanyag.

A műgyanta betonban a homokot vagy a kavicsot műgyanta köti össze. Mivel a hagyományos beton valamennyi rossz, hátrányos tulajdonságát a cementnek köszönheti, ezért helyettesítésével a beton egyes mechanikai tulajdonságai nagyságrendekkel javulhatnak. Műgyanta kötőanyagú betonból készülhetnek épületszerkezetek, de arra is alkalmas, hogy a hagyományos, cementes betonszerkezet érzékeny felületét megvédjük vele. Így például a polimer-műgyanta rétegnek a felhordásával teszik vízzáróvá és kopásállóvá a sík betonfelületeket. A műgyantával készült beton már vékony rétegben is nagy szilárdságot biztosít. Az elkészült felület kemény, vízzáró, kopásálló. Néhány milliméteres, de több centiméter vastagságban is felhordható lepattogzás, leválás, repedezés, felfagyás veszélye nélkül.


A műgyantabeton felhordása előtt az aljzatbetont tisztítsuk meg a szennyeződéstől és a portól. Ha régi aljzatbetonra történik a felhordás, szükséges a beton csiszolása, portalanítása. Az így előkészített aljzatbetont impregnáljuk műgyantával. Ez lesz a csatoló réteg a hagyományos beton és a polimerbeton között. A felhordás történhet ecsettel vagy teddy-hengerrel,

A polimerbeton bekeveréséhez a katalizált poliészter műgyantát keverjük össze teljesen száraz homokkal vagy kaviccsal: 1 kg gyantához 5-8 kg kvarchomokot adjunk szemcsemérettől függően. Ahhoz, hogy a polimerbeton jól tömörödjön, érdemes legalább 3 különböző, eltérő szemcseméretű töltőanyagot alkalmazni. A megfelelő gyorsító illetve katalizátor adagolásával beállítható a kívánt kötési idő, a környezeti hőmérséklettől függően. A nyers polimerbetont terítsük el egyenletesen, tömörítsük, majd simítsuk el. A simító szerszámot formaleválasztóval kezelve megkönnyíthetjük a simíthatóságot, mert az csökkenti a gyanta tapadását a szerszámhoz. Az egy táblában elkészíthető műgyantabeton felülete max. 16 m2 lehet. Ennél nagyobb felület esetén az aljzatbeton dilatációs hézagjai fölött szükséges dilatációs hézagok kialakítása a polimerbetonban is. Megszilárdulás után a dilatációs hézagokat a kereskedelemben kapható hézagoló kittel lehet kitölteni.



Továbblépésként


Nem a kész betonfelületet vonták be utólag, hanem a polimer-műgyantát a felső szerkezeti réteghez adagolva képezték ki a betonfelületeket. Ezen alapulnak a SEAL-all polimeradalékkal készült betonok. Ez a hagyományos betonhoz képest nemcsak jobb mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, hanem még víz-, fagy- és vegyszerálló is, felülete pedig nem porlad, és tisztítható. A polimeradalékkal készült betonok jól használhatók térbetonok, utak, járdák, felfagyott, kiverődött felületeinek vékony rétegű javítására, időtálló újraburkolására, lépcsők, teraszok javításához. Betonozási munkáknál munkahézag esetén tapadóhíd képezhető vele. Ragasztó habarcsként is alkalmazható fa, fém, üveg stb. ragasztására, illetve fajansz, csempe, kerámia, falburkoló lap, márvány stb. ragasztására, falra, kandallóra, hideg és meleg helyekre egyaránt.

Ezután már csak egy kis lépés volt a polimer-műgyanta beton létrehozása. Polimerbetonnak a kőszerűen szilárd, tisztán polimer kötőanyagú, szilárd adalékanyagot (homokos-kavics, kőzetzúzalék stb.) ill. segédanyagot tartalmazó, friss állapotban, formázható anyagrendszert nevezzük. Két fő csoportba sorolhatók: a tényleges polimerbetonokra, amelyek nem tartalmaznak cementet, és a polimerrel módosított hagyományos betonokra. A polimerbetonok kötőanyaga a beépítést követően térhálós polimer, amely a tervezett használati hőmérséklettartományban üvegesen rideg állapotú.

A műgyanta betonhoz színezék is keverhető; a színezékek lehetnek pigmentek vagy nitrohígítóval hígítható festékek színező pasztái, de vizes alapú színezők nem alkalmazhatók. A színezett műgyanta betont karcmentes üvegtáblára helyezett keretbe kell önteni (a keret készülhet fából, fémből stb.), előtte a keret betonnal érintkező felületeit formaleválasztóval kell bekenni. Többféle színű műgyanta beton összevegyítésével utánozható a márvány erezete. Megszilárdulás után az üveglap felőli oldal polírozott márvány, illetve gránit látszatát kelti.








További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Vakolat adalékszerek

A vakolat teljes cseréjével szerencsére ritkán kell foglalkoznunk, amikor viszont eljön az ideje, szeretnénk ismét hosszú időre védelmet biztosítani házunk számára. A vakolóanyagok jó...


Látszóbeton

Látszóbetonnak nevezzük azokat a burkolatlan betonfelületeket, amelyek magas minőségben, végleges felülettel készülnek. A különféle technológiával betonból készített épületszerkezetek, tárgyak...