A mobil klíma hatásfoka természetesen nem vetélkedhet a split klímáéval. Amíg a beltéri és kültéri egységre szétválasztott split klíma hűtési folyamata teljes egészében a belső térben játszódik le, a hő leadás pedig teljes egészében a külső térben történik, addig ezt a konstrukciós előnyt nem lehet kiegyenlíteni. A helyiség, a lakás akár hermetikusan zárt lehet (sőt, a jó hatásfok érdekében ez szükséges is), és a beltéri egység a belső levegőt keringeti.
Ami mellette szól
A mobil klíma előnyei az egyszerűségében rejlenek. A hűtő és a hőleadó egység nincs szétválasztva, mindkettő a – jellemzően beltérben elhelyezendő készülékben – van. Emiatt kissé zajosabb, mint a split klíma, mert halljuk a kompresszor hangját is működés közben. A „beltéri egység” lényegében ugyanúgy működik, mint egy split klímánál. A hőleadóban keletkező meleget azonban a mobil klímánál ugyancsak a beltérből elszívott (már hűtött) levegőből szállítjuk ki a szabadba, ez már eleve némi hatásfokromlást okoz. Ráadásul a beltérből folyamatosan kiszívott levegő helyére törvényszerűen kell hogy érkezzen a külső térből meleg levegő, ezt nem lehet elkerülni. Ha a mobil klíma hűtő csövét a megnyitott ablakon keresztül közvetlenül kivezetjük, akkor ott viszonylag sok meleg levegő áramlik vissza a lakásba, ha ezt hermetikusan tesszük meg, akkor jóval kevesebb.
Erre szolgál a fali átvezetés, de a megnyitott ablakokhoz is kaphatók olyan védőfóliák, amik a kültéri levegő közvetlen visszaáramlását megakadályozzák. Ez a lezárás azonban sohasem lehet teljesen légmentes, mert a lakásból folyamatosan elszívott hűtőlevegő egyszerűen vákuumot hozna létre, és a klíma gyakorlatilag leállna. A levegő folyamatos pótlásáról mindenképpen gondoskodnunk kell, ezzel azonban már lehet kicsit játszani. Például úgy, hogy – függetlenül attól, hogy mobil klímánkat a lakásban hol helyeztük el – a légbevezetést az árnyékos, hűvösebb front felől biztosítjuk; résnyire nyitott ablakkal vagy más módon.
Felfrissülést ad
A mobil klíma legnagyobb előnye a gyors beüzemelés lehetősége szakember, külső segítség nélkül. És ha a gyenge pontjait nem is tagadjuk el, igenis hűti a levegőt, felfrissülést ad! Még egy sima ventilátor is csökkenti az ember hőérzetét, mert az áramló levegőnek hűtő, hőelvonó hatása van. A mobil klímánál ráadásul ez az áramló levegő hűvös, tehát a közérzetet lényegesen javítja egy nagy melegben. Lehet, hogy a lakásban lévő hőmérő nem fog csak pár fokkal alacsonyabb hőmérsékletet mutatni, ily módon nem hűti le 20 fokosra a lakást, de a klíma működése alatt a komfortérzetünk lényegesen jobb esz.
A költségek is lényegesen kedvezőbben alakulnak, mint egy split klímánál. Egy mobil klímát 70-100 ezer forintért meg tudunk vásárolni, a webshopból ingyen házhoz szállítják, és leteszik az ajtó elé. A többi a mi dolgunk. Split klímát ma már egyáltalán nem lehet így vásárolni, csak szakcégnél, a beszereléssel együtt. Ha lehet is kapni, az alap ára legalább kétszer több, mint a mobil klímáé, és ehhez hozzá jön még a beszerelés 60-100 ezer forintos költsége.