Felvetődik persze az a kérdés is, hogy egy akkumulátoros gép kiegészíti, vagy helyettesíti is a hálózati fúrógépet az igényes barkácsoló gépparkjában. Azt kell mondanunk, hogy jórészt igen. Ütvefúrónak, illetve fúrókalapácsnak ez a sorozat nem alkalmas, de pl. faipari munkákban rendkívül jól kihasználható; könnyen üzembe helyezhető, erős, nagyon finoman szabályozható, mindazt tudja, amit a hálózati gépek, de mégsem kell bajlódnunk a csatlakozó zsinórral. A fordulatszám szabályozása talán - az egyenáramú hajtásnak köszönhetően - még finomabb, mint a hálózati társaké.
Nézzük egy kicsit a műszaki adatokat. A MAX 132 energiaforrása 11 cellából álló (13,2 V-os), 1,5 Ah-s NC akkumulátor
(3). Teljesítményére talán a legjobban érzékelhető adat a max. 18 Nm-es nyomaték, ami olyan nagy erőt jelent, hogy kézzel nem lehet megfogni a tokmányt. Próbaként 60 mm átmérőjű körkivágóval keményfában dolgoztunk a géppel; meg sem kottyant neki (4). A komplett fúrógép érdekében a MAX 132 a kapcsológombbal vezérelhető elektronikus fordulatszám szabályozó mellé kétfokozatú mechanikus váltót (5) is kapott, így a fordulatszám igen széles tartományban változtatható; az 1-es fokozatban 0 és 450, a 2-esben 0 és 1500 ford/perc között. A maximális fordulatszám már elegendően nagy fához, kis fúróátmérőkhöz is, vagy éppen csiszolókorong forgatásához, ugyanakkor fém vagy kemény tárgyak fúrásakor, esetleg menetvágáskor igen hasznos az alacsony fordulat és a nagy erő.
Egy csúcskategóriájú csavarozótól elvárhatóan a Kress gép természetesen komplett
nyomatékhatárolóval és fordulatirány-váltóval is rendelkezik (6). Fúrási munkákhoz
a nyomatékhatároló kikapcsolható, csavarozáshoz pedig - a nyakrészen lévő,
klasszikusnak mondható tárcsás megoldással (7) - 7 fokozatban állítható a maximális
nyomaték. E fölött a tengelykapcsoló megcsúszik, további nyomatékot nem visz
át. Ezt a határolót bizony használni kell, mert a gép olyan erős, hogy például
kis csavarátmérőnél átszakíthatja a menetet, vagy elnyírhatja a csavarszárat
(8). A fordulatirány-váltó igen jól kézre esik a kapcsológomb felett. Érdekessége,
hogy egy középső, reteszelő fokozat is van rajta. Ez nem csak a tengelyt rögzíti,
de elektromosan is "bekapcsolhatatlanná" teszi a gépet. Kizárja például, hogy
a tároló kofferban véletlenül benyomódjon a kapcsológomb.
A MAX 132 gyorsbefogó tokmánnyal rendelkezik, ami ma már szinte alapkövetelmény. Ehhez csak egy praktikus jó tanácsot adunk. Bár elvben a szerszámcserét kikapcsolt állapotban, a tárcsa kézi forgatásával kellene végezni, tudjuk, hogy a gyakorlatban mindenki csak megfogja a tárcsát, és a tengelyt a motorral forgatja meg. Ha már így csináljuk, akkor mindig ügyeljünk arra, hogy a mechanikus váltó az 1-es fokozatban legyen, a nyomatékhatároló pedig ne legyen 4 fokozat fölött. Így elkerülhetjük, hogy az erős gép megsértse tenyerünket.
Említést kell még tennünk a Kress gép ún. kifutásfékjéről, ami a kapcsológomb elengedésekor azonnal megállítja a tengelyt. Ennek is fontos biztonsági szerepe lehet.
Mindent egybevetve fájó szívvel adtuk vissza a MAX 132-t. Nagyon jó helye lenne az igényes barkácsoló műhelyében is, az asztalosműhelyben, a kisgépszerelő iparos szerszámkészletében pedig szinte nélkülözhetetlen egy ilyen szerszámgép.