A szalagparketta valójában valódi fa alapanyagokból készül, a hagyományos csaphornyos parketták kiegészítő gyártmányaként lett kifejlesztve. Előnye a természetes fa alapanyag mellett, hogy már felületkezelt, azaz többrétegű, UV-re keményedő lakkal van bevonva, és lefektetése után azonnal használatba vehető. Többnyire 4 mm-es keményfa felső rétege pedig legfeljebb 3x igényes csiszolással felújítható, és újra lakkozható.
Két és három rétegű változata kapható, így garantált a
rugalmassága és alaktartóssága. Csaphornyos és click csapos változata is
beszerelhető. Ez utóbbinak előnye, hogy újra felszedhető és tökéletes
csatlakoztatást biztosít az egyébként 2200-
Ezzel szemben a laminált padlók elemei csupán egy kemény HDF maganyagból állnak, amelyeket kemény, laminált felületi bevonat és alsó ellenhúzó réteg tesz alaktartóvá, és különféle mértékben kopásállóvá. E felületek nemcsak kopásállóság, hanem felületi strukturáltság, erezet mintázat, és színtónus szempontjából is eltérők lehetnek, ami a használat szempontjából lehet lényegesek.
A magas fényű változatok többnyire csúszósak, és a felületi karcok, sérülések jobban észrevehetők rajtuk, a rusztikus hatású, prégelt felületűek biztonságosabban járhatók, a kisebb karcok pedig alig észrevehetők a felületükön, és a tisztításuk is egyszerűbb. Az újabb, két vagy négy oldalukon fózolt oldalélű változataik többnyire enyhén erezetmintázott felületűek, és 45 fokban lecsapott élük tagoltabbá teszi az egész padlófelületet.
A laminált padlóburkoló lapok méretei jelentősen eltérnek
a szalagparkettáktól, hiszen a hosszúságuk „csak” 1280-
A szalagparketták lerakása
A kész parkettákat szinte bármilyen alapra le lehet
fektetni. Ez lehet akár régi fapadló, PVC, vagy szükség esetén szőnyegpadló is,
illetve aljzatkiegyenlítővel felterített és kiszáradt betonaljzat. Az
alapfelület egyenessége nagyon fontos, amit minden esetben ellenőrizni kell. Ez
akkor megfelelő, ha 1 m2-en belül max.
A kész parkettákat - és a laminált burkolat elemeket is - bizonyos esetekben lehet az aljzathoz ragasztani, csupán szorosan egymáshoz illesztve, vagy a csaphornyokat ragasztva kell egymáshoz rögzíteni. Ez utóbbihoz parketta ragasztót kell használni, ami a clickes változatoknál természetesen felesleges.
A lapokat általában a beeső fénnyel párhuzamos irányba
kell lefektetni. Előzőleg célszerű fektetési rajzot készíteni, mert az
esetleges toldásoknál legalább 50 cm-es darabokkal kell kezdeni a sorokat. Az
ennél rövidebb leeső darabok nem hasznosíthatók. A kezdősor és a fal között 10-
A csap hornyos illesztések hézagmentesen csatlakozzanak egymáshoz, amit gumikalapáccsal, vagy rátétfára mért gyenge ütésekkel lehet elérni. A szalagparkettával így gyorsan lehet nagy felületeket leburkolni, a munkát csak az esetleges fűtéscsövek kiállásai, illetve a falak kiugró részei, és az ajtók tokkeretei akaszthatják meg. Ez utóbbiaknál a padló megemelkedett szintjéhez igazodva, befűrészelés után kialakuló hézagba már akadálytalanul becsúsztatható a padlóelem vége. A kiugró falrészeknél pedig dilatációs oldalhézag megtartásával vágjuk ki az elemből a felesleges részt.
A csőkiállásoknál a méretes lyuk kifúrása után a fal felöl bevágva tegyük beilleszthetővé az elemet, majd mögéje ragasszuk be a padlóelemből előbb kivágott pótdarabot. Az utolsó sáv beillesztéséhez szinte mindig méretre szabott szélességű padlólapok szükségesek. A falhoz illesztett elem hátoldalára jelöljünk fel a vágás helyét, de számoljuk rá a 15 mm-es hézagot is.. Az elemet ezt követően ferdén illesszük az előző elem csapjára, majd behúzóvas segítségével, kis ütésekkel csatlakoztassuk hézagmentesen a helyére. A clickes elemeket könnyebb a helyükre illeszteni, ám itt is lényeges a hézagmentesség. Ezt a hézagoló ékekkel könnyű megoldani. Ezeket a ragaszó száradása után el kell távolítani, hogy később ne gátolja az összefüggő padlófelület esetleges mozgását és elkerüljük a padlószélek falhoz feszülését.
