A svájci bicska vetélytársa lett
A multiszerszámok "kiagyalója" az amerikai Tim Leatherman gépészmérnök, aki a 80-as évek végére hosszas kísérletezés után, a svájci bicskák mintegy tovább fejlesztéseként tervezte meg, és dobta piacra az első ilyen kombinált, többcélú kézi szerszámát, amelynek megalkotásában saját tapasztalatait vette alapul. A siker meglepően gyors volt, és ez újabb változatok kidolgozására serkentette tervezőjét. A Leatherman márka ma már szinte fogalommá vált és a szerszámok számos változatban beszerezhetők. Természetesen a siker hatására mostanra már más neves cégek is kifejlesztették a saját multifunkciós szerszámaikat, sőt az olcsóbb másolatok sem ritkák e különleges szerszámok kínálatában. A különféle kivitelű és adottságú multiszerszámok mára már mondhatni "szakosodtak"; a számos általános szerelő funkciókra alkalmas változatokon túl pl. vadász-, kertész- és kerékpáros szerelő munkákhoz készült különféle változatok is beszerezhetők.
Hasonló kialakítás
E szerelőszerszámok azonban többnyire nagyon hasonló kivitelűek. Kihajtható üreges acél- illetve újabban eloxált alumínium nyél és az ezek végén levő kombinált funkciók elvégzésére készült fogó jellemzi a legtöbbjüket. A nyél markolat általában hosszabb egy tenyérszélességnél, csúszósságukat újabban gumibetétekkel, súlyukat pedig áttört felületekkel csökkentik.
A jó minőségű acélból készült fogó pofái a legtöbb típuson eleve kombinált kialakításúak. Végük keskenyített, hogy szűk helyekre is be lehessen velük nyúlni. A fej gyártmányonként eltérő, általában becsukva a nyél belsejébe fordítható. Funkciói szinte egységesnek mondhatók, alsó részén csípő-, középen kiöblösödő és recézet felületű, vége pedig kúposan elkeskenyedő. A fogófej helyére esetenként köröm-, vagy ágvágó olló került. A kihajtható nyelek végére a fogópofák masszív acélcsapokkal, reteszelve vannak felerősítve, amelyek meggátolják váratlan elmozdulásukat munka közben. Lényeges, hogy szilárd és kotyogásmentes legyen a csuklók kivitele, mert ez a biztosítéka a fogó használhatóságának. Az acélanyag pedig feltétlenül minőségi legyen, különben a nagyobb erőkifejtések hatására deformálódhatnak a pofák és a vágóélek. Ez utóbbiakkal egyébként 1 mm-nél vastagabb acélhuzalt nem ajánlatos elcsípni.
A fogó hatékonyságát természetesen jelentősen befolyásolja az alapanyag és a kikészítés minősége. Az anyag még az olcsó gyártmányoknál is általában megfelelő (bár olcsó kínai gyártmány tört már el a kezünkben munka közben), a kiviteli minőségük azonban már nem mindenkor elfogadható. Lényeges a csuklók csapozása és a pofák reteszelhetőségének korrekt és kopásálló megoldása is. Ez egyébként minden kihajtható szerszámnál is alapvetően fontos.
A különféle szerelő szerszámok szinte minden gyártmányon a markolat alsó felében találhatók. Rögzítésük egy-egy központi acélcsappal megoldott, reteszelésüket pedig a csapfészek körüli rész excenteres és ütközővállas kialakítása, valamint a nyélbe helyezett acéllap együttesen biztosítják. Az, hogy milyen szerszámok kerülnek a markolatvégekbe igencsak változó, és egyben meghatározzák a munkavégzési funkciók számát is.
Változó szerszámok
Ezeket azonban nem árt kritikusabban megvizsgálni, mert a számuk növekedésével csökkenhet a terhelhetőségük az anyagvastagságuk lecsökkenése miatt. Ezért ajánlatos a használatuk gyakoriságára is gondolni. A kevesebb kihajtható tartozék esetenként előnyösebb lehet. Az olló pl. hasznos, de csak vékony anyagok vágására alkalmas, mert a szára rövid, kivéve azokat amelyek a fogót helyettesítik. A csavarhúzókból is elég három különböző élszélességű, a cserélhető bitek pedig csak külön készlettel használhatók, feltéve, hogy a befogójuk mágneses. A késpengék elmaradhatatlanok, de elég belőlük egy hosszabb és egy rövidebb, csak azok jó élesek és masszívak legyenek.
Reszelő és fűrész? Egyben csak akkor használható, ha a fogak valóban élesek, nem csak jelképes a fogazásuk, és a penge elég hosszú. A közepes fogazásúak a hatékonyabbak, a többivel csak kínlódni lehet, különösen, ha pengéjük is rövid. Esetenként a késeken szoktak különleges fűrészfogazást kialakítani, de ez is csak akkor funkcionál hatékonyan, ha valóban élesek a fogak. A sörnyitóból elég egy is, még akkor is, ha az egyik vége csavarhúzóként használható. A fix méretű kereszthornyos csavarhúzó betéteknél pedig nemcsak a méretük, hanem az anyaguk is nagyon lényeges, különben hamar használhatatlanná válhatnak.
Az olcsóbb multiszerszámokon, amelyeknek az alapanyagai jók, csak a szerszámok kikészítése kissé gondatlan, némi után köszörüléssel érdemes javítani. A köszörű szikraképe a járatosabbaknak azt is elárulja, hogy milyen acélfajtából készültek a betétszerszámok, és mennyire terhelhetők használat közben.
Ha tehát ilyen multifunkcionális kéziszerszámot szándékozunk vásárolni, akkor előbb a várható feladatokat vegyük számba, majd az internetes áruházakban tájékozódjunk a választékot és a méretet illetően, és csak ezt követően nézzük meg az árukat. A skála ugyanis 1200-tól 45000 Ft-ig terjed. Ám lehet, hogy egy nem márkás, olcsó darab is megteszi, ha az valóban jó minőségű acélból készült, és esetenként némi élfinomításra is készek vagyunk.