Anyaga sűrű erezetű fenyőfa, amelyből csapfészkes csapozással lehet összeállítani a rácsos ágyoldalakat. Először a két oldalsó rácsos elemet készítsük el. A 15x50 mm-es függőleges léceket alul két 25-30x50 mm-es, felül pedig 70 mm széles lécekbe, 25 mm magas, lekerekített élű csapokkal beeresztve rögzíthetjük. A csapfészkek mérete azonos a rácslécek végén levőkkel, és 66,5 mm-re legyenek egymástól. A két hossztartó is 15x50 mm-es csapokkal kapcsolódik az ágy két-két lábába. A fészkeket ujjmaróval kimarva, vagy állványos fúrógéppel kifúrt lyuksorokkal, vésve készítsük el. A darabok csapjai szorosan illeszkedjenek a fészkeikbe. Az egyforma rácslécek végére készítendő csapok kialakítását ideiglenesen összeütött léckaloda segítségével célszerű teljesen azonos méretűre formálni. Szélső éleiket kerekítsük le. Az alsó hossztartókat 25x50 mm-es, a felsőket pedig 25x70 mm-es lécekből szabjuk le. A felsők egyik élét fűrészeljük homorúan íveltre. A rácslécek csapfészkei mind a négy darabon egy helyre kerüljenek. Ezt a feltételt úgy a legkönnyebb teljesíteni, ha a négy darabot összefogva, 66,5 mm hosszúra szabott ütközőléc segítségével marjuk ki, vagy fúrjuk elő.
Ezután a lábakat készítsük el. A négy, 700 mm hosszú darabot 50x50 mm-es staflikból szabjuk le, majd jelöljük fel valamelyik oldalukra a két hossztartó csapfészkeinek és a kereszttartók köldökcsapjainak a helyét. A lyukakat és az üregeket készítsük el, majd fűrészeljük ki az ágytalpat rögzítő fészkeket is. A két talpat is alakítsuk ki, ezeket összefogva munkáljuk éleiket íveltre. Az ágy keretének darabjait előbb ragasztó nélkül állítsuk össze, majd az esetleg szükséges igazítások elvégzése után véglegesen, ragasztva építsük össze a két fődarabot. A rácsléceket szorítsuk jól a hossztartók közé, merőlegességüket állítsuk be, majd ragasszuk helyükre a lábakat is (1). A két ívelt talpat is ragasszuk a helyére, majd egy-egy átmenő köldökcsappal biztosítsuk e csapozások szilárdságát.
Következő feladatunk a két oldalsó összekötő kialakítása. Itt két megoldás
között választhatunk: sima- és összecsukható oldalakat is készíthetünk. Ez
utóbbi megkönnyíti a kis ágy későbbi tárolását, esetleges szállítását, hiszen
általuk laposra csukhatjuk össze a kis bölcsőt, így autó csomagtartóban könnyen
elhelyezhető, szállítható, ami nagyon előnyös lehet a "mozgékony" családok
számára. Ehhez azonban osztott és csuklópántokkal ellátott összekötőrácsot
kell készíteni. A vízszintes tartóléceket most is 25x50, ill. 25x70 mm-es lécekből,
530 mm hosszúra szabjuk le. A felső darabok élét fűrészeljük homorúan íveltre, majd a darabok egyenes élébe alakítsuk ki a rácslécek fészkeit. Ezeket azonban most, a két végük felől közép felé haladva, jelöljük fel, és véssük ki. Így középen a két rácsléc között csak 60 mm-es hézag lesz. Az összekötőrácsok darabjait ragasszuk össze, majd középen fűrészeljük ketté. A rácsok tartóléceinek bütüjeire csavarozzunk csuklóspántokat, ezek szabad szárát csavarozzuk a másik rácselemre, majd ezt követően a szélső pántszárakat a két oldalkeret lábainak a belső oldalára is csavarozzuk fel. Arra azonban ügyeljünk, hogy a középső pántok a szélsőkkel ellentétes irányba nyíljanak (2). Ellenkező esetben az ágy keretét nem lehet összecsukni. Ha ezt sikerült elérnünk, akkor már csak két, 6 mm-es rétegeltlemezből kivágott lapot kell az egyik behajtható oldalkeretre erősítenünk, amely szorítócsavarjával megszilárdítja a kinyitott oldalszárnyak helyzetét. Fix oldalrácsnál a tartólécek, a csapjaik miatt, legyenek 40 mm-rel hosszabbak, és az előzőkhöz hasonlóan ragasszuk helyükre a rácsléceket. A vízszintes tartókat természetesen ez esetben nem kell kettévágnunk. Az oldalelemeket laposcsapjaikkal csatlakoztathatjuk az ágylábakba. Az ágy alsó összekötőléceire szegezzünk körbe 10x15 mm-es lécekből tartókeretet, amely az ágyacska alaplapját fogja majd tartani.
Az alaplapot 5 mm-es rétegeltlemezből szabjuk pontosan a váz közé illeszkedő nagyságúra, alulról pedig erősítsük meg 10x20 mm-es léckerettel. Matracként kb. 70-100 mm vastag, sűrű poliuretán habszivacsot szabjunk le, amire húzzunk vászonból vart, gumiszegélyes huzatot.
A kis bölcső fa alkatrészeit csiszoljuk teljesen simára, felületkezeléséhez egészségre teljesen ártalmatlan, vízben oldódó, pl. Birdy méhviaszt használjunk.
Bölcső újszülöttnek
A családokban mindig nagy öröm az újszülött érkezése. E mellett persze jelentős kiadásokra is sor kerül, amit így-úgy igyekeznek a házaspárok csökkenteni. A ruhák csak részben újak, hiszen gyorsan kinövik az apróságok, és eleinte a baba ágyának sem kell luxus kivitelűnek lennie. Megteszi egy szerényebb, saját készítésű is, amely szükség esetén összehajtható, könnyen szállítható, és ha nyűgös a kicsi, még az elringatására is alkalmas.
További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!
Szólj hozzá a cikkhez!
Be kell jelentkezned,
hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.
Szoba ikreknek
Egy jól funkcionáló gyerekszoba berendezése nem könnyű feladat. Gyakorlatilag egyetlen helyiségben kell megoldani az élet minden fontos tevékenységét, hiszen a gyerekek hálószobája, nappalija,...
Biztonságos játékok és ruhaneműk
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) rendszeresen vizsgálja a 3 év alatti gyerekeknek szánt játékok és ruhaneműk biztonságát. Abiztonsági követelmények ebben a termékkörben a legszigorúbbak,...