Próbáld ki online hogyan mutat a falon a vakolat?

2024-12-10 10:05:28 | Módosítva: 2024-12-14 10:18:43

A Cemix új fejlesztése segítségével már a vakoláshoz, színezéshez kiválasztott termékek megvásárlása előtt megnézhetjük, hogy azok miként festenének a homlokzaton. A veszprémi cég honlapján elérhető funkcióval a szín és a struktúra kiválasztása után különböző fényviszonyok között tesztelhetjük elképzelésünket.


A hőszigetelt falrendszerek külső lezáró rétegét a legtöbb esetben a színezővakolat képezi. Ez határozza meg leginkább az épület megjelenését, és bár pofonegyszerűnek tűnhet a feladat, téved, aki azt gondolja, hogy a kívánt végeredményhez elég a megfelelő színt kiválasztani.

Mire figyeljünk a homlokzati szín kiválasztásánál?

A döntésnél számos tényezőt kell figyelembe venni. Az első, és talán legfontosabb a környezettel, az utcaképpel és az épület egyéb részeivel való összhang. Itt olyan apróságokra is érdemes gondolni, mint a lábazat, a cserép, a nyílászárók, a faburkolatok vagy a fényviszonyok. Ökölszabálynak számít az is, hogy két-három eltérő színnel és különböző formák alkalmazásával hangsúlyosabbá, szebbé lehet tenni a homlokzatot. Túl sok szín használatával azonban ellentétes hatást érhetünk el, ezért ez nem ajánlott.

A struktúra és a textúra jelentősége

A külső megjelenést a színezővakolat struktúrája, vagyis felhordáskor felvett textúrája is lényegesen befolyásolhatja. Részben azért, mert megváltoztatja a színről alkotott összbenyomást. A struktúra alapvetően a termék szemcseösszetételéből adódik, de a kivitelezés során ez tovább formálható. Magyarországon a legnépszerűbb alapstruktúrák közé a kapart, a dörzsölt és a spricc elnevezésűek tartoznak, de ismertek még többek között a cuppantott, a kanálmintás és a géppel szórt technikák is. A struktúra megjelenését és hangsúlyosságát a szemcsék mérete nagymértékben befolyásolja. A kültéri színezővakolatok 1,5 mm-es szemcsemérettől kezdődnek, de a környezeti hatásokkal szembeni ellenállás szempontjából a legalább 2 mm-es változat használata javasolt. Figyelembe kell azonban venni, hogy minél nagyobb szemcseméretet használunk, annál markánsabb lesz a struktúra, és annál sötétebbé válik a vakolt felület. Ennek az a magyarázata, hogy a nagyobb szemcsék nagyobb mikroárnyékot vetnek, így jobban érvényesülnek az árnyékhatások.


Tényleg ilyen bonyolult a színezővakolat választás?

A fentiekből is kiderül, hogy a döntés, vagyis a megfelelő termék kiválasztása egy olyan folyamat, amely több buktatót is magában foglal. Hiába a körültekintő tervezés, sokszor előfordul, hogy a homlokzatra felvitt színezővakolat nem a kívánt árnyalatot adja vissza, kicsit sötétebb vagy kicsit világosabb, mint amit a tulajdonos vagy a kivitelező előzetesen elképzelt. A tévedés és a csalódás kockázatát csökkenthetjük a Cemix új fejlesztésével, amelyet a veszprémi építőanyaggyártó cég honlapján először a színezővakolat termékek adatlapján lehetett elérni, pl. a 2703 STRUCTUROLA PRIMO adatlapján itt.


A funkció segítségével kiválaszthatjuk a nekünk tetsző színárnyalatot (az Inspiration színkártya széles palettájáról), beállíthatjuk a felület struktúráját (a szemcseméret alapján), majd az élethű végeredményt egy 3D megjelenítőben tekinthetjük meg. Ezen a bevakolt homlokzat sarokrésze látható, amit az egér segítségével jobbra-balra forgathatunk, így változtatva a fényviszonyokat és az árnyékolást. Ha látjuk, hogyan néz ki a vakolat napfényben és sötétben, nagy eséllyel megalapozottabb döntést hozhatunk.



Szót kell ejteni még arról is, hogy a HBW mutató alapján lehetőség van az elérhető színárnyalatok szűrésére is. Ezt a német szakirodalomból származó szakkifejezést (Hellbezugswert) leginkább talán „világossági értéknek” lehet fordítani. A mutató egy 0-tól 100-ig terjedő szám, amely egy felületről – például homlokzatról – a színkép látható tartományában visszavert fény százalékos arányát jelzi. Minél kisebb, annál több fényt nyel el a kérdéses szín, és minél nagyobb, annál világosabb (a HBW=0% a teljesen sötét).

Továbbfejlesztési lehetőségek

A paraméterezhető, több termékcsoportra is rászabható funkció a színezővakolatok mellett – eltérő színpalettával – a Cemix által gyártott nemesvakolatok és homlokzatfestékek adatlapján is megtalálható már. Utóbbi esetben struktúra hiányában a 3D-és fény- és árnyjáték opció nem elérhető. A cég tervei között szerepel a funkció további termékcsoportokra való kiterjesztés, illetve új beállítási lehetőségek bevezetése.


www.cemix.hu


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Komfort és hőérzet

A kellemes hőérzet főként a helység belső hőmérsékletétől és annak eloszlásától, valamint a levegő minőségétől (páratartalom, hőmérséklet, frissesség, tisztaság) függ. A lakásban romlik a kellemes...


Falak tisztítása, javítása

A falak az „épületek ruhái”, melyek sajnos néha elszennyeződnek, megsérülnek. E problémák többsége azonban nem jelenti azt feltétlenül, hogy teljes renoválásra, festésre van szükség, néha ennél...