Vigyázat, nem biztos, hogy gyerekbiztos!

2016-10-20 09:23:48 | Módosítva: 2016-10-20 09:26:13

A gyermekbiztos zárást igénylő termékek húsz százalékánál találtak valamilyen problémát a magyarországi ellenőrzéseken – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) egy európai uniós ellenőrzés eredményeit ismertetve a honlapján.


Az összefoglaló

Az ÁNTSZ által közzétett összefoglaló szerint 2015 második felében 15 tagállamban, köztük Magyarországon lakossági forgalomba hozott, veszélyes anyagot vagy keveréket tartalmazó termékek esetén ellenőrizték, hogy a csomagoláson van-e gyermekbiztos zár, és az megfelelő-e. Az ellenőrzött termékek 20%-ánál találtak valamilyen problémát a hazai felügyelők. Ez az arány valamivel jobb az uniós átlagnál, ám a hazai eredmény sem mondható jónak – írták.

A lakossági forgalomba kerülő, fokozottan veszélyes anyagokra és keverékekre szigorú csomagolási előírások vonatkoznak, hogy a balesetek elkerülhetők legyenek. Ezek csomagolását gyermekbiztos zárral kell ellátni. További előírás, hogy az ilyen termékeket ne lehessen összetéveszteni például élelmiszerekkel vagy kozmetikumokkal, és ne keltsék fel a gyermekek figyelmét. A legveszélyesebb termékek esetén a vakok és gyengénlátók által kitapintható veszélyjelzést kell elhelyezni a csomagoláson.

Mindezen előírások betartásának alapja az, hogy a gyártók, forgalmazók helyesen állapítsák meg termékeik veszélyességi fokát – közölte az ÁNTSZ. A vizsgálat eredményeiről azt írták; a hazai felügyelők 227 célzott ellenőrzést végeztek el hat hónap alatt, és 46 esetben találtak valamilyen gondot. A legtöbb a gyermekbiztos zárással, különösen a tanúsítványok elérhetőségével, meglétével, megfelelőségével és a gyengén látókat figyelmeztető jelzés hiányával vagy rossz elhelyezésével volt. Egy esetben fordult elő, hogy hiányzott a gyermekbiztos zárás, és emiatt a terméket levetették a boltok polcairól. Pozitívan lehet értékelni, hogy valamennyi érintett cég együttműködő volt, legtöbbször maga is törekedett a hibák kijavítására.

Gyermekbiztos zárást igénylő termékek lehetnek például a konyhai zsíroldók, lefolyótisztítók, oldószerek, vécétisztítók, rozsdamarók, grillgyújtó folyadékok, háztartási savak, lúgok. Az ÁNTSZ kitért arra, hogy bár az ellenőrzési kampány hatására remélhetően kevesebb hibás csomagolású termék kerül forgalomba, a legjobb gyermekbiztos zár sem ér sokat, ha a terméket a gyermek számára elérhető helyen vagy esetleg nyitva hagyjuk.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy mérgezés gyanúja esetén éjjel-nappal hívható az Országos Közegészségügyi Központban működő egészségügyi toxikológiai tájékoztató szolgálat a +36-80-201-199-es ingyenes telefonszáma, amelyen a várható tünetekről, az elsősegélyről és az orvosi ellátás szükségességéről adnak felvilágosítást.



Uniós projektről összesített angol nyelvű jelentés itt olvasható!


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Betörés megelőzés

A nagyvárosok – élükön Budapest – egyes rossz hírű övezeteinek bekamerázása azt eredményezi, hogy a korábban ott „dolgozó betörési szakemberek” más városrészekbe teszik át tevékenységüket....


Gyémánt vágótárcsák

Kemény vagy erősen koptató anyagok vágásához speciális vágóéllel rendelkező szerszámok szükségesek. Legtöbbször beton, kő vagy kerámia vágásakor lehet szükségünk gyémánt vágótárcsákra. Borsos áruk...