Lakásfelújítási hitel lehetőségek

2024-10-29 09:26:28 | Módosítva: 2024-10-29 09:28:41

Bár a legnagyobb figyelem most az épületek energetikai korszerűsítésére, és azt ezt támogató új Otthonfelújítási programra irányul, azért nem mindenki gondolkozik csak ezekben a kategóriákban. Most is sokan akarják fürdőszobájukat, konyhájukat korszerűsíteni, lakásuk burkolatait cserélni, vagy éppen a lakás helyiségeit bővíteni. Ők nem férnek bele az energetikai felújítási programba, terveiktől nem lehet várni a 30%-os energia-megtakarítást sem, de azért ők is szeretnének előre lépni, és elképzeléseik megvalósításához nekik is hitelre van szükségük.


Személyi kölcsön, szabad felhasználású kölcsön, CSOK és CSOK Plusz

A felújítás finanszírozására számos hitelfajtát kínálnak a bankok. Többek között személyi kölcsönt, szabad felhasználású jelzáloghitelt és kifejezetten felújításra fordítható lakáshitelt is használhatunk otthonunk korszerűsítésére. Alapvetően a bankok kétféle gyakorlatot alkalmaznak a felújítási hiteleket illetően. Az egyik, hogy az ingatlan felújítás előtti állapotát veszik alapul a maximálisan nyújtható hitelösszeg megállapításánál, jellemzően egy összegben folyósítják a kölcsönt, majd a munkálatok befejezése után helyszíni szemle során győződnek meg a felújítás megtörténtéről. A másik gyakorlat szerint a várható értéket állapítják meg, tehát amit az ingatlan el fog érni a felújítás elvégzését követően. Ebben az esetben a folyósítás készültségi foknak megfelelően, szakaszosan történik. A lakáshitel-kamatok folyamatos csökkenése mellett a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél is kamatcsökkenés mutatkozik. Az utóbbi időkben több bank is kamatot csökkentett vagy kamatkedvezménnyel állt elő a szabad felhasználású jelzáloghiteleit tekintve.

A szakemberek szerint egy felújított lakás akár 20 százalékkal drágább is lehet, mint egy felújítandó. Sokan éppen emiatt megfizethetőbb közepes állapotú- vagy felújítandókat lakásokat keresi, és évek alatt a saját igényeiknek megfelelően korszerűsítik. A lakásfelújítás, különösen a lakás fűtési-hűtési rendszerét érintő komolyabb korszerűsítés jó eséllyel megtérülő beruházás. Az ingatlan ugyanis felértékelődik és a fenntartási költségek is mérséklődnek.


A lakásfelújítás finanszírozható személyi kölcsönből, melyből pl. ma egy 5 millió forintos, 8 éves futamidejű konstrukció esetében a havi törlesztő részlet 81-100 ezer forint, a THM 12,59-19,86% közötti. Egy ugyanekkora összegű, szintén 8 éves futamidejű szabad felhasználású jelzáloghitel 72-78 ezer forintból kijön havonta, a teljes hiteldíj mutató pedig 9,1-11,69% között szóródik. A jelenleg legkedvezőbb személyi hitel és szabad felhasználású jelzáloghitel ajánlat összes visszafizetendő része között pedig több mint 800 ezer forint különbség van, az utóbbi javára.

Már most is több bank csökkentette a szabad felhasználású jelzálog hitelének kamatát, és a sorba vélhetően több bank is beáll, hogy versenyezzen például a felújítást tervező ügyfelekért. Fokozhatja a versenyt, hogy vannak bankok, amelyek kamatkedvezményben részesítik azokat az ügyfeleket, akik felújítási vagy korszerűsítési céllal veszik igénybe a szabad felhasználású jelzáloghitelt vagy a személyi kölcsönt.

Ugyanakkor esetenként nemcsak a kedvező kamat lehet a döntő szempont a hitel kiválasztásánál. Ha kevesebb adminisztrá­cióval, végső helyszíni szemle nélkül, esetleg a felújításon kívül egyéb célra való felhasználás lehetőségével elérhető megoldást keresnénk, akkor érdemes szabad felhasználású jelzáloghitelt választani. Különösen, ha nagyobb hitelösszegről van szó. Kisebb összeg esetén pedig a személyi kölcsön is szóba jöhet. Főleg, ha gyorsan lenne szükség a pénzre, járulékos költségek nélkül.

