HEPA szűrős légtisztítók
A HEPA egy nagy hatásfokú szűrő, amivel porszívókban vagy központi szellőzőrendszerekben találkozhatunk. Ilyet használ a mobil légtisztító is. A tisztítás során a levegőt a készülék testén vezetik át, egy többfokozatú ventilátor segítségével. Néhány modellben a levegő először egy mosható előszűrőn és egy aktív szénszűrőn halad keresztül, amely kiszűri a levegőben lévő nagyobb részecskéket, így biztosítván a készülék HEPA filterének a hosszú használhatóságot, és csökkenti a fenntartási költségeket. Szintén az aktívszén-szűrő felelős a szagok eltávolításáért is.
Ezután a levegő a HEPA szűrőn halad keresztül, mely kiszűri a 0,3 mikronnál nagyobb részecskéket. A HEPA szűrős légtisztítókban a HEPA szűrők 99,97%-os szűrési hatékonysággal működnek. A megtisztított levegőt a készülék a ventilátor segítségével csendben visszajuttatja a szobába.
Azoknak a részecskéknek a méretét, melyeket egy légtisztító kiszűr, mikronban szokták megadni. A 10 mikron vagy annál kisebb méretű részecskék szabad szemmel láthatatlanok. Érdekességképpen a HEPA szűrős készülék a 0,3-1 mikron tartományba tartozó dohányfüsttel is megbirkózik. Többségük rendelkezik éjszakai üzemmóddal is, amikor ~25-30 dB a zajszintjük, tehát olyan csendesek, mint a suttogás. Ez azt jelenti, hogy egész éjszaka bekapcsolva lehet a légtisztító, zavartalanul tudunk mellette aludni. Amennyiben szagérzékelő is található a készülékben, az automatikusan érzékeli a levegőben levő szagokat, gázokat, cigarettafüstöt, és ennek megfelelően automatikusan növeli a teljesítményt, hogy az aktív szénszűrő minél hamarabb és hatékonyabban megszűrhesse azokat. Egy szagszint-jelző folyamatosan ellenőrzi a levegő szennyezettségi szintjét. Távirányítóval kényelmesen irányíthatjuk légtisztítónkat bárhonnan a szobából, könnyen beállíthatjuk a teljesítményt is.
Légmosók
Ezek a típusok azon felül, hogy párásítják a helyiség levegőjét, képesek megszűrni azt a legkisebb szennyeződésektől is (por, virágpor, különféle szagok). Működési elvük szerint a hidegpárásítók családjába tartoznak, viszont itt a légnedvesítést a szivacsszűrő helyett különleges forgó nedvesítő tárcsák végzik. A készülék lassan forgó, egymáshoz közel elhelyezett, nedves tárcsák között szívja át a szoba levegőjét. E nedves tárcsákról a víz elpárolog, az apró, szálló szöszök, porszemcsék pedig rátapadnak a tárcsákra.
A készülék önszabályzó, ami azt jelenti, hogy minél szárazabb a levegő, annál több víz párolog el belőle. A páratartalom emelkedésével egyre nedvesebb levegőt szív át a tárcsák között, amikről egyre kevesebb víz tud elpárologni. Így automatikusan az ideális 50-60%-os szinten tartja a relatív páratartalmat. A készülékben nincs semmilyen elektromos vagy mechanikus páraszint-szabályzó egység.
A hatékonyabb tisztítás érdekében általában felszerelik őket egy elő-ionizátorral (lásd: ionizációs légtisztító), melyek a beszívott levegőt elektrosztatikusan feltöltik, így a porszemek könnyebben tapadnak fel a nedvesítő tárcsákra. A drágább típusok ionizáló ezüstrúddal (ISS) vannak felszerelve. Az ezüst már régóta közismert antibakteriális tulajdonságáról. Ez a fém, több mint 650 fajta baktérium és vírus ellen hatásos, és minden párásító készülékben alkalmazható. Az ISS a vízben ezüstion áramlást idéz elő, és ez az esetlegesen előforduló mikroorganizmusokat elpusztítja. A készüléket célszerű hetente karbantartani, feltölteni vízzel. A tárcsákról a vízkő ecettel könnyen és egyszerűen eltávolítható. Ezt általában havonta célszerű megtenni.
Ionizátor
Az ionizációs légtisztító olyan elektromos berendezés, amely a környező levegőből negatív ionokat (anionokat) állít elő, ezzel semlegesíti a zárt terek levegőjében jelen lévő szennyező részecskéket.
A negatív ionokat (töltéssel rendelkező részecskéket) ionizáció hozza létre. Az ionizálás alapvetően kétféle módon történhet: ionizáló sugárzás előállításával, amely természeténél fogva, saját energiáját felhasználva ionizálja a levegő részecskéit: erre a célra a legkevésbé egészségkárosító ultraibolya sugárzást (UV) szokták használni, illetve elektromos töltések létrehozásával, csendes koronakisüléssel, amelyhez elektródákként általában rozsdamentes acéltűk szolgálnak.
A készüléket 15-