Tisztább levegőt

2024-06-14 11:14:44 | Módosítva: 2024-06-14 11:18:18

A lakás szellőztetése gyakran alábecsült tevékenységként szerepel az emberek életében, sokan nem tudatosan, vagy nem elég rendszeresen végzik ezt. Pedig a friss levegő beáramlása, és a régi szennyezett levegő távozása elengedhetetlen a megfelelő levegőminőség és egészséges környezet fenntartásához.


Növények, szellőztetés, levegőtisztító készülékek

A helytelen szellőztetési gyakorlat hosszú távon negatívan befolyásolja egészségünket, különösen azoknál, akik sok időt töltenek zárt terekben. A rossz minőségű levegő előbb diszkomfort érzetet okoz, de hosszabb távon ez az egészségi állapot romlását is előidézheti. A magas beltéri páratartalom a penészeknek kedvez, amelyek jelenléte légzőrendszeri betegségek elindítója lehet. Az emberi test számos anyagot bocsát ki magából, például szén-dioxidot, vízpárát, vegyi anyagokat és szagokat. Ha nem szellőztetünk eleget, ezek az anyagok a lakásban felhalmozódhatnak, és rontják a levegőminőséget. Ennek oka, hogy a zárt környezetben a levegő cirkulációja nem természetes módon történik, mint például egy erdőben vagy a szabadban.

A rossz levegőminőség számos egészségügyi problémát okozhat. A túl magas páratartalom például penészt és atkákat vonz magával, amelyek allergiás reakciókat és légúti megbetegedéseket okozhatnak. A levegőben található por, allergének és akár a bútorok ragasztóanyagaiból kipárolgó káros anyagok irritálhatják a légutakat, és hozzájárulhatnak allergiák kialakulásához vagy asztma súlyosbodásához. Emellett a rossz levegőminőség általánosan növeli a légzőszervi megbetegedések és a fertőzések kockázatát.

A téli időszakban a szellőztetés annyiban pénzkérdés, hogy a pénzért felfűtött meleg, de elhasznált levegőt a friss, de hideg levegőre cseréljük, amit újra fel kell fűteni. Erre csak a hővisszanyerős szellőztetők adnak gazdaságos megoldást. Ám így tavasszal ez már nem gond, azaz a szellőztetésnek nem lesz kedvezőtlen anyagi vonzata. A rendszeres és megfelelő szellőztetés elengedhetetlen a friss levegő beáramlásához és a szennyezett levegő távozásához.

Érdemes gyakran, rövid időszakokra szellőztetni (például 5-10 perc), ahelyett, hogy hosszú időn keresztül nyitva hagynánk az ablakokat. Ennek az az előnye, hogy megakadályozza a helyiség túlhűlését vagy felfűtését, valamint minimalizálja a külső zajok behatolását. Az ideális időpont a szellőztetésre nyáron főleg a reggeli vagy esti órák, amikor a külső hőmérséklet kellemesebb. Nyáron érdemes a napfelkelte vagy a naplemente idejét választani, hogy elkerüljük a napközbeni magas hőmérséklet beáramlását. Így az ablakok kinyitása során nem melegítjük túl a lakást, és e módszer segít a ház természetes hűtését fenntartani. Bizonyos helyiségek a lakásban különösen hajlamosak arra, hogy rossz levegőminőségűvé váljanak. Az ilyen helyiségek közé tartoznak a konyha és a fürdőszoba, ahol főzés vagy zuhanyzás során nedvesség és pára keletkezik. Ezek a helyiségek könnyen penészesedhetnek, ha nem szellőztetünk rendszeresen. Ezekben a helyiségekben fontos a megfelelő szellőztetés, hogy minimalizáljuk a penész és a levegőszennyező anyagok koncentrációját. Emellett azokban a helyiségekben is gyorsan romlik a levegőminőség, ahol a dohányfüst, a vegyszerek és más szennyező anyagok vannak jelen.

A szobai- és kerti növények hatása a levegő minőségére

A szobanövények sokat tehetnek azért, hogy javítsák a szoba levegőjének minőségét, miközben esztétikus díszei lehetnek a lakásnak vagy irodának. A dúsan beültetett kertek pedig nemcsak szépséget adnak környezetünknek, hanem változatos mikroklímát is teremtenek, ami számos előnyt kínál az ott lakók számára. Számos tanulmány kimutatta, hogy a szobanövények képesek hatékonyan tisztítani a levegőt a káros anyagoktól. A növények leveleikkel képesek felfogni a szennyeződéseket és azokat elbontani vagy átalakítani. Például a páfrányok és a pálmák különösen hatékonyak a helyiségben jelen levő formaldehid és benzol elnyelésében, míg a broméliák képesek a xilol és az ammónia csökkentésére. Emellett a szobanövények oxigént termelnek, és szén-dioxidot nyelnek el, így segítve az egészséges és friss levegő fenntartását a térben. Ezek a növények nedvességet is párologtatnak, így hozzájárulnak a szoba páratartalmának szabályozásához.

