Télikert nyáron: kell az árnyékolás

2025-07-17 20:26:24 | Módosítva: 2025-07-17 20:30:53

A télikert csupa-üveg felülete bizony nyáron inkább problémákat okoz. Ami télen jól jött, hogy megfogta a szelet, és begyűjtötte a gyenge napsugarakat, az a nyári melegben ellenséggé válik. Ha nem gondoskodunk a napsugarak védelméről, akkor elviselhetetlen szaunává válik a beépített terasz.


A leghatásosabb és legtermészetesebb árnyékolás kétségtelenül az, ha a nyári időszakban lombhullató fák árnyéka védi az üvegfelületet. Ez azért is jó, mert a téli gyenge napot beengedi. De nincs mindig módunk a növényzettel árnyékolni, hiszen sokszor a tájolás sem teszi ezt lehetővé, talán hely sincs nagyméretű lombhullató fák ültetésére, és persze ahhoz, hogy egy fa elérje a szükséges méretet, kell vagy 20 év. Azzal is számolnunk kell, hogy a fa tavasztól őszig a kilátást is elveszi, sokan ezt sem szeretnék.

Szerencsére az árnyékolástechnikai piac már mindenre kínál megoldást. Az árnyékolási technikákat tekintve napjainkban rengeteg lehetőségből választhatunk. Az üvegezés – akár télikertünk tetejéről, nyílászáróink üvegezéséről, vagy a fix oldalfal részekről legyen szó – például lehet színezett/sötétített, mellyel megoldások eleve sok napfényt megszűrhetünk szükség esetén. Ezen kívül választhatunk különféle redőnyöket, szövetes árnyékolót stb. Mindezek lehetnek manuálisan állíthatók, vagy motorosak, még előre is lehet programozni napszaknak megfelelően, hogy például hazaértünkkor már a kellemesen hűs, de a nyitott árnyékolónak köszönhetően természetes fénnyel elárasztott télikertünkbe érkezzünk meg. Egyaránt lehet gondolkodni a tető és az oldalak redőnnyel való felszerelésében is, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minden a tájolástól függ.




Sokszor a télikert teteje átlátszatlan…,

…ilyenkor csak az oldalfalak árnyékolását kell megoldanunk. Jó megoldás például erre az alumínium vagy műanyag redőny, illetve a reluxa is. Az aluredőny kiváló hőszigetelő télen és nyáron egyaránt. Ellenáll az időjárási viszontagságoknak, hosszú élettartamú, a széles színpalettának köszönhetően igazítani tudjuk a télikert színéhez. Olcsóbb megoldás a külsőtokos műanyag redőny. Könnyen felszerelhető és könnyen működtethető, teljes sötétítésre is használható, bármilyen tokrendszerbe alkalmazható. Még takarékosabb megoldás a reluxa, amit belülre szerelünk fel. Ez persze az árnyékolás hatásfokát csökkenti, de így az árnyékoló védett a hőmérsékleti változásokkal szemben. Gazdag színválasztéka révén a lakás színeihez tudjuk igazítani, akár térelválasztóként is nagyszerűen alkalmazható. Alkalmazása szinte határtalan lehetőséget nyújt, hiszen bármilyen ablakra, illetve ajtótípusra felszerelhető. Üvegpálcás reluxánál a lamellák felhúzását a karnis oldalán kivezetett zsinórokkal lehet szabályozni, rögzítésüket a kivezetésnél alkalmazott súlyzár végzi, amelyet a zsinórok húzásirányával lehet szabályozni. A lamellák forgatását, a fény mennyiségét és irányát, a fejsín oldalán üvegpálcával vezéreljük, amely egy kis csigahajtás segítségével vezérli a lamellákat. Ez lehetőséget ad arra is, hogy a fényt beengedje, da a direkt napsugarat ne.

A reluxához hasonló, de annál sokkal erősebb, strapabíróbb szerkezet a zsaluzia. Ezt az üvegfelület külső oldala felől szerelhetjük fel, de éppen emiatt a napsugár ellen védő hatása sokkal jobb, hiszen a meleg már be sem jut a belső térbe. A zsaluzia jóval költségesebb megoldás, mint a reluxa, és míg az előbbi felszereléséhez nem kell különösebb szakértelem, zsaluzia felszerelésére nem nagyon érdemes amatőrnek vállalkozni.

Az átlátszó tető árnyékolása már profibb megoldásokat kíván. A legelterjedtebb megoldás a tetőn található – kitekerhető – télikert árnyékoló használata. Ez a fajta télikert árnyékolás rendkívül dekoratív, modern és elegáns megjelenést biztosít. Készülhet motoros változatban távirányítóval. A külső árnyékolóként megakadályozza, hogy a meleg bejusson a télikertbe Az erős, feszített szerkezettel nagy felület – akár 30-40 m2 is árnyékolható. Amikor nincs szükség az árnyékolásra, akkor az árnyékoló feltekerhető. Zárt állapotban a tok teljesen megvédi a szövetet az időjárás viszontagságaitól.





Léteznek egyéb megoldások is, pl. a felfelé emelhető elemeket tartalmazó tetőmegoldások, amelyekkel jelentősen növelhető a légáramlás és a tető alatti meleg levegő intenzív kiszellőztetése. Az ilyen elemek akár kézzel is mozgathatók, bár ez elég nehézkesen megoldható, és nyitható magasságuk is több fokozatban szabályozható. Belső tetőárnyékolókkal kombinálva nagyon hatásosak, mert megakadályozzák a belső árnyékolók feletti meleg légzsák kialakulását.

Közbenső megoldás lehet a szétszedhető oldalfalu, vagy szinte teljesen oldalra tolható ajtókkal kialakított szerkezetű télikert. Az ilyen télikerteknél nyáron csak az épület tetőszerkezete és a tartóoszlopok maradnak a helyükön, az oldalfalakat alkotó elemek eltávolításával így nyitott terasszá alakítható a télikert. Az ilyen konstrukció az ősztől tavaszig tartó időszakban barátságos, meleg télikertként, a meleg időszakban viszont nyitott teraszként használható, amely az időjárásnak megfelelően néhány elem visszahelyezésével szélvédetté is tehető. A tető árnyékolása ennél a konstrukciónál is előnyös, amelyet akár belső, de még inkább külső árnyékolóval célszerű megoldani.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Olcsó napellenzők és napvitorlák

Amikor terasz árnyékolókra, napellenzőkre, paravánokra gondolunk, akkor elég nagy költségek jelennek meg a szemünk előtt. Pedig egy kis kreativitással, ésszerelési munka felvállalásával...


Légkamrás lemezek

A légkamrás műanyag lemezek egyszerűen szerelhetőek, sokoldalúan felhasználhatóak, ezért az utóbbi időben üvegházak, télikertek készítésekor, teraszfedések alkalmával egyre inkább kiszorították az...