Mikor és mivel szigeteljünk

2021-08-23 08:36:11 | Módosítva: 2021-08-23 08:40:08

Egy új ház építésénél, de még felújításnál is fontos gondoskodni az épület hőszigeteléséről. Az építtetőnek előbb-utóbb döntést kell hoznia arról, hogy milyen anyagot válasszon erre a célra. Azonban további kérdések is felmerülhetnek: mikorra kell az épület hőszigetelését időzíteni, mire kell figyelni.


Éghajlatunkon a szigetelési munkák elvégzésére a tavasz, a nyár és a kora ősz a megfelelő időszak. Olyan hőszigetelő rendszerelemeknek, mint a ragasztók vagy a vakolatok száradási tulajdonságai miatt a külső falszigetelést nem szabad plusz 5 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten végezni, és ideális esetben a hőmérséklet 25 °C-nál sem magasabb. A homlokzati szigetelési munkát nem szabad erős szélben vagy túl erős napfényben végezni. A munka megkezdése előtt érdemes meggyőződni arról, hogy a fogadófelület szilárd és tiszta (por- és olajmentes). Fontos az is, hogy a homlokzati elemeket, például ablakokat, ajtókat, bent maradó redőnytokokat a hőszigetelési munkálatok megkezdése előtt kell beépíteni.

A szigetelőanyag piacon széles választékkal találkozhatunk. Ismeretek hiányában könnyen összezavarodhatunk a választás tekintetében. Amit figyelembe tudunk venni; az egyes szigetelőanyag fajták műszaki tulajdonságai és termékelőnyei. Fontos, hogy biztosítható legyen a szigetelés felületfolytonossága és egyenértékűsége anélkül, hogy a szigetelés minőségét lerontó hőhidak képződjenek, melyeken keresztül a hő távozik.

Az egyik legnépszerűbb jellemző

Mely alapján egyes építtetők szigetelőanyagot választanak – a hővezetési tényező az ún. lambda érték. A szakértők azonban úgy vélik, hogy ez az érték nem lehet az egyetlen választási kritérium. Ennek oka, hogy a szigetelés minősége függ a felhasznált szigetelőanyag vastagságától, de számít az is, hogy a szigetelt épületszerkezet milyen anyagokból áll.

Nem árt tudni, hogy a szigetelőanyagoknak olyan egyéb tulajdonságai is vannak, melyek hatással vannak kényelmünkre, biztonságunkra, egészségünkre és az energiahatékony üzemeltetésre. Ideális esetben a felhasznált hőszigetelőanyag a legmagasabb, A1 nem-éghetőségi osztályú, ami jelentősen növeli a tűzbiztonságot, tűz esetén hozzájárulnak az épületszerkezet szilárdságának fenntartásához, meghosszabbítják az bent tartózkodók meneküléséhez szükséges időt, és emellett nem fejlesztenek mérgező füstöt a helyiségekben.


Jó, ha a választott szigetelőanyag megfelelő páraáteresztő tulajdonsággal is rendelkezik. Ennek köszönhetően ugyanis a szerkezeten belüli páralecsapódást – és ezzel összefüggésben a penész – kialakulásának kockázata minimálisra csökken. A megfelelő akusztikai paraméterek szintén fontosak, hogy a szigetelés is védje az épületet a nem kívánt zajoktól; jöjjön az egy lármás szomszédtól vagy a környező utcákról. Minél vastagabb a szigetelés, annál jobb, annál erősebb lesz a szigetelési képesség. A szigetelőanyag vastagságának kiválasztásakor érdemes az előírások által megfogalmazott minimális értékeket túllépni. Javaslataink a vastagságokra: 20 cm a homlokzatra, 15 cm a padlók esetében, 10 cm a válaszfalakba és 30-30 cm (két rétegben) a magastetőkhöz.

Szinte minden építtető felteszi azt a kérdést, hogy szigetelje-e az egész házat, vagy csak néhány részét. Szigetelje még a pincét és a padlást is – de hát ott ritkán vannak? Ha minél több pénzt szeretne megtakarítani a fűtésen, ha jobb beltéri klímát szeretne biztosítani, ha nem szeretne hőhidakat, akkor minden szóba jövő felületet érdemes szigetelni. A családi házak külső falain keresztüli hőveszteség 20 és 35 százalék között mozog (egy szigeteletlen épület teljes hőveszteségéhez képest), ezért a homlokzatokat az épület fűtésével kapcsolatban felmerülő költségek csökkentése érdekében mindenképpen szigetelnünk kell. A tetőtéren keresztül is sok hő szökhet el, ezért magát a tetőt vagy a padlásfödémet is fontos leszigetelni. A válaszfalak és a padlók esetében főleg a hanggátláson van a hangsúly, de a padlók, födémek tekintetében – főleg, ha alatta fűtetlen garázs vagy pince található – szintén elengedhetetlen a szigetelés.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Belső hőszigetelés tapétával

Az tagadhatatlan, hogy az épületek hőszigetelését hathatósan csak külső szigetelő réteg falra erősítésével lehet megoldani. Ez azonban jelentős beruházás, és nem is mindig megoldható, pl. egy...


Tetőterek beépítése ISOVER és RIGIPS termékekkel

MESTER+Az új építésű tetőterek hőszigetelése és a meglévő tetőterek pótlólagos hőszigetelése ISOVER üveggyapot hőszigetelő anyagokkal biztosítható. A hőszigetelő anyagok vastagságának...