Melegpadló választása

2024-05-30 08:23:48 | Módosítva: 2024-05-30 08:23:48

Egy helyiség hangulatát és használhatóságát nagyon meghatározza a padlóburkolat. Manapság egyre jobban előtérbe kerül a laminált padló, mivel a régi, vastag, tömörfából készült parkettákat már nem lehet padlófűtésre lerakni, és mivel egyre többen padlófűtést szeretnének, itt leginkább a laminált padló jöhet szóba.


A padló kiválasztásának szempontjai

Nézzük, milyen szempontokat kell mindenképp átgondolni, mielőtt padlót választunk? Először is meg kell nézni, hogy hova szeretnénk lerakni a burkolatot. Milyen a meglévő burkolat? Egy sima felületre lesz lefektetve, vagy pedig van már rajta valami? Hogyha padlószőnyeg van, azt mindenképpen fel kell szedni, mert arra nem célszerű burkolni, hogyha pedig sima felület, akkor arra kell figyelni, hogy az egyenes, sík felület legyen, különben aljzatkiegyenlítőt kell használni az új padlóburkolat lefektetése előtt. Fontos kérdés az is, hogy milyen helyiségben szeretnénk használni a laminált padlót. Teljesen más szempontokat kell nézni, hogyha egy hálószobába keresünk burkolatot, vagy ha egy előszobába.

Elsősorban nézni kell, hogy milyen vastag egy laminált padló. Hogyha egy vastag, jó kopásállóságú, ütésálló laminált padlót választunk, akár 20-30 éven át is számíthatunk rá. 8 milliméteres általában a vastagság, de ha egy erősebbet szeretnénk, akkor 10-12 millimétereset válasszunk. Hálószobába, ahova csak zokniba megyünk, oda a 7-8 mm-es is elég, de előszobába, konyhába, vagy egy nagycsaládos nappaliba 10-12 milliméteres ajánlott. Fontos szempont az is, hogy milyen a fűtés típusa, és ahhoz válasszunk megfelelő burkolatot. Fontos megnézni tehát, hogy padlófűtéshez is jó-e a kiválasztott burkolat. Fontos a burkolat kopásállósága is, ez a felső réteg vastagságától függ.


A saját kezű lerakást is nagyban segítik a klikkes rendszerű burkolatok, ami azt jelenti, hogy egymásba kapaszkodnak a laminált padlók egyes elemei, és ezáltal egy szép homogén felületet hozhatunk létre. A 4W jelölés a laminált padlón azt jelenti, hogy jobban látszik a fuga, és rusztikusabb hatást tudunk vele elérni. Az persze függ az egész ház stílusától is, hogy valaki inkább rusztikusabbat keres, vagy inkább homogén felületet szeretne létrehozni. Ez utóbbit talán tisztántartani könnyebb, mert a fugákban nem ül meg a por és egyéb az szennyeződések.

A padlófűtésen és a klikkes rendszeren kívül fontos még, hogy antisztatikus legyen a padlóburkolat. Ez azt is jelenti, hogy nem vonzza a port, ezáltal könnyebb tisztán tartani.

Vizes helyiségeknél egyedileg kell mérlegelni, más a helyzet a konyhával és más a fürdőszobával. A konyhában egy erős laminált padlót gond nélkül lerakhatunk, viszont egy kifejezetten vizes helyiségben mindenképpen vízálló lamináltat kell használnunk. Ezeknek a vízálló lamináltaknak sokkal erősebb a kötése, ezáltal nem megy be a réseken a víz. Vizes helyiségben inkább a ragasztós verzió ajánlott, és nem a klikkes, mivel ez sokkal jobban ellenáll a nedvességnek, nincsenek benne illesztések, amin be tudna folyni a víz. Ha fürdőszobába mindenképpen melegburkolatot szeretnénk, akkor inkább a vinyl padlót ajánljuk, ami egy teljesen vízzáró réteget hoz létre, ezáltal nagyon jól működik vizes helyiségben is.





A laminált padló 90 százalékban fából készül. Ezt nem természetes fának kell érteni, hanem valójában ez egy fa őrlemény, amit gyantával összekevernek, összepréselnek; ez adja a közepét. Erre rákerül nyomtatott verzióban a minta. A tetejére és az aljára pedig szendvics megoldásban egy akril felület. Ez már egy nagyon fejlett technológia, ezért lehet ennyire szinte valósághű burkolatokat létrehozni. Az anyagok, a faanyag, amiket ehhez használnak, származhat akár újrahasznosított anyagból is. Ez egy környezettudatos megoldás, hiszen a fának az úgymond maradékából csinálják ezt a préselt anyagot.






További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

A parketta mindkét oldalán

A Vodicska Kft. magyar cég, korszerű összetételű, környezetbarát, szervesoldószer-mentes, vizes bázisú diszperziós ragasztók és lakkok fejlesztésével, gyártásával, kereskedelmével foglalkozik,...


Parafa padló lerakása

A parafa padlókat a burkolóanyagtól függően kétféle módon lehet azalapfelületre erősíteni. Az aljzatokkal szemben támasztott igények azonban a fektetés módjától függetlenül egységesek. Teljesen...