Baumit hidegburkolati ragasztási rendszerek

2024-06-13 10:13:07 | Módosítva: 2024-06-13 10:19:03

Az utóbbi évtizedekben gyökeresen megváltozott a hidegburkolatok szerepe a belső terek tervezésekor. Míg korábban amolyan „szükséges rossznak” tekintették a fehér csempével burkolt felületeket – mára a konyhák és a fürdőszobák a lakások igényesen kialakított ékkövei lettek.


A homlokzatokhoz hasonlóan a hidegburkolás esetében is egyre fontosabb a rendszerszemlélet, ezért a következőkben a Baumit Baumacol márkanevű hidegburkolati rendszerének elemeit és azok funkcióit tekintjük át.

Előkészítés és alapozás

A szakszerű hidegburkolás alapfeltétele a szilárd, teherbíró és teljesen sima aljzat. Az új csempeburkolat elkészítése előtt az aljzatot elő kell készíteni: el kell távolítani a régi, zsíros padlóbevonatokat, a ragasztó-, habarcs-maradványokat és lehetőség szerint a festékmaradványokat is. A burkolás előtt tapasszal ki kell javítani a nagyobb repedéseket, fugákat és egyenetlenségeket. A tapadás javítása érdekében előzőleg minden aljzatot alapozni kell, melyhez a Baumit Grund diszperziós alapozó használható. Az erősen nedvszívó aljzatok például csökkenthetik a ragasztó tapadását. A megfelelően megválasztott alapozó egyenletes tapadást biztosít és gondoskodik arról, hogy az aljzat a ragasztó nedvességét egyenletesen vegye fel. Így a ragasztó tapadása optimális lesz.

Rétegvastagság

A speciálisan padlókhoz kifejlesztett Baumit Nivello Quattro önterülő aljzatkiegyenlítő akár 1-20 mm-es, a Baumit Nivello Duo önterülő aljzatkiegyenlítő 3-10 mm-es szintkülönbségek kiegyenlítésére is alkalmas. A Baumit Nivello Centro önterülő aljzatkiegyenlítő 5-30 mm rétegvastagságban hordató fel. Valamennyi Baumit aljzatkiegyenlítő rétegvastagságtól függően 2-3 óra múlva járható, és 24-48 óra múlva burkolható.

Burkolatragasztók

A ragasztók kiválasztásánál figyelembe kell venni a burkolólapok anyagát, színét, méretét. További fontos szempont az alapfelület anyaga, tapadása, de a burkolatot érő különféle hatások is nagymértékben meghatározzák, hogy milyen burkolatragasztót kell alkalmazni. Az ebben való eligazodáshoz segítséget jelenthet a ragasztók szabvány szerinti besorolása és jelölése. Nagy segítség ez ahhoz, hogy választani tudjunk a hagyományos beltéri alapragasztók – (pl. Baumit Basic, C1), a greslapok ragasztására alkalmas termékek (pl. Baumit FlexGres, C2 TE) és a fokozott igénybevételekre, nagyméretű lapokhoz, kültérben is használható Baumacol FlexMarmor (C2 TE S1), vagy a fokozott igénybevételekre kifejlesztett Baumacol FlexTreme (C2 TE S2) – kültéri ragasztók széles kínálatából.




A Magyarországon még viszonylag ismeretlen géltechnológiával készült Baumacol FlexUni Gel (C2 TE) termékünk legfontosabb újdonsága a változtatható állag. A szokásos vízmennyiséggel való bekeveréskor a ragasztót elsősorban falra történő ragasztáshoz használják, de nagyobb mennyiségű vízzel bekeverve, hígabb konzisztenciával középágyas ragasztóként is alkalmazható nagyméretű lapok fektetéséhez.


További információ a Baumit weboldalán itt érhető el.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Csempéhez illő fuga

Kül- és beltérben egyaránt folynak az építési ésfelújítási munkák. Ezek között talán a legnehezebb, de leglátványosabb a hidegburkolás; csempézés, járólap ragasztás. A végeredmény pedig akkor...


Burkolatragasztók

Amikor a lakóhelyiségek kerámia lapburkolatainak a felújítása szükségessé válik, először az új burkolólapok választékát szokás alaposan áttekinteni. A kiválasztásuk természetesen sok szempont...