1975 körül kezdték el az orosházi üveggyárban az akkor Hungaroplan-nak nevezett kétrétegű hőszigetelő üvegek gyártását. Nagy lépés volt ez a kapcsolt gerébtokos ablakokhoz képest. A SOFA, azaz Soproni Faipari Vállalat gyártotta a befogadásukra alkalmas ablakokat, erkélyajtókat. Ezeket leginkább Roto vasalattal szerelték.
A termékek jól sikerültek, nagyrészük a mai napig működik. Az üvegek hőszigetelő tulajdonsága azonban már nem felel meg az elvárásoknak. Cserére szorulnak. A víz és hőszigetelő tömítésük is elöregedett, megéret a cserére. Ma is gyártott konstrukcióról van szó, így minden alkatrészük beszerezhető.
Az ablak felújítás, javítás folyamata
Mivel általában 30 évnél nem régibb darabok, viszonylag jó állapotúak, így a javítások nem túl bonyolult, és nem is túl drága. A régi üvegrögzítő lécek sokat veszítettek rugalmasságukból, és a tervezés során sem az üvegek egyszerű cserélhetősége volt az elsődleges cél. Ezért az ablak felújítása során szinte biztos, hogy néhány el fog törni a bontás közben. A munkát megelőzően kivesznek egy szorítólécet valamelyik ablakából, ezt mintának használva legyártják az esetleges pótláshoz szükséges mennyiséget. Így gyorsítható a későbbi munka.
Az ablak javítás folyamán, kiveszik a szorítóléceket, a
régi korszerűtlen üveget, és a gyárival megegyező technológiával visszarögzítik
az új magas hőszigetelő (jelenleg 1,1) tulajdonságú üveget. Gyártáskor összesen
A házilag felragasztott tömítő csíkokat (ha vannak) el kell távolítani, ellenőrizni kell a gyárilag felrakottakat, és szükség szerint cserélni kell. Ha kell, a zárszerkezetet, megbontják, kiszerelik, javítják vagy cserélik, majd beállítják a működését.
A faanyag állapota ezeknek az ablakoknak a konstrukciójukból és a korukból adódóan jó. Felszínük egyszerű mázolással újjávarázsolható. Amennyiben a rendszeres mázolás miatt túl sok festék gyűlt fel a felületen, érdemes a megvastagodott rétegeket szárazcsiszolással eltávolítani. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nagyrészt látszik a fa, a munkálatok elvégzése után. A festék leégetésére ritkán van szükség.
Ezután alapozó réteget visznek fel az egyenletesre csiszolt felületre. A gittelt, csiszolt, alapozott, felületet jó minőségű – általában vízbázisú – felületbevonó anyaggal kenik le a szükséges rétegvastagságban.