Hőszigetelő üvegek

2024-09-11 21:05:23 | Módosítva: 2024-09-11 21:10:42

Korábban az ablakfelületek hőszigetelésére nem sok gondot fordítottak. Ennek egyik oka az volt, hogy az energia nem volt különösebben drága. Fűtéssel pótolták azt a hőt, ami elveszett a nyílászárókon. Pedig az energiaveszteségen kívül más hátrányokkal is jár a rossz minőségű ablak, ajtó, hiszen ott húz a hideg, hideget sugároznak az üvegfelületek, alaposan rontja a komfortérzetünket. Nyáron sem mindig jobb a helyzet. A nagyméretű üvegfelületet telibe sütő nyugati napsugár elviselhetetlenül felmelegítheti a lakást.


Nem csak a téli hideg, hanem a nyári meleg ellen is véd

Az épületek hővédelme az egyik legfontosabb környezetvédelmi tényezővé is vált az utóbbi időben. A korszerű szigetelő üvegszerkezetek komoly energia megtakarítást tudnak elérni. Az Energetikai felújítási támogatás programban is fontos szerepet kap a nyílászáró-csere, hiszen akár ezzel az egy felújítási elemmel el lehet érni a megkövetelt 30%-os energiamegtakarítást. És egyre többen szeretnének olyan üveget, amely nem csak a téli hideg, hanem a nyári nagy meleg, és a napsugárzás hője ellen is véd.

A mai gazdasági helyzetben, amikor az energiaárak kiszámíthatatlanul változnak, mindenki szeretne olyan megoldásokat találni, amelyekkel spórolhat egy kicsit. Így az energiatakarékosság ma kiemelkedő figyelmet kap, amely a környezetvédelem és fenntarthatóság miatt is. A rezsi csökkentésére a legjobb megoldás az energiaveszteség csökkentése, amelyhez a hőszigetelő üvegek nagyban hozzájárulhatnak. Alkalmazásukkal pénzt takaríthatunk meg a fűtési és hűtési költségeken, nem kell a súlyos számlák miatt aggódnunk. Ráadásul az egyenletes hőérzet nagyban befolyásolja a komfortot. Ha tehát energiát, és pénzt spórolnánk, vagy zavarónak érezzük, hogy az ablak körül folyton hideg, huzatos idő van, akkor érdemes elgondolkodnod az üvegek cseréjén.


Az üveg önmagában nem jó hőszigetelő, hőszigetelő értéke 5,8 W/(m2K), a hőátbocsátási tényezője nagy. Nem véletlen, hogy a nyílászárók felelnek egy épület hőveszteségének akár 30-35%-áért. Ennek csökkentésére alkották meg a hőszigetelő üveget, amely röviden egy olyan szerkezet, ami a fényt átengedni, viszont a meleget bent, a hideget pedig kint tartja.

A hőszigetelő üveg lényege, hogy két üvegréteg közé egy légréteg van bezárva. Az üveg belső oldalán egy lágyfém bevonat van, ami kvázi tükörként funkcionál, visszaveri a hősugarakat. A rétegek közötti távolságról pedig egy műanyagból vagy alumíniumból készült távtartó gondoskodik. Ma már elérhetőek argon és kripton nemesgáztöltéssel rendelkező szerkezetek is, amelyek még hatékonyabb hőszigetelést tesznek lehetővé.  A fejlesztésekkel egy hőszigetelő üveg értékei sokkal jobbak, mint egy hagyományosé. Míg általános esetben egy üveg értéke a fent említett 5,8 W/(m2K), addig egy argon gáz töltéssel rendelkező, hőszigetelt üveg értéke 1,0 W/(m2K).

A hőszigetelő képesség tovább növelhető azzal, ha nem két, hanem 3 rétegből épül fel az ablaküveg, és az üveglapok köze gázzal van kitöltve. Például tetőtér, nyugati fekvésű helyiségek esetében különösen fontos lehet a fokozott hőszigetelés. Erre a jól bevált dupla Low-e bevonatos, argon gázzal töltött hőszigetelő üveg a jó megoldás. Hőszigetelő üveg utólagos beépítésére azonban nem minden nyílászáró alkalmas. Mivel ez amúgy is egy szakmunka, először mindig szakemberrel érdemes konzultálni.



Low-e bevonat

A Low-e üveg, más néven alacsony sugárzási képességű üveg olyan üvegtípus, amelyet szinte teljesen átlátszó hőszigetelő bevonattal kezeltek, amely hidegben megtartja a hőt, nyáron pedig hűvösen tartja a lakást. A Low-e, Low-Emissivity üveg segít minimalizálni az üvegen áthatoló UV-sugarak mennyiségét.






A lágyfém bevonat a kettős rétegű üvegezés belső, „légrés” felőli oldalára kerül; speciális, ultra vékony, nem látható hőszigetelő nemesfém-réteg. Az a rendeltetése, hogy a hosszú hullámú infravörös sugarakat, azaz a hőt visszatükrözze az épületbe, javítva ezzel az üvegezés hőáteresztését és energia hatékonyságát. Azaz így a fény és a napsugárzás szinte akadálytalanul jut be a helyiségbe, ezzel szemben az épületben keletkezett meleg belül marad. Tehát a Low-e bevonatú hőszigetelő üveg alkalmazásával további energia megtakarítást érhetünk el, hiszen a hőáteresztés így a fele lesz az alap hőszigetelő üveg szerkezetének. A hőátbocsátási tényező csökkenésével a fűtési energia felhasználás is jelentősen csökken, és néhány éven belül megtérülnek a többlet beruházás költségei. A napfényt-szabályozó low-e üveg egy „pirolitikus bevonat” nevű eljárással készül. A pirolitikus bevonási eljárás során az üvegre magas hőmérsékleten, float vagy lebegő eljárás során vékony bevonatot permeteznek.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Szigeteléssel csökkentse villanyszámláját is!

Szeretnénk-e később bekapcsolni nyáron a klímát, és lerövidíteni a fűtési szezont? Szeretnénk-e hűtési és fűtési energiát, és ezzel pénzt megtakarítani?


Falburkolatok új generációja

Az idén 20 éves újHÁZ Centrum a növekvő fogyasztói igények miatt évről évre bővíti termékeinek körét. A szaniterek és csempék mellett most a legújabb építészeti trendeknek megfelelő beton...