Nem használt tetőtér hőszigetelése: ha a tetőteret – ideiglenesen vagy véglegesen – nem kívánjuk használni, akkor a szigetelőanyagot a padlásfödémre fektethetjük.
Beépített tetőtér hőszigetelése: ha lakható tetőteret szeretnénk, akkor a szarufák közé és a szarufák elé keresztben helyezünk el szigetelőanyagot, majd ezt a belső oldalról burkolattal látjuk el.
A szükséges méretre szabás az építkezésen, gyakorlatilag hulladékmentesen elvégezhető, és ugyanaz a tekercs használható minden szarufatávolsághoz. A vágás hossza a szarufák belső távolsága +1,5-2 cm ráhagyással történik, ami a szigetelőanyag rögzítését – befeszülését – biztosítja. A megfelelő méretű szigetelőanyagot a kigurított tekercs hosszára merőlegesen szükséges levágni. A hőszigetelő réteg vastagsága teljes szarufa szigetelésnél a szarufa magasságának felel meg. Ilyen esetben – amikor a teljes szarufa magasságot kitöltjük szigeteléssel – páraáteresztő tetőfólia használata szükséges.
Miután a szigetelést elhelyeztük a szarufák közé, következik a belső, szarufák alatti réteg elhelyezése. Ez kerülhet fa lécvázak közé – ilyen esetben a lécváz a szarufával közvetlenül pontonkénti csavarozás segítségével kapcsolódik össze –, vagy elhelyezhető fém profilvázak közé is.
Miután elhelyeztük a szarufa alatti hőszigetelést, szerkezetünket párazáró fóliával befedjük, melyet minden esetben felület-folytonosan és légtömör kialakításban szükséges elkészíteni – átlapolásoknál, összeragasztásoknál, szerkezeti csatlakozásoknál is. Az így elkészült felületre még egy vázrendszer kialakítása ajánlott, melyben a szükséges elektromos, gépészeti és egyéb vezetékek, szerelvények elhelyezhetők a párazáró fólia áttörése nélkül. Ezután a belső burkolatot a kialakított vázra csavarozással rögzítjük. A belső burkolat kialakítása leggyakrabban gipszkarton lapok felhasználásával történik, az adott gyártók utasításai szerint.
Fontos megemlíteni, hogy az URSA üveggyapot termékek a legmagasabb, A1-es, nem éghetőségi kategóriába tartoznak, mellyel hozzájárulnak a tetőtéri szerkezet tűzvédelméhez. Az URSA üveggyapot termékek az egészségre ártalmatlanok.
A hőszigetelő anyagok legfontosabb műszaki paramétere a hővezetési tényezője: a deklarált lambdája. A táblázat megmutatja, hogy milyen típusú – deklarált lambdájú – anyagokból milyen vastagságot szükséges beépíteni, hogy a jelenlegi hőtechnikai követelményeknek megfeleljünk. A számításunkban figyelembe vettük a szarufa és a belső tartóváz okozta hőhídhatást is. Szükséges kiemelni, hogy ezek a jelenlegi minimum követelmények, melyek az elkövetkező időben igencsak szigorodni fognak.
URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu, www.pureone.hu