Eredete
A lilacserje - másképpen bíbor bársonylevél, tudományos nevén Gynura aurantica - hazája Jáva trópusi hegyvidéki erdősége.
Formája
Hajtásainak némelyike elérheti a fél-egy méter hosszúságot is a növény korának előrehaladtával. Ezek a hajtások kezdetben felállóak, majd - ahogy hosszabbra nyúlnak - bókolnak, s végül lecsüngenek. Leveleinek alakja erősen megnyúl, csúcsuk kifejezetten kihegyesedik, és jellegzetesen karéjos-fogas szélű lesz, mélyzöld alapszínnel.
A magyar elnevezésnek megfelelően, elegendő fényben, finom, puha, bársonyos bíborlila színeződésű pelyhes szőrzet borítja, ami különösen a hajtáscsúcsok új levelein sűrű.
Nyárutón a virágai feltűnő, ugyancsak lilás színezetű bimbókból, narancssárga fészek-virágzatban nyílnak - ezt azonban nem ajánlatos bevárni (legalábbis kis légtérben nem), mivel a kinyíló virágok kellemetlen szagúak. Legcélszerűbb már bimbós korban levágni...
Elhelyezés, ápolás
Elhelyezése polcon, vagy mennyezetről aláfüggő kosárkában a legkedvesebb, mivel ilyen elhelyezésben gyönyörködtet a leginkább lelógó leveleinek kettős színe. Fiatalon, még rövid hajtásokkal, egyszerű fehér díszcserépbe helyezve szoliterként (önállóan) mutat ugyancsak szépen. Maga a növény igényli a minél világosabb és lehetőleg napos helyet - de a déli tűző nap ne érje, és a hőmérséklet 18 °C alá ne csökkenjen.
Mérsékelt, mindig egyenletes talajnedvességet kíván, nem viseli jól az ismételt, tartós kiszáradást. Tavasszal és nyáron kéthetente, télen a hőmérséklettől függően, havonta egy alkalommal kaphat szokásos töménységű tápoldatot. (Vagyis egy liter vízre számítva egy-két milliliter ill. egy-két grammnyi - kis csapott mokkáskanálnyi - szobanövénytápból készült tápoldatot.) Tőzeg alapú föld, mint pl. a Florasca B, megfelelő a számára.
Szaporítás
Átültetni legfeljebb egyszer-kétszer érdemes, ugyanis korosabbá válva már nem igazán nyújt szép látványt. A harmadszori átültetés helyett célszerűbb a még leveles hajtásvégeit levágni, és nyirkos homokos tőzegbe eldugványozva - vagy egyszerűen csak vízbe állítva - újraindítani a nevelését. Bokrosítása, dúsítása érdekében többször is visszavágható, akár még tőközelben is. Ugyanezt lehet tenni a többinél jóval felnyurgultabb, vagy más módon megcsúnyult hajtásaival is. Van amikor elegendő hajtáscsúcsainak alkalmankénti visszacsípése is.
Kártevők
Kártevője alig van. Legfeljebb levéltetvek lephetik meg, túlzottan sötét helyen tartva, ahol egyébként levelei is elveszítik szép élénk színüket.