A rejtett tartószerkezetek állagmegőrzése kulcsfontosságú
Magyarországon az ingatlanállomány átlagos élettartalma rég meghaladta a 30 évet, ami azt jelenti, hogy az épületek jelentős részénél erősen indokolttá vált a szerkezeti, esztétikai, illetve energetikai felújítás. Ennek végrehajtása már csak azért is elengedhetetlen, mert ezek az ingatlanok az esetek nagy többségében már elérték vagy akár meg is haladták a tervezett élettartamukat. Vagyis alaposnak kell lenni, és a látszó felületek helyreállítása mellett a rejtett tartószerkezeti elemek állagmegőrzésére is gondot kell fordítani, mert e nélkül nem lehet az épület tartósságát megőrizni.
A betonszerkezetek sérülései kijavíthatók
A felújítások során a feltárt szerkezeti hibákat minden esetben ki kell javítani, még akkor is, ha olyan szerkezeti elemekről van szó, amelyek rejtettek, nem láthatók. A stabilitás érdekében a legfontosabb a tartószerkezeti beton és vasbeton szerkezetek hibáinak szakszerű helyreállítása. Alapos diagnózissal, gondos tervezéssel, kiváló minőségű anyagok használatával és megfelelő felületvédelemmel a betonszerkezetek sérülései kijavíthatók, így a későbbiekben elkerülhetők a nagyobb károk. Erre a célra kínál tökéletes megoldást a Cemix ReCon termékcsaládja. Ebbe két speciális betonjavító habarcs, a 1615 CT-MAX és a 1645 CT-MIX, illetve egy ezek tapadását biztosító tapadóhíd, a 1515 KONTAKT CT tartozik.
Bemutatkozik a ReCon termékcsalád
De mit tudnak nyújtani ezek a termékek a hagyományos habarcsokhoz és ragasztókhoz képest? Miért fontos ezeket használni inkább a tartós siker érdekében? A felsorolt két cement kötőanyagú betonjavító habarcs egyik különlegessége, hogy anyaguk polimerrel dúsított. Ennek köszönhetően a hagyományos cement vagy mész kötőanyagú habarcsokhoz képest húzószilárdságuk akár kétszeresére, tapadóképességük akár háromszorosára is nőhet. Ezen felül érdemes felsorolni, hogy a ReCon termékcsalád tagjai milyen egyéb tulajdonságokkal rendelkeznek, illetve milyen szerepet töltenek be.
– 1515 KONTAKT CT: ez a tapadóhíd segíti elő a javítóanyag megfelelő tapadását akár porózusabb felületekhez is, valamint vasbeton szerkezetek javítása esetén a betonacél korrózióvédelmét is (az ideális pH-érték biztosításával).
– 1615 CT-MAX: ez a durva javítóhabarcs megfelelő mechanikai védelmet nyújt a kezelt felületnek, emellett az anyaghiányosságok tömítésével, áthidalásával a magas húzó- és nyomószilárdsági paramétereinek köszönhetően helyreállítja a szerkezet tartószerkezeti szerepét.
– 1645 CT-MIX: ez a finom javítóhabarcs homogén és tömör zárófelületet alkot, ezzel biztosítja az esztétikus megjelenésen túl a javított szerkezet nedvesség és vegyi anyagok, illetve gázok elleni védelmét.
Ez utóbbival kapcsolatban fontos tudni, hogy a beton/vasbeton szerkezetek károsodásait a víz ismert hatásai mellett elsősorban a levegőben jelen lévő széndioxid okozza, amely kémiai reakciók hatására megbontja a beton pH stabilitását, roncsolja a cementkövet, és mindezek következtében korróziónak teszi ki az acélbetéteket.
A fentiek alapján belátható, hogy milyen fontos a jól megválasztott anyagok felhasználása és az épületfel-újítások körültekintő elvégzése. A sürgős felújítási munkák esetén javasolt előre gondosan megtervezni a folyamatot, és még a projekt megkezdése előtt időben szükséges egyeztetni az építőanyag-kereskedéssel, hogy minden rendelkezésre álljon a kezdésekor.
A ReCon termékcsalád tagjai ezen az oldalon tekinthetők meg.