Hibrid napelemes rendszerek: árak és megtérülés

2024-11-09 17:34:31 | Módosítva: 2024-11-09 18:01:05

Alapvetően háromféle napelemes rendszer létezik, ezek a hálózatba visszatáplálós, a hibrid napelemes rendszer és a szigetüzemű napelemes rendszer. Az áruk ebben a sorrendben egyre nő, hiszen a szigetüzemű rendszernél a hálózat már nem vesz részt a többletáram tárolásában, ezt kizárólag napelem akkumulátorok végzik, amik jócskán megdobják a költségeket.


A hibrid napelemes rendszereknél fennáll az a lehetőség is, hogy nem a központi hálózatba juttatjuk vissza a fel nem használt áramot, hanem eltároljuk. Erre akkumulátorok szolgálnak. Ezt az eltárolós megoldást nevezzük szigetüzemű napelemes rendszernek, míg a központi hálózatot áramtárolóként használó rendszert a hálózatra visszatáplálónak. Ennek a kettőnek az ötvözete a hibrid üzemű rendszer. A napelemek üzemeltetőinek az éves szaldós elszámolással működő, hálózatba visszatápláló rendszer kétségtelenül a leggazdaságosabb volt. Az ő dolguk csak az áram termelése volt, a tárolást pedig teljes egészében az országos energiahálózat nyújtotta nekik, gyakorlatilag ingyen.

Ezt a rendszert azonban fokozatosan kivezetik

Mert túlságosan nagy terhet jelent az ország számára, és a tárolás költségeit egyre inkább ráterhelik a napelemesekre. Ez erősíti a hibrid rendszerek elterjedését. A szaldó elszámolási rendszert a 2024. január 1-je után telepített napelemes rendszerek esetén felváltja a bruttó elszámolási rendszer, de azért még sokakat fog érinteni a szaldó elszámolás. Annál is inkább, hogy a 2023. december 31-ig telepített napelemes rendszerek is a szaldó szerinti elszámolás alá esnek még.

A hibrid napelemes rendszer alapjaiban úgy működik, mint egy „sima”, hiszen itt is az a lényeg, hogy a Nap energiáját alakítja át úgy, hogy azt a háztartásunk fogyasztói hasznosítani tudják. Ennek legalapvetőbb eszköze maga a napelem, ami lehet kristályos vagy úgynevezett vékonyréteg. Az egyenáramot itt is egy inverter alakítja át váltóárammá. Az azonban már nem mindegy, hogy milyen ez az inverter. Nem meglepő módon hibrid üzemű inverterre lesz szükség. Az inverter a napelemes rendszerek lelke, hiszen ez befolyásolja leginkább a teljesítményt, innen pedig egyenesen következik, hogy a befektetett pénz megtérülését is.


A hibrid napelemes rendszer másik fontos alappillére az akkumulátor, aminek kompatibilisnek kell lennie az inverterrel. Itt tárolhatjuk majd a pillanatnyilag fel nem használt áramot. Egy eleve a hálózati visszatáplálásra kialakított napelemes rendszer is bővíthető, átalakítható hibriddé. Ehhez nem kell más, mint egy szigetüzemű inverter. A hibrid üzemű napelemes rendszer a lakossági fogyasztóknak is jó megoldás lehet, hiszen kevésbé van kitéve a rendszer a központi hálózatnak. A napelem akkumulátorokban tárolt áram szabadon felhasználható a felhősebb, borongósabb napokon, amikor esetleg a napelem nem termel annyit, amennyi a háztartásban lévő fogyasztók számára szükséges volna.


Vizsgáljuk meg a költségeket, és a várható megtérülést. Egy napelemes rendszer beépítése, nagyon sok mindentől függ, de általánosságban elmondható, hogy 800 000 Ft körültől a másfél millióig sokféle ár elképzelhető. Sok tényezőtől függ az, hogy mennyi idő alatt térül meg egy napelemes rendszer. Minél hamarabb szeretnénk a megtérülést, annál nagyobb teljesítményű rendszert érdemes telepíteni. A megtérülési idő nagyjából 6 és 10 év között mozog, de lehet kevesebb is, ha sikerül állami pályázati forrásból finanszírozni a beruházás egy részét. Amikor a napelemes rendszer megtérülési idejét kalkuláljuk, akkor a napelem teljesítményét vesszük alapul, vagyis azt, hogy ideális körülmények között mennyi áramot termel adott idő alatt.

Az ideális körülmények alatt a 25 fokos hőmérsékletet és zavartalan napsütést értjük. Könnyen belátható, hogy egy év alatt nem sokszor fordul elő ez a legideálisabb helyzet. Országon belül is változik az, hogy milyen időjárásra számíthatunk. Délen kedvezőbb a helyzet, míg északon kevesebb a napsütéses órák száma. A napsütéses órák számán kívül az is nagyon lényeges, hogy a napelem a megfelelő dőlésszögben és tájolással kerüljön fel a tetőre. A 40 fokos dőlésszög és a déli tájolás a legkedvezőbb a teljesítmény szempontjából. Amikor a szaldós elszámolást majd végleg kiváltja az ún. bruttó elszámolás, akkor várhatóan változik a megtérülés is. A bruttó elszámolás azt jelenti, hogy külön díjszabással számolnak a szolgáltatók a vételezett és a betáplált áram esetében. Míg a betáplált áramért 5 Ft-ot kapunk kilowattóránként, addig mi jóval drágábban vételezhetjük az áramot. Sajnos a bruttó elszámolás miatt egy visszatáplálós rendszer már kevésbé éri majd meg, tehát annál sokkal nagyobb megtérülési idővel kell számolni, mint a szigetüzemű és a hibrid rendszerek esetében.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: hibrid napelem, napelem

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Építészeti megoldások - Passzívház Magyarországon

Áprilisi lapszámunkban röviden összefoglaltuk a passzívházak alapvető jellemzőit, mostani írásukban pedig egy konkrét, megépült családi házat mutatunk be, először építészeti szempontból.


Harmincszor olcsóbb napelem

A Newcastle-i Egyetem kutatói 20 éven át dolgoztak a technológián, ami forradalmi változást hozhat a napelemek piacán. Az ausztrál Newcastle-i Egyetem kutatóinak bejelentése úgy tűnik, valódi...