Új szabályok a légtechnikában

2021-07-01 07:55:29 | Módosítva: 2021-07-01 08:00:13

MESTER+ Az épületgépész szakmában az év elején elterjedt, hogy az előírt friss levegő mennyiség idén már csak gépi szellőztetéssel biztosítható az új építésű lakóépületek esetén, ablaknyitással nem. A félreérthető megfogalmazások szakmai vihart kavartak, amit aztán a rendelet márciusi pontosításában csillapítottak. E szerint a sarkos fenti megállapítás nem igaz, mint ahogy az sem, hogy az új építésű otthonokban tilos lenne az ablaknyitás.


Már korábban is érvényben volt az a szabály, hogy a lakásokban fejenként 25 m3/óra friss levegőt kellene biztosítani, ez azonban a gyakorlatban ritkán teljesült. Természetesen használható a hővisszanyerős szellőztető, és a központi elszívás, néhány egyéb kritériummal kiegészítve, ez viszont még egyáltalán nem volt jellemző az új építésű lakásokban sem. Erre jött az a januári félreérthető megfogalmazás, amely szerint az előírt frisslevegő-mennyiséget csak szellőztető berendezéssel lehet biztosítani, tehát mostantól kötelező lesz.

A rendelet legutóbbi, 2020. márciusi változtatásába azonban a szellőzésre vonatkozóan új szövegrész került be, amely a januári módosítás értelmezését teszi egyértelművé. Eszerint nem kötelező a gépi szellőzés kialakítása. A szellőzés fejezet rendelkezései csak akkor érvényesek, ha a lakásban gépi szellőzést alakítanak ki, ami természetesen nem tilos, de nem is kötelező. Gépi szellőzés nélküli lakásokra nincs semmilyen légcserére, levegő minőségre, mennyiségre vonatkozó kötelező előírás.

A hatályos TNM rendelet értelmében 2022. június 30-tól csak olyan épület kaphat használatbavételi engedélyt, amely teljesíti a szigorított épületenergetikai feltételeket, ide értve a szigorított szellőzéssel foglalkozó előírásokat is. A most építést kezdő vállalkozónak, vagy a terveket készítő mérnöknek már ma is meg kell ezeknek felelnie, hiszen ezek az épületek szintén e dátum után kapnak majd használatbavételi engedélyt. Tehát nem a bejelentés időpontja számít, hanem a használatbavétel! Azoknak, akik az építkezés utolsó szakaszában járnak, és nem gondoltak gépi szellőzési rendszerben, most valamilyen műszaki megoldáson kell gondolkodniuk.

A közel nulla energiájú házak szellőzése a rendeletben előírt módon kell történjen. A gépi szellőzés beépítése jelenleg nem kötelező, viszont kiépítése esetén a kötelező a megfelelő mennyiségű friss levegőt biztosítani a lakás átlagos négyzetméterére, személyekre lebontva, valamint a hálószobákra és a nappalira vonatkoztatva.


Az épület teljes légtérfogatát két óránként ki kell cserélni! Egy átlagos méretű – 160 m2-es – családi ház esetén ez durván 230 m3/h friss levegő bejuttatatását jelenti óránként (és persze ugyanennyi elhasznált levegő kijuttatását). Természetesen ennyi levegő nem fog a falakon keresztül áramolni, és ennyi levegőt nem lehet az ablakok nyitogatásával sem a szobákba juttatni. A friss levegő mennyiséget ki kell számolni az összes módszer szerint, és a legnagyobbat kell figyelembe venni. Családi házak esetén valószínűleg a m2-re vetített átlagos légmennyiség lesz az irányadó, kisebb lakásokban viszont a „fejadag” szerinti számítás vezet eredményre. Egy biztos: ennyi levegőt kizárólag gépi szellőzéssel lehet a házba juttatni. Ablaknyitással nem!


Olyan szellőztető rendszert kell tehát választani, amely magas hatásfokkal, alacsony fogyasztással, alacsony zajszinten képes az előírásoknak megfelelő mennyiségű friss levegő bejuttatására, és pontosan ugyanennyi levegő elszívására a konyhából, fürdőből, WC-ből, mosókonyhából, étkezőből. Figyelembe kell venni, hogy a szokásosnál intenzívebb szellőzésre van szükség, ha pl. vendégek érkeznek, vagy a fürdőszobai használat után több a pára. Soha nem szabad a normál légmennyiségre olyan gépet választani, ami a maximális teljesítményén tudja biztosítani a minimális légszállítást. Ennek eredménye egy rossz hatásfokú, energiapazarló, zajos rendszer lenne.

Nem említi a rendelet szövege

Hogy a hővisszanyerést kötelező lenne alkalmazni. A közel nulla energiaigény célját és rendeltetését is figyelembe véve azonban a hővisszanyerés funkció szükséges és hasznos. Hővisszanyerés esetén az épület fűtési hőszükséglete jelentősen lecsökken, ezért kisebb fűtési rendszer alkalmazható. Ez jelentős csökkenést jelent beruházási és üzemeltetési szempontból egyaránt. A központi hővisszanyerős szellőztető rendszereket alkalmazva könnyebben kezelhetők a szűrés, és a zajkérdések is, és az épület komfortja is összehasonlíthatatlanul jobb minden egyéb gépi szellőzési megoldásnál. A hővisszanyerés több mint tízszer annyi hőenergiát takarít meg (nyer vissza), mint amennyi villamos energiába kerül a működtetése.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hővisszanyerők új generációja: Zehnder ComfoAir Q

A 2015-ös frankfurti ISH kiállításon bemutatott új hővisszanyerő gép hamarosan Magyarországon is rendelhető lesz. Az új sorozat rengeteg újítást tartalmaz, műszaki paramétereiben az eddigi...


Szabályozott intelligens szellőzés

Az egészséges levegőminőség fenntartásához, az épület használatától függően, 2-3 óra alatt szükséges kicserélni a beltér levegőjét. Akkor járunk el helyesen, ha ezt folyamatos, lassú légáram...