Zöld falak

2024-11-18 10:49:29 | Módosítva: 2024-11-18 10:53:00

A növények, de sokszor már a zöld szín is a természetesség érzetét kelti, a természetet hozza be otthonunkba. Többek között ezért is tartunk otthon dísznövényeket, de persze nem csak ezért. Az igazi, élő növények sok pozitív hatással járulnak hozzá közérzetünkhöz, egészségünkhöz. Sokan legszívesebben egy kis kertet építenének be a nappaliba, de a falakon belül bizony a helyszűke határokat szab a szobanövények terjeszkedésének.


Élő és nem élő fali dekoráció

Több cserepet, virágtartót, kaspót már csak a komfortérzetünk feláldozásával lehetne elhelyezni, a növények könnyen kiszoríthatnak bennünket a lakásból. Ha vízszintesen nem tudunk terjeszkedni, akkor próbálunk meg függőlegesen. Ott vannak a falfelületek, amik nem csak képek, falvédők elhelyezésére nyújtanak lehetőséget, hanem akár beültethetjük őket növényekkel is.

Bár a növényfalakkal vagy zöldfalakkal az esetek többségében az irodaházakban, vagy más modern épületekben találkozhatunk, azonban, akár saját magunk, házilag is készíthetünk egyszerűbb növényfalakat otthonunkban. A növényfalak számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek szépségükön túl is, az egyik ilyen és egyben legfontosabb, hogy nagyobb mennyiségű növényt is kényelmesen el tudunk helyezni az adott helyiségben anélkül, hogy csökkentenénk annak alapterületét. A zöldfal tehát jó megoldást jelent, ha nem áll rendelkezésünkre túl sok hely, ugyanakkor szeretnénk magunkat növényekkel körül venni.







Sokféle zöldfal létezik, és ezek nem mindegyike élő növényből készül. A műnövényekből összeállított zöldfal is képes a természet illúzióját kelteni, és olyan sok féle műnövény kapható már ehhez, hogy a kialakításnak tényleg csak a fantázia szab határt. Kétségtelen előnyei is vannak a műnövényes megoldásnak. Nem kell öntözni, nem kell a beázás veszélyétől félni, és gyakorlatilag semmiféle karbantartást nem igényel. A látvány ugyanolyan impozáns lehet, mint egy valódi, élő zöldfalnál. A műanyag zöldfal szintetikus növényeket tartalmaz, ezáltal nem szükséges locsolni és ápolni – egész évben üde zöld színben „virít” a falon. Nagyszerű faldekorációs eszköz nappaliban, erkélyen és teraszon egyaránt. De azért ez csak egy dekoráció, nem valódi élet, az élő növények adta pozitív hatások is elmaradnak.

A zöldfal készülhet tartósított növényekből is. Ezek korábban éltek, de a most már nem; tartósított mohából, zuzmóból készülnek, és a zöld falat egyéb dekorációs elemekkel – gombákkal, ágakkal, levelekkel – is ki lehet egészíteni. Színekben, formákban, kialakításban nagy alkotói szabadságot adnak ezek a könnyen alakítható alapanyagok, és a végeredmény itt is nagyon látványos. Sajnos függőleges kertünk most sem él, és az élő növények jótékony hatásai is elmaradnak.

Az igazi az élő zöldfal

A zöld növényzet függőleges installációja nagy hatású és impozáns látványt nyújt – akár szűk, akár tág terekben is. Majdnem olyan, mintha belül lenne a kívül. A zöldfalak lehetővé teszik, hogy hatalmas felületeket ültessünk be zöld növényzettel anélkül, hogy alapterületet kellene erre a célra áldoznunk. Mindamellett, hogy a növények önmagukban is gyönyörűek, oxigént termelnek, magasabb páratartalmat biztosítanak és ráadásul káros anyagokat szűrnek ki a levegőből, javítva annak minőségét.

