Némely növény érzékeny arra, és szükséges számukra, hogy gyökereik levegős, szellős körülmények között legyenek. Ilyenek például az orchideák, melyeket ezért nem is földben, hanem más, annál sokkal szellősebb termesztő-közegben tartunk, mert különben a gyökerek rothadni kezdenének. A szárazsághoz szokott szukkulensek, mint a kaktuszok sem viselik el, ha gyökerüknél pangó víz van. Még a télálló kerti kaktusz fajok is érzékenyek erre. Amelyek tavaszra elpusztulnak, azok vesztét soha sem a mínuszok okozzák, hanem az olvadó hólé megáll a töveknél, és kirohadnak a gyökereik. Más növények viszont, kiválóan bírják, sőt szeretik a bőséges vízellátást, még az sem zavarja őket, ha gyökerük teljesen levegőtlen körülmények között, víz alatt van.
Ilyenek többek között
– zöldike (Chlorophytum comosum),
– szobai futóka (Epipremnum aureum),
– sárkányszárny-begónia (Begonia „Dragon Wing Pink”),
– szobaborostyán (Hedera canariensis),
– zebrapletyka (Tradescantia zebrina),
– bíbor pletyka (Tradescantia pallida),
– édesburgonya (Ipomoea batatas),
– díszcsalán (Plectranthus scutellarioides).
Ezek hajtásait levágva, és vízbe téve, sokszor még csak a lankadás jeleit sem mutatják annak ellenére, hogy gyökerük így nincs – bár ezt hamar megoldják, és egy-két hét alatt gyökeret növesztenek. Ha a levágott hajtás nem lankad, akkor nyugodtan tegyük napos helyre, így fokozva a transpirációt. Gyökér híján ugyanis ilyenkor a növény úgy veszi fel a vizet, hogy a levelein párologtat, és ennek szívó hatása révén jut fel a szárba, majd a levelekbe a víz, a gyökérnyomás hiányában is. Az említett fajok, fajták olyan jól elvannak vízben, hogy miután gyökeret eresztettek, azután is maradhatnak így, ebben a kissé meghökkentő, de dekoratív formában. Azt azonban ne felejtsük el, hogy szép az üvegben a kristálytiszta átlátszó víz, de ebben csak egy ideig fejlődnek a növényeink jól, utána különféle hiánytüneteket produkálnak majd. Ezt megelőzendő, amikortól gyökerük lett, tartsuk őket híg komplex műtrágyát tartalmazó tápoldatban.
Életterük lehet egy hétköznapi befőttes üveg, de választhatunk a lakás stílusához és hangulatához illő dekoratív üvegpalackokat, vázákat is. Nagyon jól mutatnak a növények a halak tartására már betiltott, számukra alkalmatlan gömbakváriumokban is. Az üvegpalackok egyik nagy előnye, hogy azonnal látjuk, ha a növénynek vízre van szüksége. A lényeg, hogy a gyökerek láthatóak legyenek, így nem csak a növény „fele” díszít, mint virágcserepes tartás esetén – hanem az egésze, tetőtől talpig.