Keresztszennyeződésről akkor beszélünk, amikor a kórokozó átkerül egyik élelmiszerről a másikra. Ez akkor okoz problémát, amikor ugyanazon a vágódeszkán, vagy ugyanavval a késsel dolgozunk a különféle alapanyagokon. De a húst megsütjük, tehát hőkezeljük – aminek során a kórokozók jelentős része elpusztul –, a salátát pedig nyersen tálaljuk és esszük meg. A csirkehúsok igen gyakran fertőzöttek szalmonellával, de a sütés főzés során elpusztulnak a kórokozók, viszont a feldolgozás során már átvittük a nyers salátára a szalmonellát a késsel vagy a vágódeszkán.
Nem csak az éttermi és nagy konyhákban, hanem otthon is mindig be kell tartani és be kell tartatni az alábbi szabályokat:
– Használjunk külön késeket, vágódeszkákat, tányérokat a különböző élelmiszerek feldolgozása során.
– Ha ugyanazokat az eszközöket használjuk, minden élelmiszer után alaposan mossunk el mindent. Nem elég leöblíteni: meleg vizes, mosószeres mosogatás szükséges.
– Az eszközök törölgetésére használt konyharuhára soha ne kerüljön szennyeződés: ne töröljük bele a kezünket se, különösen ne hús feldolgozása során.
– A nyersen fogyasztandó élelmiszereket tartsuk távol a főtt/sült vagy majd főzésre/sütésre váró élelmiszerektől, mert a szalmonella közvetett érintkezéssel is átterjedhet.
– A nyers élelmiszereket jól záródó edényekben tartsuk a hűtőszekrényben is, hogy a levük véletlenül se folyhasson rá más élelmiszerekre.
– Ha nyers élelmiszerhez értünk, alaposan mossuk meg a kezünket meleg, szappanos vízzel.
– A gyümölcsöket és a zöldségeket mossuk meg főzés vagy tálalás előtt.
– Sütés/főzés során a kórokozók elpusztulnak, ha hús belső hőmérséklete elérte a 75 °C-ot.
Az alábbi élelmiszerek jelentenek magasabb fertőzéskockázatot:
– nyers hús,
– nyers és félig főtt tojás,
– pasztőrözetlen tejtermékek,
– zöldségek és gyümölcsök.