Napelemek és a szaharai por

2024-11-09 16:13:04 | Módosítva: 2024-11-09 17:49:09

A szaharai por nem új jelenség hazánkban, de kétségtelenül a megjelenési száma az utóbbi időkben drasztikusan megnőtt. A Hungarometnél egy workshopon nemrég elhangzott, hogy míg néhány évvel ezelőtt évente 3-4 alkalommal észleltek szaharai port a légkörben, 2022-ben 22 ilyen észlelés volt, és már idén is bőven 10 fölött vagyunk. A por káros hatásait sok szempontból értékelhetjük, mi most az egészségügyi és meteorológiai tényezők mellett a napelemekre gyakorolt hatását is kiemeljük.


Egészségügyi és gazdasági hatások

A szaharai poresemények közelmúltbeli növekedése lehet a normális éghajlati változások része, de okozhatja más is. Bár nem szokatlan, hogy a szaharai porfelhők elérik Európát, az utóbbi években megnőtt az ilyen jelenségek intenzitása és gyakorisága, ami potenciálisan a légköri áramlási minták változásának tulajdonítható Az egyértelműen látszik, hogy egyre több és több szélsőséges esemény történik – nem csak a szennyeződések, hanem az esőzések és a szélesemények formájában is. Egyre több szaharai eseményt tapasztalunk, amelyek egyre inkább mélyebbre hatolnak akár Észak-Európába is. A gyanú szerint ez a globális felmelegedésnek köszönhető.



Egészségügyi problémákat is okozhat

A gépkocsi tulajdonosok már idén is több esetben tapasztalták, hogy finom, sárgás por lepi el utcán parkoló autóikat, és ha egy kis eső is esik, akkor sárga pöttyök borítják el a karosszériát. Nekik ez csak egy plusz autómosást jelent, az egészségügyi hatások azonban már veszélyesebbek, az egészségügyi hatóságok már több veszélyt látnak a légköri porban. Bár természetes eredetű, vegytiszta szilícium-dioxidról van szó, ami nem allergizál, de a finom por bejutva a légzőrendszerbe, légúti irritációt, köhögést okoz, amit nagyrészt kisöpör a csillószőrös hengerhám, azonban tüdőbetegségben, akár asztmában, COPD-ben (krónikus obstruktív tüdőbetegség) szenvedőknél rohamokat okozhat. A hosszú távú kitettség, a nanorészecskék folyamatos belégzése okozhat maradandó károsodásokat. A szilikózis már népbetegségnek számító foglalkozási ártalom, de minden ember egész életében kisebb-nagyobb mértékben ki van téve olyan apró szemcséknek, amelyek a tüdőhólyagok falán letapadnak, az életkor előrehaladtával ezek mennyisége folyamatosan nő. Emiatt az idősebbek az ilyen porviharokra érzékenyebben reagálhatnak.


Ilyen időszakban érdemes minimálisra csökkenteni a szabadban tartózkodást, ahol a fizikailag megterhelő tevékenységeket, a sportolást vagy a munkavégzést is ajánlott kerülni. Az FFP2-es maszk ilyenkor is hatásos védőeszköz, nemcsak a felső légúti fertőzések okozta járványok idején. A port csak az áztató eső mossa ki a levegőből, a szakemberek szerint az időszakos záporok nem elegendők ahhoz, hogy kimossák a légköri port, ehhez pár órás masszív áztató eső szükséges. A felhőszakadás csak átrohan a levegőn. A homok leülepszik az aszfalton, lerakódik az autókon, letapad a falon, a szél mindezt felkavarja, csak a 40-50 km/h-nál nagyobb erősségű képes ezt kisöpörni.


Csökken a naperőművek teljesítménye

Mérések azt mutatják, hogy a szaharai porviharos események nagyban befolyásolhatják a napenergia hasznosítását. Egyre nagyobb problémát jelent a napelemek szennyeződése is. Egy mérés szerint Andalúziában egy 2022 márciusában bekövetkezett súlyos szennyeződés 80 százalékkal is csökkenthette a napenergia-termelő kapacitást, úgy nézett ki a táj, mint a Marson, minden teljesen vörösre színeződött. A 2022 márciusi egy extrém esemény volt, de már kis mennyiségű por is 15%-kal csökkentheti a napelemeket elérő napfényt, és a napenergia gyors európai növekedésével a szennyeződésből eredő veszteségek évente több milliárd eurót jelenthetnek.


A szakemberek keresik a védekezési lehetőségeket a szaharai por ellen. Egyes tudósok a porálló bevonatok kifejlesztésére összpontosítanak, míg mások azt vizsgálják, hogyan viselkedik a por a melegebb vagy hidegebb, szárazabb vagy nedvesebb időjárási körülmények között. Sok változót kell figyelembe venni. A porszemek például különböző méretűek vagy különböző színűek lehetnek, és ezek befolyásolhatják a napelemes berendezések teljesítményét. Még a beépített elemek is különbséget jelentenek, például az, hogy egy panel keret nélküli vagy merev peremmel van-e körülvéve.

A szaharai por részecskéi nagyon finomak, emiatt különösen nehéz tisztítani a napelemeket. A tisztítás költséges – megawattonként körülbelül 400-500 euró –, ezért kompromisszumokat kell kötni attól függően, hogy az erőmű villamos energiájának ára hogyan alakul. Amikor minden egyes megtermelt kilowattóra fontos egy ipari méretű erőmű bevételei szempontjából, akkor erős hatása van ezeknek a poreseményeknek. Egy súlyos szaharai poresemény jelentős termeléscsökkenést hozhat a hálózaton belül, és ez a hálózatüzemeltetőnek hatalmas problémát jelenthet. Az előrejelzések, az előzetes tervezés és ezek kombinációja minden korábbinál fontosabbá váltak. A háztartási méretű napelem rendszereknél kisebb a gyakorlati probléma, da a szaharai por lemosása ezeknél is fontos lehet.




További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: napelem, szaharai por

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Építészeti megoldások - Passzívház Magyarországon

Áprilisi lapszámunkban röviden összefoglaltuk a passzívházak alapvető jellemzőit, mostani írásukban pedig egy konkrét, megépült családi házat mutatunk be, először építészeti szempontból.


Harmincszor olcsóbb napelem

A Newcastle-i Egyetem kutatói 20 éven át dolgoztak a technológián, ami forradalmi változást hozhat a napelemek piacán. Az ausztrál Newcastle-i Egyetem kutatóinak bejelentése úgy tűnik, valódi...