Sokasodó mobil eszközeink egyetlen hátránya, hogy rendszeres feltöltésre szorulnak. Ilyenkor a készülék mobilitása megszűnik – akár a hagyományos módon, vezetékkel kapcsoljuk a töltő adapterre, akár korszerűbb, indukciós töltőt használunk. Mobilunkat nem tudjuk töltés közben a fix helyről eltávolítani, valamiféle kontaktusra szükség van. Egy izraeli fejlesztés az eddigieknél mobilabb megoldást kínál a feladatra.
Kicsit hasonlít az elv a wireless otthoni hálózathoz, vagyis egy adott hatósugáron belül készülékünk folyamatosan töltéshez jut. A Wi-Charge fejlesztésén már 2010 óta dolgoznak. Az energia továbbításához infravörös fényt használnak, és az energia fogadására fotovoltarikus cella szolgál. Az eddigi eredmények szerint egy 50 négyzetméteres helyiséget képes besugározni az infra töltő – tehát egy iroda, vagy internet kávézó területén automatikusan töltésre kapcsolódhat mobil telefonunk, vagy laptopunk. Mindehhez csupán egy mini kamera méretű fogadóeszközt kell a töltő aljzathoz csatlakoztatni. Az infra energia továbbításnak semmiféle egészségügyi kockázata nincs, hiszen fizikailag ugyanaz zajlik le, mint a napsugárzásban, vagy egy infra fűtőkészülék használatakor.
Ha ez a technológia sikeressé válik, akkor minden bizonnyal hamar elterjed majd – akár a háztartásokban, akár a nyilvános helyeken.
Tömegesnek még
nemmondanánk, de kétségtelenül megjelentek országútjainkon a zöld
rendszámtáblával felszerelt gépkocsik. Ahírekben is azt halljuk, hogy
azilyen autók vásárlásához az állam...
A magyar hidrogénstratégiai jövőkép megvalósításában fontos állomást
jelent az első töltőállomás átadása és tesztüzeme. Egy lépéssel közelebb került
az ország ahhoz a célkitűzéshez, hogy 2050-ig...