A divattervezők darabjai valóban mutatósak, de olyan komoly járvány idején, mint a mostani, érdemes inkább egyszínű fehér szövet arcmaszkot vásárolni vagy varrni. A fertőtlenítés alapvetően fontos, de ha egy szép színes maszkot hipóba áztatunk, a színei kifakulnak, foltos lesz. Pedig leggyorsabban hipóba áztatással tudjuk fertőtleníteni a maszkot, és ahhoz, hogy védelmet biztosítson számunkra, minden használat után fertőtlenítenünk kell. Hipó (pontosabban klór tartalmú mosószer) nélkül csak magas hőmérsékleten (min. 60 fok) mosva, majd kivasalva tudjuk megfelelően fertőtleníteni. De amikor csak 1-2 szövet arcmaszkunk van, nem tudjuk megfelelően kimosni, mert nem jön össze a megfelelő mennyiségű ruhanemű időben, amivel a mosógép elindítható. Persze a kevésbé veszélyes időszakokban, amikor nem kell mindennap maszkot viselnünk, lehet kicsit divatozni is a színes maszkokkal, Ázsiában eddig is nagyon sokszor hordtak az emberek arcmaszkot.
Az arcmaszk méretei
Legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha van legalább 1 darab orvosi maszkunk. Ezt maszkot használhatjuk szabásmintának. A méretek fontosak, mert éppen a miatt nem elég biztonságosak az orvosi maszkok, mert nem simulnak teljesen az arcunkra, így szabad utat engednek a levegőben lévő vírusoknak. Ezeknek a maszkoknak a mérete univerzális, a legtöbb ember arcára – úgy ahogy – megfelelő. A maszk bőségét, mélységét – hogy az orrunk és az állunk beleférjen – az orvosi maszkok esetében a hajtás adja. 2-3 hajtás elegendő, akár egy irányba, akár szemben egymással. De hajtás nélkül szabással is kialakíthatjuk a bőséget.
A maszk teljes szélessége 16-18 cm legyen, magassága pedig 15-16 cm. Ez a 15-16 cm kell középen az orrunk és az állunk számára, és hajtással vagy szabással 6-9 cm-re kell szűkíteni az arcmaszk két szélét. A fülre akasztandó gumi is 15-16 cm hosszúságú legyen. Ezek a méretek a készre varrt arcmaszk méretei, szükséges a varrás ráhagyásokat mind az anyag kiszabásakor, mind a gumi méretre vágásakor rászámolni pluszban. A maszk két szélére varrhatunk gumiházat is, amiben átvezetjük a gumit. Így kicsit könnyebb elkészíteni a maszkot, de fontos, hogy 6-9 cm-rel hosszabbra kell levágjuk a gumikat. Ha biztonságosabbá szeretnénk tenni a maszkot, varrjuk kettő, vagy akár három rétegűre.
A szövet arcmaszk nem véd meg a koronavírus fertőzéstől, de csökkentheti a fertőződés veszélyét, mert orrunkat és szánkat védjük vele! Elsősorban az hordjon maszkot, aki beteg, de senki nem lehet ma biztos abban, hogy nem fertőződött-e már meg. Szinte bármilyen bakteriális, felső légúti vagy egyéb vírusos megbetegedés esetén védhetjük környezetünket avval, ha maszkot viselünk.
Ötletek és fotók: Internet, Craft Passion