A dúsan beültetett kertek, amelyek sok növényt foglalnak magukban, nemcsak vizuálisan kellemesek, hanem számos gyakorlati előnyük is van. Ezekben a buja kertekben a növényzet sűrű levelei nemcsak esztétikai értéket képviselnek, hanem különösen hatékonyan képesek működni pormegkötőként is. A levelek képesek megragadni a légkörben lebegő porszemcséket, polleneket és más szennyeződéseket, így segítve a tiszta és egészséges levegő fenntartását a kertben és annak környezetében. Ezen kívül, a sűrű növényzet segít a hangszigetelésben is. A növények levelei és ágai elnyelik és szétszórják a hangokat, így csökkentve a zajszintet a kertben és környezetében. Ez különösen előnyös lehet, ha a kert közelében zajos forgalom van.

A dúsan beültetett kertekben a sok növény egyedi mikroklímát teremt. A levegő páratartalma magasabb lehet ezekben a kertekben, mivel a növényzet nedvességet párologtat, aminek következtében párásabb levegő, és kellemes klíma alakul ki. Ez előnyös lehet a szárazabb környezetben élők számára, mivel segít az optimális páratartalom fenntartásában, amely fontos szerepet játszik a légutak és a bőr egészségében. A dúsan beültetett kertekben a növényzet árnyékot is nyújt, így csökkenti a hőmérsékletet a területen. Ez különösen jól jön a nyári hónapokban, amikor magas hőmérséklet esetén a kertben tartózkodás kellemetlenné válhat. Az árnyékolás képessége pedig még energiamegtakarítást is eredményezhet, azáltal, hogy csökkenti a hűtési igényt a környező épületek esetében.

Levegőtisztítók

A levegő bizonyos paramétereinek és minőségének a megváltoztatása és javítása iránti igény a technológiába is begyűrűzött, így ma már vásárolhatunk sokféle eszközt, melyek a levegő valamely tulajdonságát befolyásolják. A hőmérséklet változását például hűtő-fűtő klímákkal érhetjük el, de vannak eszközök a levegő páratartalmának emelésére vagy csökkentésére is. És itt vannak még a légtisztító készülékek. Az elektromos légtisztító készülékek rendkívül hatékony segítséget nyújthatnak a levegőminőség javításában.

Ezek olyan technológiával működnek, amely képes megszabadítani a levegőt a szilárd, folyékony és gáz formájú szennyeződésektől. Ennek érdekében az ilyen készülékek egy vagy több speciális szűrőt, ionizátort. A legtöbb elektromos légtisztító készülék rendelkezik egy nagyon finom szűrővel, amely eltávolítja a finom porszemcséket, polleneket és más allergéneket a levegőből. Ezek a szűrők képesek megfogni a legkisebb részecskéket is, amelyek megtalálhatóak a levegőben, így különösen hatékonyan működnek a légúti allergiák, például a pollen vagy a poratka allergia esetén.


Az ionizációs technológia is gyakran alkalmazott az elektromos légtisztító készülékekben. Az ionizátorok negatív ionokat bocsátanak ki a levegőbe, amelyek elektromosan aktívvá teszik a szennyeződéseket. Az ionizációs technológia hatékonyan megszabadítja a levegőt a cigarettafüsttől, háziállat szőröktől és egyéb szerves szennyeződésektől.

A tiszta vidéki levegő negatív ionkoncentrációja megközelítőleg 2000 ion/cm3. Vízesések közelében ez az érték jóval magasabb, elérheti a 100 000 ion/cm3-t is. Zárt helyiségben, lakószobákban azonban ez a szám igen alacsony is lehet, mindössze kb. 100 ion/cm3. A negatív ionok képesek már a 0,01 mikrométer nagyságú részecskéket is megkötni, ezáltal semlegesíteni tudják a levegőben jelen lévő mikroorganizmusokat (vírusokat, baktériumokat stb.), az allergiás tüneteket kiváltó virágporokat, valamint a kellemetlen szagokat okozó részecskéket, porokat. Tudományos kutatásokkal igazolták, hogy a negatív ionok növelik az élő sejtek oxigénmegkötő képességét, továbbá szerepet játszanak az agy szerotonin szintjének szabályozásában, amely az ingerülettovábbító rendszer fontos alkotóeleme: zavarai összefüggésben állnak a különböző szorongásos betegségekkel.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hővisszanyerős szellőztetés másként

Kontrollált szellőzésről több ízben írtunk már, elsősorban a passzívházak kapcsán. Most egy egészen új koncepciót mutatunk be, ami hőtárolóként az épület falát használja.


Szellőztessünk, de hogyan?

Az egészséges élet elképzelhetetlen friss levegő nélkül. Ezt zárt helyiségben is biztosítanunk kell, ha jó közérzettel szeretnénk dolgozni, pihenni. Az egyre tökéletesebb szigetelések miatt a...