Ezt követően már csak a szegélylécek felszerelése van hátra. E célra olyan széles típust kell választani, amelyik teljesen letakarja a fal melletti hézagokat. Erre a legalkalmasabbak a falra csavarozott lemez sarukra húzható változatok. A sarukat olyan magasra kell felerősíteni, hogy a rápattintott szegélylécek teljesen a padló felületére simuljanak, de a mozgásukban ne gátolják azt. A szegélyeket mindig a falra és nem a padló felületére kell felerősíteni. A sarkoknál gérbe vágottan ajánlott egymáshoz illeszteni a végüket, de beszerezhetők olyan szegélylécek is, amelyekhez előre gyártott sarokelemek könnyítik meg az egyenes szakaszok beillesztését.
Laminált padlók lerakása
A laminált padlók lerakásának kritériumai, és főbb mozzanatai nagyban hasonlóak a szalagparkettákéhoz, csupán ebben az esetben kisebb méretű lapokból kell befedni a padlófelületet. Ezekhez is szükséges a vékony polietilén fólia, és lépészaj csökkentő lemez vagy lap lerakása. Kopogást csillapító hatásuk miatt különösen előnyös a hatásuk.
Az alapfelülettel szemben támasztott követelményeknél itt
is fontos az, hogy 1 m2-ni felületen max.
A fektetés iránya itt is a beeső fénnyel párhuzamos legyen, ám bizonyos esetekben ettől – az ideálisabb optikai hatás érdekében – el lehet térni. A laminált padlóknál már szinte csak clickes változatok vannak forgalomba, a kezdősorokat alkotó elemeknek a hornyolt oldala kerüljön a fal mellé, és a szélek kiékelése is szükséges.
A clickes elemeknél mindig először a hosszabb oldalt kell a helyére illeszteni, majd az elemet kereszt irányban megütve csatlakoztassuk a mellette lévő darab csapjára. A szükséges beszabásokat mindig a színoldalára fektetett lapokon végezzük el, mert így alig pattogzik ki a nagyon kemény laminált bevonat a vágások mellett. A beszabásoknál vegyük figyelembe a szükséges tágulási hézagot, és beillesztés után az elem kiékelése is fontos.
A teljes padlófelület lefedése után az ékeket el kell
távolítani, és a fal melletti réseket legalább
Ha eltérő anyagú és esetlegesen szintben nem azonos magasságú padlórészeket kell egy téren belül lehatárolni, akkor ideálisan alkalmazhatók az ún. burkolatváltó fém szegélyidomok, amelyek a különféle szintkülönbségek áthidalására is alkalmasak, és dekoratívan kapcsolják össze az eltérő anyagú padlóburkolatokat.
A csaphornyos szalagparkettáknál előnyösebbek a click csaposak
A nyers betonfelületekre párazáró és alátét fóliát is szükséges alkalmazni
A click csapos padlólapokat előbba hosszú élükhöz kell illeszteni, majd ütögetéssel csatlakoztathatók a rövidebb csapokra
A ragasztással rögzített csaphornyos szalagparketták első sorait ajánlatos hevederes szorítókkal egymáshoz préselni
Az alátétfóliákat átfedéssel kell még a lapok lerakása előtt az aljzatra teríteni
Az ajtók aljából és a tokok keretléceiből a padló megemelt szinthez igazodva kell lefűrészelni keskeny csíkokat
A padlószegélyeket mindig a falra kell erősíteni
Még a betonlépcsők is beburkolhatók parkettalapokkal
A parketta lapjainak erezetmintája a beeső fénnyel párhuzamosan lefektetve lesz igazán dekoratív
A laminált padlók lapjainak maganyaga mindig kemény HDF, és lépészaj csökkentő lapokkal tompítható a kész padló kopogó hangja
Az alátétfólia és a lépéshang csökkentő lemezek különösen betonaljzatokon hatékonyak
A lépészaj csökkentő lapok különféle kivitelben szerezhetők be
A padlólapok csaphornyait a hosszanti élükhöz kell ütögetéssel hézagmentesen csatlakoztatni
A csaphornyok szoros egymáshoz illesztésekor alátétfát célszerű használni
A laminált padlót mindig a felület igénybevétele alapján célszerű kiválasztani
A fózolt élű lapok előnye, hogy a leélezett oldalú elemek tagoltabbá teszik a padló felületét. A kontrasztos erezetmintás lapokból nagyon markáns mintázatú padló készíthető