Barkácsolóknak és felújítóknak

Hogyan szigeteljünk?

Az ipari kutatások eredményeként a mai vízszigetelési technológiáknak köszönhetően megbízható és közvetlenül burkolható úgynevezett kent szigetelőanyagokat használhatunk bármely területre. Ezek lehetővé teszik a gyors, helytakarékos, és több szakmát nélkülöző kivitelezést. Számos terület van, amelyen változtatni, vagy a hibákat kijavítani szeretnénk. Ilyenek például a fürdőszoba, a medence, a pince, a garázs, az alagsor.

Fürdőszoba szigetelése

Először is tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen felületre, milyen burkolatot szeretnénk fektetni, és milyen kiegészítő munkákra van szükség. Elsőként lássuk a fürdőszobát, mely a beépített berendezési tárgyakkal és bútorokkal együtt a lakás nagyon fontos egységét képezi, színei, esztétikai megjelenése és igényes kialakítása árulkodik az ott lakókról. Nem mindegy, hogy fürdőszobánk burkolatai mennyire lesznek tartósak, ami nem csak a burkolólapok minőségétől függ, hanem nagymértékben a ragasztásukhoz és fugázásukhoz szükséges - a fogadó aljzattal valamint a lapokkal szorosan összefüggő - segédanyagok minőségétől is. Akármennyire ellenállóak az anyagok a víz hatásainak, a megfelelő vízszigetelésről gondoskodni kell. Mindannyian voltunk már olyan helyzetben, hogy a többletvíz a falat, födémet átáztatva károkat okozott. Mindezt figyelembe véve a következőket kell tennünk:

  • Meglévő burkolat estében, leverjük a régit és kiegyenlítjük a felületeket. Ehhez PRIMER G műgyanta (vízzel 1:3-ban hígítva, kb. 0,15 kg/m2) alapozás után ugyanazt a ragasztót használhatjuk, amivel később ragasztani fogunk, vagyis KERAFLEX flexibilis ragasztót (kb. 1,5 kg/m2/mm).
  • Ha megtartjuk a régi burkolatot, lúgos tisztítószerrel (trisós oldat) mossuk le a zsíros szennyeződéseket, a kopogó lapokat távolítsuk el, majd a ragasztóval (mint az előző esetben) javítsuk ki a felületet.
  • Ha új aljzataink vannak, fontos, hogy mennyi nedvesség van bennük. Ha tökéletesen száraz az összes felület (3% alatti maradék nedvességtartalom), és megfelelő szilárdságú is (nem porlik, nem repedezett), akkor az egykomponenses MAPEGUM WP-t alkalmazzuk (1,4 kg/m2), a fentiekben leírt felületalapozás után hordjuk fel hengerrel 2 rétegben, min. 1 mm vastagságban. A repedésre érzékeny negatív sarkokba (fal-fal, padló-fal, dilatációk) ne felejtsük előzetesen beépíteni a MAPEBAND hajlaterősítő szalagot.
  • Ha új aljzataink nem tökéletesen szárazak, de legalább egy hetesek és megfelelő szilárdságúak is, akkor a kétkomponenses MAPELASTIC-ot alkalmazzuk (3,5 kg/m2). A felületek bőséges előnedvesítéssel történő alapozása után hordjuk fel glettvassal két rétegben, min. 2 mm vastagságban. A továbbiakban a már leírtak szerint járjunk el.
  • Mivel rugalmas szigetelésre kell burkolatot ragasztani és fugázni, fontos, hogy flexibilis anyagokat használjunk. A ragasztáshoz KERAFLEX ragasztót (4-5 kg/m2), a fugázáshoz ULTRACOLOR fugázót (lapmérettől függ az anyagigény), a negatív sarkoknál pedig rugalmas MAPESIL AC szilikont használjunk.
  • Ahol nem lesz szigetelés, de van megmaradó burkolat, tapadást biztosító alapozást kell készíteni a kétkomponenses MAPEPRIM SP-vel (0,2 kg/m2), melyre már nyugodtan ragaszthatjuk és fugázhatjuk az új burkolatot az előzőekben leírtak szerint.

Pince, garázs és alagsor szigetelése

  • Belső talajnedvesség elleni szigetelés esetén - amennyiben a meglévő vakolt felületek stabilak és a víz hatására nem fognak leválni a szerkezetről (téglafal, betonfal) - a MAPELASTIC-ot használhatjuk. A nem burkolt részeken az IDROSILEX PRONTO vízzáró gyári habarcsot alkalmazhatjuk min. 3 mm vastagságban (5 kg/m2). A legfelső kb. 1 m-es sávban a régi vakolat helyett 2 cm vastagságban a lélegző-szárító MAPE-ANTIQUE MC gyári habarccsal készített vakolattal a felszálló nedvességet ki kell szellőztetni.
  • Általában a régi vakolatot ki kell cserélni, mivel ezek már nem stabilak. Ilyenkor a régit leverjük, dübelekkel rabichálót erősítünk fel a falakra, és kb. 2 cm vastagságban új vízzáró vakolatot készítünk az IDROSILEX habarcs-adalékszerrel. A többi réteget az előzőekben leírtak szerint kell elkészíteni.
  • Külső falszigetelés esetén bitumenes kent szigetelést is készíthetünk. Ilyenkor alkalmazzuk a PLASTIMUL-t, melyet egyben felhasználhatunk a szigetelésvédő hőszigetelő lapok felragasztásához is.
  • Garázs tetőszigetelése esetén is alkalmazzuk a PLASTIMUL-t, melyből cement és kvarchomok hozzáadásával akár járható tetőt is készíthetünk.

Szabó László
tervezői szaktanácsadó

A Mapei termékek beszerezhetők az ország egész területén, több mint 200 márkakereskedőnél, bővebb információ:

Mapei Kft.
2040 Budaörs, Sport u. 2.
Telefon: (23) 501-670
Ingyenes szakatanácsadás: (23) 501-674
E-mail: szaktanacs@mapei.hu
Internet: http://www.mapei.hu/

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: szigetelés

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Résszigetelés

A hideg, szeles idő beköszöntével sokan érezhetik úgy, hogy a lakásuk érezhetően "szellősebb", mint szeretnék. Ez a gond főleg a lakás régi nyílászáróinak egyre rosszabb állapotából adódik. Időről...


Hőszigetelés falfestékkel, megoldás hideg falakra

Utólagosan is hőszigetelhetünk olyan problémás esetekben, mint társasházi lakásunk falai, műemlék típusú épületek, panelházak stb. Azalább javasolt rendszer megoldással utólag is, viszonylag...