A Cemix tartós megoldásai betonjavításhoz

2025-07-16 18:08:49 | Módosítva: 2025-07-16 18:19:13

Az épületek felújításánál, homlokzati hőszigetelésénél az esztétikus megjelenésen túl az építtető legfontosabb elvárása a tartósság és a hosszú élettartam. Ám ezen kritériumokat nem csak az új, hanem a meglévő, illetve a kívülről nem látható, eltakart szerkezeti elemekkel szemben is teljesíteni kell. A beton és vasbeton szerkezetek esetében a hibák javításához a Cemix ReCon termékcsaládja nyújt ideális megoldást.

A rejtett tartószerkezetek állagmegőrzése kulcsfontosságú

Magyarországon az ingatlanállomány átlagos élettartalma rég meghaladta a 30 évet, ami azt jelenti, hogy az épületek jelentős részénél erősen indokolttá vált a szerkezeti, esztétikai, illetve energetikai felújítás. Ennek végrehajtása már csak azért is elengedhetetlen, mert ezek az ingatlanok az esetek nagy többségében már elérték vagy akár meg is haladták a tervezett élettartamukat. Vagyis alaposnak kell lenni, és a látszó felületek helyreállítása mellett a rejtett tartószerkezeti elemek állagmegőrzésére is gondot kell fordítani, mert e nélkül nem lehet az épület tartósságát megőrizni.

A betonszerkezetek sérülései kijavíthatók

A felújítások során a feltárt szerkezeti hibákat minden esetben ki kell javítani, még akkor is, ha olyan szerkezeti elemekről van szó, amelyek rejtettek, nem láthatók. A stabilitás érdekében a legfontosabb a tartószerkezeti beton és vasbeton szerkezetek hibáinak szakszerű helyreállítása. Alapos diagnózissal, gondos tervezéssel, kiváló minőségű anyagok használatával és megfelelő felületvédelemmel a betonszerkezetek sérülései kijavíthatók, így a későbbiekben elkerülhetők a nagyobb károk. Erre a célra kínál tökéletes megoldást a Cemix ReCon termékcsaládja. Ebbe két speciális betonjavító habarcs, a 1615 CT-MAX és a 1645 CT-MIX, illetve egy ezek tapadását biztosító tapadóhíd, a 1515 KONTAKT CT tartozik.

Bemutatkozik a ReCon termékcsalád

De mit tudnak nyújtani ezek a termékek a hagyományos habarcsokhoz és ragasztókhoz képest? Miért fontos ezeket használni inkább a tartós siker érdekében? A felsorolt két cement kötőanyagú betonjavító habarcs egyik különlegessége, hogy anyaguk polimerrel dúsított. Ennek köszönhetően a hagyományos cement vagy mész kötőanyagú habarcsokhoz képest húzószilárdságuk akár kétszeresére, tapadóképességük akár háromszorosára is nőhet. Ezen felül érdemes felsorolni, hogy a ReCon termékcsalád tagjai milyen egyéb tulajdonságokkal rendelkeznek, illetve milyen szerepet töltenek be.





– 1515 KONTAKT CT: ez a tapadóhíd segíti elő a javítóanyag megfelelő tapadását akár porózusabb felületekhez is, valamint vasbeton szerkezetek javítása esetén a betonacél korrózióvédelmét is (az ideális pH-érték biztosításával).

– 1615 CT-MAX: ez a durva javítóhabarcs megfelelő mechanikai védelmet nyújt a kezelt felületnek, emellett az anyaghiányosságok tömítésével, áthidalásával a magas húzó- és nyomószilárdsági paramétereinek köszönhetően helyreállítja a szerkezet tartószerkezeti szerepét.

– 1645 CT-MIX: ez a finom javítóhabarcs homogén és tömör zárófelületet alkot, ezzel biztosítja az esztétikus megjelenésen túl a javított szerkezet nedvesség és vegyi anyagok, illetve gázok elleni védelmét.

Ez utóbbival kapcsolatban fontos tudni, hogy a beton/vasbeton szerkezetek károsodásait a víz ismert hatásai mellett elsősorban a levegőben jelen lévő széndioxid okozza, amely kémiai reakciók hatására megbontja a beton pH stabilitását, roncsolja a cementkövet, és mindezek következtében korróziónak teszi ki az acélbetéteket.

A fentiek alapján belátható, hogy milyen fontos a jól megválasztott anyagok felhasználása és az épületfel-újítások körültekintő elvégzése. A sürgős felújítási munkák esetén javasolt előre gondosan megtervezni a folyamatot, és még a projekt megkezdése előtt időben szükséges egyeztetni az építőanyag-kereskedéssel, hogy minden rendelkezésre álljon a kezdésekor.

A ReCon termékcsalád tagjai ezen az oldalon tekinthetők meg.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Kültéri betonfelületek felújítása

Az idő múlása, az időjárás, a hó, a fagy, az eső a kültéri betont kikezdi, felületük repedezik, porlik, mállik. Az ilyen betonfelületeket előbb utóbb mindenképpen fel kell újítani, vagy el kell...


Homlokzati hibák javítása

Egy épület homlokzati burkolatán rendeltetésszerű használat során vagy nem tervezett igénybevételek miatt is bekövetkezhetnek sérülések. Ezek kijavítása fontos, mert a hiba mértékétől függően...