Kimutatások szerint a belső tereink tízszer szennyezettebbek lehetnek, mint a külső környezet. Ezt nevezik „Beteg ház szindrómának”. Ráadásul egy átlagember ideje nagy részét zárt térben tölti, így folyamatosan ki vagyunk téve a beltéri levegő szennyezettségének, ami olyan mérgező gázokat is tartalmazhat, mint a formaldehid, illékony szerves vegyületek, triklóretilén, szén-monoxid, benzol, toluol, xilol stb. A jó hír, hogy minden élő növény levegőt vesz fel és tisztítja azt a szennyeződésektől. A trópusi fajok a leghatékonyabbak, ezért is használjuk őket előszeretettel a beltérben.

Persze egy élő növényfal elkészítése és későbbi karbantartása sokkal bonyolultabb feladat, mint az előbbi kettőé. Elsősorban is azért, mert az élő növények rendszeres öntözést igényelnek. Ehhez öntözőrendszert – rendszerint csepegtető öntözést – kell kiépíteni, amin keresztül a tápanyagokat is el kell juttatni a növények számára a növényfal több rétegű textiljén keresztül.

Szerencsére nagyon sok olyan növényfaj létezik, amely függőleges helyzetben is jól érzi magát, és megfelelően tud fejlődni. A növényválasztás során a legfontosabb szabály, hogy vegyük figyelembe a növények környezeti igényeit, és azonos igényű növényeket válogassunk össze. Ha eltérő fény-, tápanyag- és vízigényű növényeket társítunk össze, biztosan lesz közöttük olyan, amely csak szenved, esetleg elpusztul, és számunkra is nehezebb lesz a növényfal gondozása. A növényválasztás során vegyük figyelembe a növények méretét is, és kisebb termetű szobanövényeket válasszunk.

A közismertebb szobanövények közül, bátran ültethetünk a növényfalba rákvirágot, szobai futókát és kúszó filodendront is. Egzotikus hatást érhetünk el, ha páfrányokat, Calathea és Maranta fajokat, valamint színpompás broméliákat, például néhány guzmániát is ültetünk a zöldfalba. A növényeket úgy helyezzük el a falban, hogy a futó növényeknek, valamint a sugarasan felfelé növekvő fajoknak is elegendő helye legyen a növekedéshez.






A szobanövényeken túl, a növényfal elkészítéséhez egy masszív és vízhatlan tartószerkezetre, egy zsebekkel ellátott textíliára – ez készen is kapható – és természetesen virágföldre lesz szükségünk. A házilag készített növényfal tartószerkezete többnyire fából készül, ezt elkészíthetjük szintén mi magunk, de lehet egy nagyobb méretű kiszuperált képkeret is. A lényeg, hogy mindenképpen kezeljük a felületet olajjal vagy lakkal, hogy vízhatlan legyen, különben nagyon hamar penészesedni kezd a nedvességtől. A textília, mely megtartja majd a földet és a növényeket, lehet filc és geotextília is, utóbbit minden kertészetben tudunk vásárolni.

Fontos, hogy csak olyan textíliát vásároljunk, ami átengedi a nedvességet, mivel ellenkező esetben a víz megáll a növények számára készített zsebekben. Az előbbiek miatt, ügyelnünk kell arra is, hogy így nagyobb felületen párolog majd a nedvesség, azaz a növények földje hamarabb kiszáradhat.







További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Természetes fény otthonunkban

Az őszi-téli időszak beköszöntével egyre több időt töltünk mesterséges világítás mellett. A természetes fény hiánya okozta kedélyállapot romlással, szinte mindannyian találkozunk ilyenkor. Ügyes...


Leopárdpálma

Ha rákeresünk az interneten a „szénhidrátmentes tészta” kifejezésre, akkor konjak lisztből készült termékeket kapunk találatként, melyek ára elég borsos. Ezek az Amorphophalluskonjac azaz a...