Mechanikus mérőeszközök
Nem állítható mérőeszközök: ilyenek a mérőlécek, mérőszalagok. Ezek az eszközök hosszméretek mérésére alkalmasak. Használatuk mérési pontossága a beosztásuktól függően milliméter nagyságrendű. Mérési hibalehetőségekről és okokról az 1. és 2. ábra ad felvilágosítást. Az ábrázolt hibák gyakorlatilag minden méréskor felléphetnek, elkerülésükkel a mérés hitelessé válik.
Állítható mérőeszközök: legelterjedtebb típusa a jó magyarsággal "sublernek" nevezett tolómérő (3). Precíz, finom műszer, gyakorlatilag barkácsolási igényeket teljes mértékben kielégíti. Használata során figyeljünk rá, hogy a kellő erővel szorítsuk a mérendő tiszta felületre. A kellő erőn azt értjük, hogy megfelelően szorosan, de ne használjuk franciakulcs helyett. Alkalmas külső méretek, belső méretek és furatok mélységének mérésére. Mérési pontossága 0,1 mm. A méret leolvasást a nóniusz skála (4) teszi lehetővé. A tizedes pontosságú méret leolvasásakor az egész millimétert az az érték adja, amire a tolóka 0 beosztása esik. Ez után figyeljük meg, hogy a szár főbeosztásán és a tolóka nóniusz beosztásán melyik jelzővonal pár esik pontosan egy vonalba. Ez a nóniusz érték adja a tizedes értéket, amit az egész milliméterhez hozzá kell adnunk. Pontosabb mérés elvégzésére alkalmas a mikrométer (5). Méréstartománya kicsi, általában 25 mm. Mérési pontossága 0,01 mm. Használata egyszerű, de célszerű a tévedések elkerülése miatt először tolómérővel ellenőrizni az egész milliméterek nagyságát és csak a pontos századrész értékeket, meghatározni vele. A mikrométer szerkezeti felépítését mutatja be következő ábránk. A méretek leolvasására a henger palástfelületén elhelyezett leolvasó skála (6) - estünkben 7,35 mm - nyújt lehetőséget.
Összehasonlító eszközök
Feledésbe ne merüljön, ezért lényeges megemlíteni a derékszöget (7), mint ellenőrző eszközt. Ide tartozik még a mérővonalzó (élvonalzó), melynek segítségével az egyenestől történő eltérés mértékét, a síklapúságot állapíthatjuk meg (8). Ezek az eszközök vizuális megfigyelésre alkalmasak.
Jelölés, rajzolás eszközei
Az előrajzolás feladata a megmunkálni kívánt rész kijelölése, furatok helyének meghatározása. Erre használhatjuk, pl. a rajztűt (9) és a körzőt (10). A pontosság érdekében törekedni kell a még jól látható legvékonyabb vonal létrehozására (11). A rosszul kialakított rajztű vonalvastagsága 0,5 mm-es méretet is elérheti. Az ilyen mértékű hiba bizonyos esetekben az elkészített alkatrész használhatatlanságát vonja maga után.