Fapadlók fektetése

2025-06-13 09:59:04 | Módosítva: 2025-06-13 10:14:25

A fa az egyik legkedveltebb padlóburkolat. Nem véletlenül tartozik a melegburkolatok családjába, mert valóban meleg az érintése, a sugárzása. Bármelyik fajtáján jól esik mezítláb is járni, és nem fog fázni a talpunk.


Ma már sok fa padlóburkolat alkalmas padlófűtés fölé is. A hagyományos parketta talán a legelegánsabb, de lerakása leginkább ennek igényel szakértelmet. A hajópadló és a svédpadló is nagyon divatos, és ennek saját kezű lerakásával már inkább próbálkozhat az amatőr is. A klasszikus parketta készülhet tölgyből, bükkből, vagy akácból, az olcsó hajópadlóhoz a fenyő a legjobb alapanyag, az elegáns svédpadló pedig tömör fából az igazi. A hajópadló mindenféle stílusú és hangulatú lakásba beilleszthető. Többféle faanyagból lehet választani, attól függően, hogy milyen felületi tulajdonságokra és látványra van szükségünk.

A hajópadló alapvetően különféle fenyőfajtákból készül, a legpuhább felületű a luc; a borovi vagy erdei fenyő már alkalmasabb a nagyobb igénybevételű helyekre is, és ár-érték arányban a legkedvezőbb, a legstrapabíróbb a vörösfenyő. A keményfából készült fapadlót svédpadlónak hívják. A vékonyra gyalult és élgömbölyített deszkákból készült járófelületnek két fajtája van: a járópadló, amelynek jellemzője, hogy teljesen összefüggő felületet alkot, és a fózolt vagy gömbölyített hajópadló, amelyen a hosszanti élek mentén árkok futnak, teljes hosszban. Az esztétikai eltérésen túl a fózolt padló előnye lehet, hogy az árkok révén jobban le tudja vezetni a fa száradásból adódó vetemedés következményeit. Ugyanakkor a járópadló tisztán tartása kényelmesebb, hiszen könnyebb eltávolítani róla a port és a folyékony vagy ragadós szennyeződéseket.


Antik hatású svédpadló


Fózolt hajópadló borovi fenyőből


Halszálka-minta



Tömör csaphornyos parketta


Mivel a hajópadló szárított fa termék, nedvességtartalma alacsony. Ezt a szállítás, tárolás során, és a tervezett elhelyezés viszonylatában is érdemes figyelembe venni. Nem szabad hagyni, hogy a deszkák nedvességet kapjanak, illetve nem ajánlott a hajópadló elhelyezése olyan helyiségekben, ahol nedvességet kaphat, akár a levegőből, akár a födémtől. A hajópadló előnye a parkettához képest, hogy tartósabb. A hajópadlót alkotó deszkák összefüggő felülete nagyobb, mint a parkettáké, így a lerakása gyorsabb. Mivel kevesebb az illeszkedési rés a lerakott hajópadlóban, ezért kisebb az esély arra, hogy a használat és vetemedés során nagyobb rések keletkeznek, ahová a por beülhet.

A hajópadló általában földszintes épületeknél – alápincézetlen helyiségekben – talajnedvesség ellen kellően védett, szigetelt aljzatra készíthető. Munkavégzés ideje alatt a páratartalom 65% alatt, a hőmérséklet +10 °C felett legyen. A hajópadló alatti párnafákat puhafa hajópadlónál egymástól 80-90 cm-re, keményfa hajópadlónál 50 cm távolságra helyezzük el. A hajópadló deszkáinak a beeső fénnyel párhuzamosan (a párnafákra merőlegesen) kell futniuk, mert ellenkező esetben a deszkák csatlakozási hézagainak egyenetlenségeit az árnyékok kihangsúlyozzák.

A munkát a deszkák leszabásával kezdjük

A szabásnál figyelembe kell venni a helyiség méretét, a falak mentén hagyandó 1 cm-es hézagot, az esetenkénti toldások helyét. A toldásokat úgy kell elhelyezni a párnafákon, hogy váltott kötésben legyenek, és egy egyenesbe essenek. A hajópadló burkolatot közvetlenül a párnafákra szegezzük. Az első deszkát a csapolt szélével a fal felé fordítva, a faltól 1 cm-re helyezzük el, majd a deszka és a fal közé 80 cm-es távolságonként ékeket szorítunk és a deszkát a párnafákhoz szegezzük. A következő deszka eresztékét a másik hornyába illesszük, majd egymásba ütjük. Az ütést egy keményfa darabra mérjük. A deszkákat szorítóékek segítségével szorítsuk egymáshoz, majd egyenként elvégezzük a szegezést. A szegezést általában keményfa hajópadlónál rejtve – a deszkák hornyán keresztül 45°-os szögben beütve –, puhafa hajópadlónál láthatóan végezzük. Látható szegezésnél a szegek szabályos elrendezésére ügyelni kell. Padlóburkolás befejezése után a távtartó ékeket távolítsuk el. A keményfa hajópadlót használat előtt csiszoljuk, utána beereszteni vagy lakkozni lehet. A puhafa hajópadló a felső szegek miatt nem csiszolható. Felületkezelése beeresztés, mázolás vagy lakkozás.

A svédpadló fektetése hasonló módon történik, mint a hajópadló burkolat fektetése. Eltérés csupán az, hogy itt a deszkákat mindig rejtett szegezéssel kell rögzíteni. A párnafákat olyan sűrűn kell fektetni, hogy a deszkákat legalább 3 párnafához lehessen szegezni. A deszkákat kötésben kell a párnafákra fektetni. A svédpadlókat használat előtt csiszoljuk, utána beeresztjük, vagy lakkozzuk. A vakpadlóra szegezett csaphornyos lécparkettával kapcsolatosan általános szabály, hogy egy helyiségben csak azonos anyagú, fajtájú parkettát és fektetési mintát szabad alkalmazni. A csaphornyos parketta a fapadlók hagyományos, legigényesebb és ma is a legnépszerűbb, lakószobákban használatos változata. Számos jó tulajdonsága van: kellően szilárd, emellett rugalmas, esztétikus, korszerű felületkezelő anyagokkal könnyen kezelhető, tisztán tartható. Hátránya, hogy nem olcsó burkolat, fektetése munkaigényes, kellő szakértelmet igényel ezért célszerű a burkolást szakemberrel készíttetni.


Svédpadló


Tölgy svédpadló


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: fapadló, parketta

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

A parketta egyik oldalán

A Plastdur ragasztókat gyártóVODICSKA KFTmagyar cég, a korszerű összetételű, környezetbarát, szervesoldószer-mentes, vizes bázisú diszperziós ragasztók és lakkok fejlesztésével, gyártásával,...


Hézagtömítés a parkettán

A fa holtában is „dolgozik”, azaz változik. Felszíne teltebb, sötétebb lesz, és sajnos a mérete sem állandó, idővel fokozatosan összeszárad. Főként a fapadlókon, azok között is a parkettákon okoz...