Újdonságok az épületgépészetben

A hűtés csúcstechnológiái

2025-07-16 20:44:55 | Módosítva: 2025-07-16 20:46:54

Ma már az energiahatékonyság és a környezettudatosság az épületgépészetben is meghatározó szerepet játszik. Az épületgépészetben egyre másra jelennek meg olyan újdonságok, amik forradalmasíthatják ezt a szakmát. A környezettudatos tervezés és a zöldtechnológiák alkalmazása a hűtési rendszerek és hőszigetelési anyagok terén egyaránt meghatározó szerepet játszik. Az alábbiakban néhány épületgépészeti újdonságot mutatunk be.


Adaptív hűtési rendszer

Az intelligens, adaptív hűtési rendszerek szenzorokat használnak a külső és belső környezeti tényezők folyamatos monitorozására. Az adaptív hűtési rendszerek folyamatosan monitorozzák a környezeti tényezőket és automatikusan szabályozzák a hőmérsékletet és a légáramlást, ezzel optimalizálva az energiafelhasználást. Ezek a szenzorok mérik a hőmérséklet, a páratartalmat, a napfényt, monitorozzák az emberi aktivitást, majd az összegyűjtött adatok alapján automatikusan igazítják a hűtési paramétereket. Optimalizálva ezzel az energiafelhasználást, egyúttal hozzájárulva az épületek energiahatékonyságához. Az adaptív rendszerek képesek automatikusan optimalizálni a hűtési teljesítményt, így csökkentve az energiafogyasztást. Biztosítják a felhasználók számára a kényelmes hőmérsékleti tartományt. Az automatizált szabályozás csökkenti az emberi beavatkozás szükségességét, ami időt és költséget takarít meg. Az energiafogyasztás csökkentése hozzájárul a környezet védelméhez.


Sugárzó hűtési rendszerek

A felületfűtés és felülethűtés takarékos és kellemes hőérzetet biztosító technológia, amelynek alkalmazása során az épület helyiségeinek egy vagy több határoló felületét használjuk a hőmérséklet ideális szinten tartására. A padlóba, falba, vagy mennyezetbe telepített panelek láthatatlanul oldják meg ezt a feladatot, és emellett karbantartást és takarítást sem igényelnek. A felületfűtés és felülethűtés a legkellemesebb és legegészségesebb fűtési és hűtési formák közé tartozik, és nagymértékben növeli a lakás komfortérzetét.

A sugárzó hűtési rendszerek a hagyományos légkondicionálók alternatívájaként merülnek fel. Ezek a rendszerek a sugárzásos hőszállítás révén közvetlenül hűtik a határoló szerkezeteket vagy az ott tartózkodókat, minimalizálva ezzel az energiafelhasználást. Ezen rendszerek hatékonysága jelentős, mivel célzottan alkalmazzák a hűtést, így optimalizálják a teljesítményt. Ezek a rendszerek alacsony hőmérsékletűek, rendkívül nagy komfortot biztosítanak, zaj- és huzatmentesek. Energiatakarékosságuknak köszönhetően tökéletes megoldást nyújtanak épületek hűtésére és fűtésére.

A nagy sugárzó felületek különleges tulajdonsága, hogy a hő a hagyományos konvektoros fűtéshez képest számottevő légáramlás nélkül, egyenletesen terjed. Ezért a hőérzet kellemes, hatása a nyári estéken meleget árasztó kövezethez vagy falakhoz hasonlítható. A levegőben nem száll a por, ami egészségesebbé, és allergiások vagy más légúti megbetegedésben szenvedők számára tünet mentesebbé teszi a belső környezetet. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően felületfűtés alkalmazása esetén azonos hőérzet eléréséhez 2-3 Celsius fokkal alacsonyabb hőmérséklet szükséges, mint konvektoros fűtés esetén. Ez a lényeges különbség energiafelhasználás szempontjából a havi fűtésszámlán akár 15-20%-os megtakarítást is jelenthet, és környezetbarát megújuló energiaforrások (napenergia, szélenergia, geotermikus energia) alkalmazását is lehetővé teszik.

További előnye a sugárzó hőt alkalmazó rendszereknek, hogy ugyanazon rendszer fűtésre és hűtésre is alkalmassá tehető. A nagyméretű sugárzó felületek hűtés esetén hasonlóan természetes érzetet keltenek, mint a sugárzó fűtés. Forró nyári napokon a lakásba lépve olyan élményben lehet részünk, mint amikor egy kellemesen hűvös barlangba látogatunk: az egyenletes, légkeverés nélkül sugárzó hűvös felületek a légkondicionálók közismert mellékhatásaitól teljesen mentesek. Nincs hideg légáram, porkeveredés, fejfájás, megfázás, és méterről-méterre zavaróan változó hőmérséklet, csak egyenletes, kellemesen hűvös, komfortos környezet.


Termoelektromos hűtési technológiák

A termoelektromos hűtési technológiák olyan anyagokat használnak, amelyek hőmérséklet-különbségek hatására elektromos áramot generálnak, és fordítva. Ez a kétirányú rendszer nemcsak hűtésre, hanem energiatermelésére is képes, szolgáltatva egy kettős funkciót, egyúttal növelve az energiahatékonyságot.

A termoelektromos hűtő (TEC) egy félvezető anyagokon alapuló elektronikus alkatrész, amelyet széles körben használnak precíziós hőmérséklet-szabályozási alkalmazásokban. A Peltier-effektusra épül, amelynek során a hő átkerül az egyik oldalról a másikra, amikor az elektromos áram különböző félvezető anyagokból készült kötéseken halad át. A hideg oldal elnyeli a hőt, a meleg oldal pedig leadja azt. A folyamat előnye a megfordíthatóság: az áram megfordításával a hideg és a meleg oldalak funkciói felcserélődnek, így egyaránt használhatók hűtésre és fűtésre.

A termoelektromos hűtők magja félvezető anyagból készült, és nem igényelnek gáznemű hűtőközeget. A hűtőt egyszerű szerkezete, kis mérete és a mechanikus alkatrészek hiánya alkalmassá teszi a nagy pontosságot és kompakt kialakítást igénylő alkalmazásokhoz. Ez az egyszerű és hatékony kialakítás csökkenti a hagyományos hűtőrendszerekhez szükséges karbantartási igényeket.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Okosotthon és épületautomatika

MESTER+Az okosotthon szó a legtöbbek számára a kényelmet, a biztonságot és az energia-megtakarítást jelenti. Alapvetően ez igaz, de ennél azért sokkal többet tud egy okosház, azonban a legtöbben...


Pályázati lehetőség

Mintegy 20 ezer magyarországi lakóingatlan újulhat meg energetikailag a következő években a kormány által tervezett új energiahatékonysági pályázat segítségével. A támogatás részben vissza nem...