Ilyenek a különféle fém szalagokból kialakított különféle fémplasztikák, illetve faldíszek. Ezek az anyagok viszonylag könnyen bármilyen formára meghajlíthatók, a vékonyabbak gyűrhetők, ami a szabályos formákon túli variációkra ad lehetőséget. Minél extrémebb a forma, annál érdekesebb a látványuk. Ezt még színes bevonatokkal is lehet fokozni. Annyira magától értetődő a megformálásuk, hogy számos ügyes kezű embert késztetnek saját kompozíciók készítésére. Ezekhez kevés anyag kell, így a költsége elhanyagolható, viszont kiváló szórakoztató elfoglaltság.
Aki pedig inkább készen szerezne be hasonlókat, az a különféle internetes kereskedésekben számos alkotás közül válogathat az ízlésének megfelelő különféle lakásdíszek közül. Így ugyan elmarad az „én alkottam” érzés diadala, de az esetleges kudarc élmény is.
A „saját művek”
Készítésének az örömét ugyanis nem adják ingyen. A sikerhez nem árt előgyakorlatokat végezni, amihez karton csíkokat lehet használni. A kisebb formációkat különféle szélességű és hosszúságú karton szalagokból lehet modellezni. Erre azért van szükség, hogy „ráérezzünk” a hajlított formákban rejlő lehetőségekre. Használhatunk egy, vagy több különböző hosszúságú kartonszalagot, amiket eleinte karikába hajtva alakíthatjuk ki a különféle formációkat. A jól rajzolók ezt az előgyakorlatot rajzlapon is elvégezhetik, mert ez is mintául szolgálhat később.
A kartonból megformált mintákat ragasztószalaggal összefogva lehet rögzíteni, és mindjárt az egymást metsző, keresztező részek rögzítésén is lehet gondolkodni. A kisebb formációk lehetnek állók is, és a magasba emelkedő fémformák élét vékony farúdhoz lehet rögzíteni. A könnyen alakítható vékony lemezcsíkok ugyanis nem „önhordóak”, a formájuk megtartásához több helyen tartórúdhoz kell a szélüket fogni. A fényes fémszalag kombinációkat pedig feketére festett háttérlappal lehet hangsúlyosabbá tenni.
E kezdeti kísérletek közben könnyű reáérezni az ilyen formák variálására, pl. csavarással, éles törésekkel vagy akár egy hosszú és elég széles szalag meggyűrésével. Irányadóként szolgáljanak a kiválasztott fémplasztikák, amelyeket természetesen gyakorlott kezű formaművészek alkottak. A műveket online kereskedések kínálatából válogattunk össze. Az áruk 100-200 dollár között van, és nagyon bő a kínálatuk még színezett alumínium formációkból is.
A valódi fémszalagokat ugyan nem könnyű beszerezni, ám a félkész lemez anyagokat forgalmazó kereskedelmi egységekben könnyen fellelhetők. Igaz, a kis fogyasztókat nem mindenhol látják szívesen, ám ezek az alapanyagok némi kutakodás után beszerezhetők. Vásárláskor legyünk kreatívak, és lássuk meg az alkotás lehetőségét a megvásárolható szalag fajták között.
Az alakra formálás előtt azonban már előre gondoljunk arra is, hogy még az alumínium szalagok fényes felülete is oxidálódik, a színes fémeké pedig holt biztosan. A megalkotott formákat pedig nem lehet újra kifényesíteni, ezért a patina kialakulását már eleve meg kell akadályozni. A fémszalagokat előbb finoman fényesre kell csiszolni, majd formára hajlítás után színtelen akril lakk spray-val vékonyan be kell fújni. A formálás pedig csak cérna kesztyűben végezhető el, különben a fémfelületeken zsíros ujjlenyomatok lesznek láthatók lakkozás után. Így kezelve már csak a felületi porosodást kell időnként eltávolítani a felületükről, mert ez is csökkenti a lemezek fényét. Ha pedig háttérlapra kerül, akkor vékony szegekkel ajánlott a díszt a lapra simuló részén rögzíteni.