Szűrőrendszer
Eleve minden split rendszerű klíma készülékben vannak légszűrő betétek, tehát a normál hűtő üzemmódban tisztítja a rajta átkeringetett levegőt. A hűtő-fűtő kombinált készülékeknél ugyanez természetesen fűtő üzemmódban is érvényesül. Persze fontos, hogy a légszűrő betéteket előírás szerűen rendszeresen tisztítsuk, cseréljük.
A speciális szűrőrendszerrel rendelkező klímakészülékek azonban még ezen felül is jelentősen megkönnyíthetik az érzékeny emberek mindennapjait. Hűtésüzemben a klímakészülék elpárologtatóján (beltéri, hideg hőcserélőjén) több-kevesebb kondenzvíz csapódik le, ami lecsorog a csepptálcába, és onnan az elvezető csövön keresztül távozik. A nedves felületen a hőcserélőn átáramló levegő portartalmának egy része szintén kicsapódik, és amennyiben elegendő kondenzvíz áll rendelkezésre, akkor a lerakódott por a folyamatosan lecsapódó vízzel lemosódik, és a kondenzvízzel együtt a szabadba távozik.
A minden készülékben megvalósuló automatikus porszűrés azonban speciális szűrővel, szűrőrendszerrel fokozható. Ilyen szűrőrendszer ma már több klímaberendezés gyártójának kínálatában megtalálható. Bár ettől még a klímakészülék nem válik légtisztító berendezéssé, de azért itt a marketing fogásnál jóval többről van szó; valóban hatékony megoldást nyújtanak a lakás levegőjének tisztításában is.
Már egy egyszerű, aktívszenes betét is jelentős javulást válthat ki, de ma már léteznek silver ion, katechin-es, illetve különböző enzimekkel átitatott változatok is, nem beszélve az elektromos elven működő plazmaszűrőkről. A bőséges kínálatban persze nehéz eligazodni, érdemes klímatechnikai szakember segítségét is kikérni a megfelelő típus kiválasztásában.
Fontos ellenőrizni például, hogy a szűrőrendszer mekkora felületet foglal el az átáramló levegő útjában. Fontos tudni azt is, hogy a szűrőrendszerek túlnyomó többsége (szinte mind) már akkor is dolgozik, ha a gépet csak ventilátorként használjuk. A passzív szűrők mindig üzemelnek, ha van rajtuk áthaladó légáram, míg az aktív szűrőknél a szűrőnek áramot is kell kapnia, de ez biztosított, ha a gép be van kapcsolva. Tehát nem kell hűtésre vagy fűtésre kapcsolnunk ehhez a funkcióhoz. Ez azért fontos, mert a klímakészülék legnagyobb fogyasztását a kompresszor működtetése jelenti, az pedig ebben az üzemmódban egyáltalán nem működik. A beltéri ventilátor motorja általában 30-60 W teljesítményt igényel, ami elhanyagolható, és messze megéri a légtisztító funkcióért cserében.
Akármilyen szűrő is van a klíma készülékünkben, az több-kevesebb eredménnyel tiszta levegőt igyekszik biztosítani a szobában, és ezzel megkönnyítheti az allergia szempontjából veszélyes időszakok átvészelését. Ez a hatás azonban csak akkor érvényesül, ha készülék használati utasításában leírtakat minden szempontból betartjuk. A nem regenerálható (például aktív szenes) szűrőket a meghatározott ciklus leteltekor kicseréljük, illetve a regenerálható szűrőkkel elvégezzük a szükséges karbantartásokat. Ehhez rendszerint nem szükséges különösebb szaktudás, bárki megteheti. Sok szűrőnek elegendő egy alapos, de kíméletes folyóvizes átmosás, más típusokat időnként ki kell tenni a napra, és hagyni, hogy az UV sugárzás regenerálja azt.