Jelenleg a falusi CSOK az egyetlen olyan vissza nem térítendő állami támogatás, amely célzottan a meglévő lakás korszerűsítésére vagy felújítandó ingatlan megvásárlására és korszerűsítésére együttesen fordítható. A falusi CSOK igénybevételéhez meg kell felelni a támogatás személyi feltételeinek, a gyermekekre vonatkozó elvárásoknak és a korszerűsíteni kívánt ingatlannal szemben támasztott követelményeknek is. A falusi CSOK 2024-ben is igényelhető a preferált kistelepüléseken, sőt a külterületeken is, az összegek pedig emelkedtek. Mindemellett a gyermekáldást tervező házaspárok a falusi CSOK vissza nem térítendő támogatás mellé a CSOK Plusz hitelt is felvehetik, amennyiben preferált településen képzelik el otthonukat. Az 5000 fő feletti településeken viszont 2024-től megszűnt a CSOK – de a CSOK Plusz támogatott hitelkonstrukció bármelyik településen igénybe vehető.

CSOK Plusz program

A CSOK Plusz program merőben más, mint az eddigi CSOK. A CSOK Plusz tulajdonképpen vállalt gyermekekre igényelhető kamattámogatott hitelkonstrukció, legfeljebb 3 százalékos kamattal, 10-25 év futamidővel, melyhez több könnyítés is kapcsolódik:

– A hitel felvétele után lehetőség van arra, hogy 1 évig csak a kamatokat fizessék, a tőkét még nem kell. Így a havi törlesztő részlet 12 hónapig alacsonyabb lesz.
– A hitel felvétele után születő első gyermek 1 éves hitelmoratóriumra jogosít, azaz gyermekszületés után egy évig nem kell fizetni a kölcsön törlesztő részletét.
– A következő (tehát a hitel felvétele után a másodikként érkező) gyermek születése után 10 millió forintot elengednek a fennálló tőketartozásból.
– További gyermek érkezésekor további 10 millió forint elengedés történik a fennálló kölcsönből.
– A CSOK Pluszra jogosult házaspárok első közös otthonának megvásárlásához akár a 10 százalék önerő is elegendő lehet, az egyébként szükséges 20 százalékkal szemben.


A CSOK Plusz keretében igényelhető kedvezményes kamattámogatott hitelt első lakás vásárlására, építésére, családméret-növekedés miatti lakáscserére (vásárlás, építés), illetve lakásbővítésre lehet igényelni. A CSOK Plusz program nem tesz különbséget új és használt ingatlan között, a felvehető összeg a gyermekek számától függően 15-50 millió forint között lehet.

A CSOK Plusz programban tehát vissza nem térítendő támogatás nincs, ugyanakkor a második gyermektől járó gyermekenkénti 10 milliós hitelelengedés még magasabb támogatást is jelenthet egyes élethelyzetekben a korábbi vissza nem térítendő CSOK összegeknél. A CSOK Plusz keretében igényelt kamattámogatott hitelt kizárólag a meghatározott lakáscélokra lehet fordítani, tehát nem szabad felhasználású, mint például a Babaváró hitel. Ugyanakkor a CSOK Plusznak nincsenek területi korlátai, az ország egész területén igénybe vehető. Sőt a preferált kistelepüléseken a falusi CSOK vissza nem térítendő támogatás mellé is fel lehet venni, amennyiben hitelképes az igénylő házaspár.

Felhasznált forrás: money.hu

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: hitel, lakáshitel, ingatlan

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Jelentős hitel lakásfelújításra

Uniós forrásból 115 milliárd forint kamatmentes hitelt biztosít az MFB magánszemélyeknek, társasházaknak és lakásszövetkezeteknek. Több tízezer lakás vagy lakóház újulhat meg az...


Lakáshitelek és kamatok 2024

Alaposan átrendeződtek a lakásvásárlásra és lakásfelújításra igénybe vehető banki kamatok, ennek következményeként pedig a lakáspiac is változik. Az államilag támogatott hitelek egyértelműen a...