Kert az akváriumban

2017-04-27 11:04:12 | Módosítva: 2017-04-27 11:04:24

Az akvakertészet, és egyik ága a holland akvárium nagyon szép és hasznos szobai dísz, amellett hogy alkotója igazi művész. Röviden ez egy olyan akvárium, ahol a növények a főszereplők, a halak és a többi elem benne fontos, nélkülözhetetlen, de csak statisztaszerepet töltenek be. A lényeg az egység.

Mint az akváriumok általában amellett hogy esztétikusak, jó hatással vannak a szoba levegőjére, az nem lesz túl száraz, így ilyen szempontból egészségünket is védik. Az akvarisztika igen népszerű már régóta, hiszen egy kis természetet csempészünk be vele lakásunkba. A hagyományos akváriumot a halakért tartjuk, és a növények egyfajta hátterét adják ennek. Az akvakertészet ennek kicsit az ellentéte: a növények, a faágak és a kövek a víz alatti természet képét varázsolják lakásunkba, amiben halak vagy garnélarákok is lehetnek.

A módszer a japán Takashi Amano-tól ered

Az angol nyelvű „Nature Aquarium” kifejezés adja vissza legjobban az irányzat lényegét, a növényes akvarisztika a víz alatti harmóniát mutatja be. És ahogy egy természetes biotópban is több a növény, kevesebb az állat – így harmonikus, természetes ez a látvány. A holland akváriumokban például sokféle színes növény található, erősen megvilágítva vidám látványt nyújtva. Az erős megvilágításnak köszönhetően a növények természetes fotoszintézise apró levélfelszíni buborékokat is eredményezhet az oxigéntől telített vízben.









Az akvakertként berendezett akvárium gondozása, felépítése sokban más, mint a hagyományos „halas” akváriumé. Ennek is már kiterjedt szakirodalma van, így itt csak pár dolgot említenénk meg, és a képek beszéljenek magukért. A vízinövények a tápoldat mellett széndioxidot is kapnak a vizükbe a jobb fejlődés érdekében. A vízminőség biztosításában, a szűrésben baktériumok is szerepet játszanak. A víz kezeléséről, klórmentességéről speciális készülék is gondoskodhat. Ha profi a vízcserélő rendszer, akkor a kész akvakert heti 1-2 óránál nem igényel több gondozást. Rengeteg növény közül választhatunk, ezek lehetnek talajban gyökerező, úszónövények, de akár mohafélék, vagy faágakra kötözött formákat is kialakíthatunk. A kövek, és faágak szintén egyedivé teszik a kész víz alatti kertet.

Egy akvakert kialakításakor – attól függően, hogy igénytelenebb növényekkel telepítjük be, vagy egy teljesen profi rendszert szeretnénk – 1000-4000 forint közötti összeggel kell számolni literenként. Magyar siker is született már az amerikai Akvakertészek Szövetségének (Aquatic Gardeners Association) világbajnokságán. A debreceni Veréb Gábor már két alkalommal építette meg a legszebb víz alatti kertet, holland kategóriában.








További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Édesvízi kontra tengeri akvárium

Sok kezdő akvarista fejében megfordul a gondolat, hogy készít egy édesvízi akváriumot, amit majd később átalakít tengerivé. Nyílván úgy gondolják, hogy ez valami evolúciós folyamat, pedig szó sincs...


Akvárium választás

Ha megszületett a döntés; természet utáni vágyunk és lakberendezési álmaink eredőjeként akváriumépítésre adjuk a fejünket, akkor még az első lépések megtétele előtt érdemes áttanulmányozni a...