Elhasznált levegő, vírusok és a nem kívánatos nedvesség nélkül
Az ATREA már 1990 óta jelen van a légtechnikai rendszerek piacán. Azóta a hővisszanyerő kényszerített szellőzőrendszerek több generációját fejlesztette ki a saját erejéből, gyártotta le és szállította a konkrét megvalósításokba, olyan kiegészítő funkciókkal, mint a fűtés vagy a hűtés.
Az ATREA cég termékei az ingatlanfejlesztő érdekek széles skáláját kielégítik. A hővisszanyerő szellőztető egységek a kompakt méretüknek, a csatlakozó torkolatok variálható konfigurációjuknak és a kiterjedt szellőztető teljesítménynek köszönhetően mind az új, mind a felújított épületekhez használhatók. Az egyedülálló elektronikus szabályozással együtt olyan rendszerek keletkeznek, amelyek társasházakba, középületekbe, irodai és ipari épületekbe, ipari konyhákba, gasztroközpontokba, de nem utolsó sorban családi házakba is kiválóan alkalmasak.
Az ATREA fejlesztési osztálya számára nagy kihívást jelentett a kényszerített szellőztetés kifejlesztése a társasházakhoz. Szinte minden lakást másképp használnak a nap folyamán, a lakások különböző méretűek, a családok eltérő nagyságúak, és néha látogatót is fogadnak. Ezzel együtt figyelembe kellett venni azt is, hogy nem minden lakó szeretne foglalkozni a légtechnikai rendszerek karbantartásával.
Végül két funkcionális megoldás született. Az első egy központi rendszer, amely a nagy légtechnikai egységek üzemeltetésére hagyatkozik egy bizonyos számú lakáshoz. A másik megoldás a decentralizált rendszer, amelynek alapja a minden lakásra külön működő kis légtechnikai egységek.
Központi szellőzőrendszer
A hővisszanyerős légtechnikai egység rendszerint a ház tetején vagy az alaksorában helyezkedik el. Ez az egység megszűri a friss levegőt, majd hőkezeli, és a ventilátor a központi légtechnikai vezetékbe nyomja. A központi légtechnikai hálózat végpontjain kerül telepítésre a légáramlás szabályozó, amelyből a friss levegő a végső helyére, vagyis a lakóhelyiségekbe jut. Az elhasznált levegőelszívó légtechnikai hálózat hasonlóképpen került kivitelezésre. Az ajánlatban kétféle szabályozó is megtalálható, az egyik az okos „SMART box”, vagy az egyszerűbb az „EASY box”.
EASY box – miért válasszuk?
– Az egyszerűbb
EASY box a teljes légtechnikai rendszerben önállóan működő elemként viselkedik.
A központi egység teljesítménye úgy szabályozható, hogy a központi légvezetékben
állandó nyomást tartson.
– A légtechnikai
rendszerhez tetszőleges számú EASY box kapcsolható, hiszen a kapacitásnak csak
a központi egység teljesítménye szab gátat.
– Az EASY box
kisebb helyigényű a telepítés szempontjából a SMART boxokkal szemben.
– Az EASY boxhoz
egy légminőség érzékelő és az intenzív szellőztetést ki-bekapcsoló kapcsoló
csatlakoztatható.
– A beruházási
költségek sokkal alacsonyabbak a SMART boxokkal szemben.
SMART box – miért válasszuk?
– A SMART box egy
továbbfejlesztett változat, amely már kommunikál a központi légtechnikai
egységgel. Ennek a kommunikációnak köszönhetően optimalizálható a központi
egység teljesítménye, és az átáramló levegőmennyiség is. Ez kedvező hatással
van: a központi egység energiafogyasztására, és csökkenti a lakások
légáramlásának fojtószelepén keletkező zajokat.
– A SMART box
interneten keresztül is vezérelhető a lakásban telepített fali vezérlő nélkül.
– A SMART box
légvezetékekre a lakás szintjén zónacsappantyúk telepíthetők. Ezek hatékonyan
osztják el a friss levegőt a lakásban, amikor a közös helyiségeket nappal
szellőzteti intenzíven, míg a hálóhelyiségeket éjjel.
– A SMART box
lehetővé teszi több kapcsoló és légminőség érzékelő telepítését az intenzív
szellőztetéshez.
– A SMART box-szal
szerelt légtechnikai rendszerrel könnyen kiszámítható a központi egység üzemi
költsége a rendszer egyes lakások általi használatával.
Decentralizált szellőzőrendszer
Ha a ház belső nem jelent korlátozó tényezőt, közvetlenül a lakásokba telepíthetők a kis „helyi” hővisszanyerő szellőzőegységek. Az egységet rendszerint a lakás műszaki helyiségébe vagy a folyosó, a fürdőszoba vagy a vécé álmennyezetébe telepítik. De ettől függetlenül is meg kell oldani az összes emelet központi vezetékhálózatának telepítését, legalább a használt levegő elszívása miatt. A friss levegő bevezetése egyszerűbben oldható meg az épület külső falán át.
A tulajdonképpeni szellőző egység ezután biztosítja a levegő szűrését és a hőkezelését. Ehhez az egységhez a szabályozás fejlettségi szintjétől függően telepíthetők a segédvezérlő és irányító elemek, például a levegőminőség érzékelők, az intenzív szellőztető kapcsolók és a zónacsappantyúk. A szabályozás legfejlettebb változatánál a vezérlés a webes felületen végezhető, és nincs szükség fali vezérlő telepítésére.
Milyen rendszert válasszunk tehát? Központi vagy decentralizált rendszert?
Az ATREA mindkét rendszert kínálja anélkül, hogy bármelyik rendszert preferálná. A döntés számos körülmény függvénye, például a szellőző egységek, a szabályozó boxok és a zajtompítók elhelyezési lehetőségei, továbbá a szellőztetett lakások száma, az egyéni légszűrési igények megoldásának szükségessége. Nem feledkezhetünk meg a dolog pénzügyi oldaláról sem, ahol nemcsak a beszerzési költségeket, hanem a jövőbeli üzemi költségeket és a szervizműveletek végrehajtását is figyelembe kell venni.
Az ATREA tisztában van a problematika komplexitásával. Ezért kiterjedt ügyfélszolgálatot tart fenn a légtechnikai eszközök tanácsadásától, a tervezési, kivitelezési és az üzembe helyezési szakaszon át egészen a garanciális és garancia utáni szervizelésig. Az ATREA műszaki és kereskedelmi csapata örömmel várja az együttműködést.
ATREA
Magyarország Kft.
1152 Budapest,
Szentmihályi út 137.
Telefon: +36-70-674-7783
email:
atrea@atrea.hu