Tévhitek és cáfolatuk
– A kullancsok
ránk esnek, ugranak vagy ránk repülnek a fákról.
Ez NEM igaz, mert
a kullancsokat mi sodorjuk le a bokrokról, vagy a magas fűről másznak ránk.
– Aki be van
oltva, védett minden kullancsok által terjesztett betegségtől.
Ez NEM igaz, mert
a védőoltás csak a ritkább, de súlyos vírusos agyvelőgyulladás
ellen ad védelmet, a Lyme-kór ellen nem.
– A Lyme-kór
ellen nincs orvosság.
Ez NEM igaz, ezt
a betegséget valójában baktérium okozza, és időben felismerve antibiotikummal
kezelve gyógyítható.
– Ha kullancsot
találunk magunkon, akkor mielőbb orvoshoz kell menni.
Ez NEM igaz,
téves hiedelem ez is, mert ha észrevesszük és kihúzzuk, azaz eltávolítjuk a
potrohát, ezzel megakadályozzuk a fertőzést.
– Ha magunk
akarjuk a kullancsot eltávolítani a bőrünk alól, akkor előtte olajjal, vagy
krémmel kell bekenni a kiálló potrohát.
Ez NEM igaz,
valójában tilos bármit is rákenni a rovarra, mert ezzel csak a visszaköpés és a
fertőzés esélyét növeljük.
– A közhiedelem
szerint nagy baj, ha kiemelése közben leszakad a kullancs feje.
Ez NEM igaz,
semmi baj, ha a potrohát eltávolítottuk, már nem okozhat fertőzést.
– A kullancs
mindenkor fertőzést okoz.
Ez NEM igaz,
valójában a néhány órán belül felfedezett és eltávolított kullancs jó eséllyel
nem okoz fertőzést.
– Ha sikerült
kiszednünk az élősködőt, már semmi dolgunk, elfejthetjük a kellemetlen
találkozást.
Ez NEM igaz,
valójában a csípés helyét még napokig figyelni kell, hogy nem gyullad-e be.
– Lyme-kóros
fertőzésre a csípés körüli piros kör megjelenése figyelmeztet.
Részben IGAZ,
Lyme-kór esetén sem minden esetben jelenik meg, a seb körüli piros gyűrű
többnyire a seb elfertőződésére utal.
Nem szabad a kullancsot hegyes tárgyal eltávolítani, kapargatni, csavargatni vagy nyomkodni. Az ilyesfajta ingerlés ugyanis arra készteti, hogy a gyomortartalmát visszaöklendezze a véráramba, esetleg súlyos betegségeket okozó vírusokkal vagy baktériumokkal együtt.
A kullancsot a patikákban kapható kullancskiszedő csipesszel a legkönnyebb eltávolítani a bőrből. Ha nincs ilyen kézközelben, akkor egy hegyes végű csipesz, vagy erős cérnából kialakított hurok is megfelel a kiszedésére. Az adott eszközzel óvatosan kell a kullancsot megfogni, majd határozott mozdulattal kihúzni. A rovart a bőrhöz legközelebb, a potrohának érintése nélkül (!) kell, az adott eszközzel megfogni, és rángatás, ide-oda mozgatás nélkül eltávolítani. A rovar kiszedésekor megtörténhet, hogy a feje beleszakad a sebbe, ám ez önmagában nem okoz veszélyt. A fejrész ugyanis minden piszkálgatás és szurkálás nélkül pár nap után magától kilökődik a bőr alól. Az eltávolított kullancscsípés helyét alaposan le kell mosni, majd jóddal vagy alkohollal ajánlott fertőtleníteni.
Érdemes megjegyezni, hogy mikor lett kiszedve a vérszívó rovar, mert fertőzés esetén ez támpont lehet a fertőzés kezeléséhez. A szakorvos szerint szükségtelen az eltávolított rovart bevizsgáltatni, vagy patikákban kapható teszterrel bevizsgálni. A vizsgálat eredménye és a szükséges terápia között alig van összefüggés, ezért csak felesleges izgalmakat, esetleg felesleges gyógyszerezést eredményez.
Kullancsveszélyes helyeken járva lehetőleg zárt, ám szellős ruházatot ajánlott viselni. A fejünkön levő vékonyabb és a kullancsok számára vonzó bőrfelületeket széles karimájú kalappal, vagy hasonló sapka viselésével védhetjük. Erre különösen kis gyerekeknél kell ügyelni. Sűrű erdőben, bokros területen, magas fűben hosszú ujjú inggel fedjük karjainkat. A legnagyobb támadási felület azonban a láb, melyet hosszú nadrággal, és rá húzott zoknival védhetünk eredményesen. A szabadon maradt bőrfelületek pedig kullancsriasztó szerekkel bepermetezve védhetők meg a kullancstól.
A védőoltás védelmet nyújt a vírusos fertőzésekkel (agyvelőgyulladás) szemben, bár a kullancsokat nem riasztja el, a bakteriális fertőzéssel (Lyme-kór) szemben viszont nincs védőoltás. A védőoltások hatására a súlyos vírusos megbetegedések száma mára jelentősen visszaesett.
A kullancsok séta
közben a növényekről lesodorva kerülnek a fedetlen bőrfelületekre
A szabad bőrfelületre
került kullancs a bőr alá fúrja a fejét, a veszélyes potroha azonban kint marad
A kullancsot
csipesszel is ki lehet szedni egy határozott mozdulattal
A védőoltás csak
a vírusos agyvelőgyulladás ellen nyújt védelmet, a csípés ellen nem véd
A szabadon maradt
testrészeket a kullancsriasztó szerrel bepermetezve lehet megelőzni a
rovarcsípést
A csipesszel nem
szabad összenyomni a potrohát
Kullancskiszedő
csipesz
Kullancsriasztó nyakörv teszt
Terméktesztjében 17 különböző márkájú, többféle hatóanyag-tartalmú, kutyák számára törzskönyvezett kullancsirtó és kullancsriasztó nyakörvet vizsgált meg a NÉBIH. Arra voltak elsősorban kíváncsiak, valóban tartalmazzák-e azt a hatóanyagot, mely a forgalomba hozatali engedélyben meg van határozva. A teszt során a nyakörvek hatóanyag-tartalmát, tömegét és hosszúságát is vizsgálták. A tesztben 9 nyakörv irtó, míg 5 riasztó hatású volt. A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján a hatóanyag-tartalom a NÉBIH törzskönyvi számmal rendelkező 14 mintában megfelelő volt.
B-vitamin kullancsok ellen
Nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy a B-vitamin nem használható arra a célra, hogy a kullancsot elriassza. Jelenleg még mindig a védőoltás, vagyis a kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni vakcina a leghatékonyabb módszer a megelőzésre, persze ez sem a csípést akadályozza meg, csupán a betegség ellen jelent nagyobb védelmet. Az oltás mellett vannak kullancsriasztó szerek, melyek egy része diethyl-toulamidot tartalmaz, ami allergiás reakciókat válthat ki az arra érzékenyeknél. Az újabb fejlesztésű, pikaridin alapú rovarriasztók használata jelenti a legkisebb egészségügyi kockázatot.