A tojás festésére számos lehetőség van
A vörös- és lilahagyma héja is kiválóan megszínezi a tojást, és ha valamilyen levelet teszünk rá, és harisnyába kötve tesszük a színező lébe, még a minta is megmarad rajta.
Sokféle módon dekorálhatjuk tojással az ünnepi asztalt. A tojáshéjba öntött gyertya, vagy a tojáshéjban nevelt zsázsa, vagy egyéb gyorsan kelő fűszernövény, de akár a csíráztatott búzaszemek – mind kiváló dekorációk.
A pókhálósan festett tojás különlegessége, hogy ezt rendhagyó módon a héja nélkül kell tálalni. Megfőzzük a tojást, és elkészítjük tojásfestékből a festő oldatot. Eddig minden a megszokottak szerint megy, ám hagyományos festésnél arra vigyázunk, hogy a tojások ne törjenek össze, a pókhálós festésnél pedig pont az lesz a lényeg, hogy összetörjenek…
Ha egy kanállal, annak a domború részével egy határozott ütést mérünk a főtt tojásra, akkor annak a héja körkörösem fog berepedni, ez adja majd a fő mintát, de szebb lesz az eredmény, ha körbe törögetjük a héjat. Lényeges, hogy a törésvonalak ne legyenek túl sűrűn, mert ha túl apróra törjük a héjat a tojáson, akkor a festék mindenhová beszivárog, és egyszínűvé válik a tojás. Ha jól csináljuk, akkor a festék, csak a repedéseknél jut be, és a képeken látható hálós mintázatot eredményezi. Némi kísérletezés szükséges hozzá, hiszen az eredményt csak akkor látjuk, amikor kissé hagytuk kihűlni a tojást, és ezután leszedtük a héját. Ekkor az alkotásunk olyan, amilyen: már ilyenkor nem lehet javítani rajta. Biztosan lesz néhány nem tökéletesre sikerült próbálkozásunk is az elején, ám érdemes nem feladni a dolgot.